Poradňa pediatra

Pridať otázku
odbornik2

Poradňa pediatra

10,333 otázok, odbornik2

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Vitamin D3+K2

  , Autor: Sisique

  Dobrý den milá pani doktotka, rada by som sa oýtala na užívanie vitamínu D aj iných doplnkov pre môjho 9 ročného synčeka. Rada by som mu ich podávala správne. Je vhodné mu zadovážiť vit.D3+K2? ak áno v akej dávke? môžem mu popritom podávať ešte omega 3 mastné kyseliny a vit. B a C v kvapkách ? poprípade aj imunoglukán v tomto chrípkovom období kvôli imunodeficiencii ktorú ma odmalička? vopred vám krásne dakujem za vašu odpoved a váš čas:) So srdečným pozdravom Silvia

  Odpovedá: odbornik2

  Imunoglukan teraz ôžete dávať, dôležitejšie však teraz je podávať vitamín D alebo omega 3 mastné kysleiny. Toto treba dávať, prípadne rybí tuk každý rok od novembra do konca marca všetkým deťom do puberty. Ostatné vitamíny treba podívať v prirodzenej forme v správnej a pestrej výžive. Počas ochorenia samozrejme aj vo forme kvalitných preparátovl Imuniglukan pro ochorení treba odávať Imunoglukan acute, imunoglukan reentívne ideálne v marci až máji a potom na jeseň august až október

 • Lozenie

  , Autor: domca86

  Dobrý deň. Máme 10 mesačnú dcérku, ktorá aktívne plazí, sama sa ešte neposadí, vie sedieť len v pasívnom sede, keď ju kŕmime v detskej stoličke, inak ju neposádzame, vie sa prevracať oboma smermi a sama sa dáva na bok a vie sa na ňom pekne udržať. Narodila sa v termíne, s váhou 3040g a 55 cm, priberá primerane, dojčím ju a dostáva príkrmy. Rozumovo je zdatná, pekne opakuje jednoduché slová a kadečo nám "rozpráva".Je veľmi živá, chodíme s ňou raz do týždňa po dobu 5 mesiacov plávať do babyclubu, kde cvičíme vo vode s inštruktorkou a doma je väčšinu dňa na brušku a má skoro stále pohyb na brušku, no stale nám nechce štvornožkovať ani sa sama nevytiahne k nábytku aj keď ju to už láka. Keď ju postavím k nemu, tak stojí. Viete mi, prosím, poradiť, ako by sme jej mohli pomôcť? Ďakujem. Pekný deň

  Odpovedá: odbornik2

  Nijako jej netreba pomáhať, ani ju nepostavujte. stáť bude keĎ SA SAMA POSTAVý TIEž AJ LOZIť: Nech má dostatok miesta, drsnejšiu podložku, aby sa jej kolienka nešmýkali a mala odpor, keď sa bude snažiť pohnúť po kolienkach. Ani ju. okrem jedenia neposadzujte V žiadnom prípade nedávajte do chodítka. Dieťa sa samé všetko naučí v čase, kedy to jemu vyhovuje.

 • Úzkosť 5 ročnej dcéry

  , Autor: domini232

  Dobrý deň. Mám 5 ročnú zdravú dcéru, ktorá chodí do škôlky. Vždy bola veselá, usmievavá, živá. V škôlke s nou nieje problém chodí tam rada. V rodine je tiež všetko v poriadku, žiadny rozvod, sťahovanie atď, nič.... Tretí deň je ale z dcéry úplne iné dieťa. Zo dňa na deň sa prestala usmievať je smutná a vyzerá akokeby ju niečo trápilo. Vždy sa pýta na manžela keď je v práci či mu nič nieje, či je v poriadku. Keď je doma stále na mne "vysi" či už idem na WC alebo do inej miestnosti vždy ma vola pýta sa kde som. Dokonca keď idem večer vyniesť smeti tak plače pri dverách co doteraz nikdy nerobila. Mam pocit akokeby mala z niečoho strach. Keď sa jej opýtam co jej je co ju trápi, prečo plače, vždy odpovie niečo iné. Raz povie, že jej je smutno za tatikom,potom ze za kamarátkami v školke, akokeby sama nevedela čoho sa boji co ju trápi.... Moja otázka znie ci je to podľa vás normálne ze ma takého úzkostné stavy? Ako jej môžem pomôcť aby to prešlo. Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  To neviem, či je to úzkostný stav. v každom prípade dieťa niečo prežilo, čo stále pravdepodbne v hlavičke spracúva. Ak si nie ste istá , že sa niečo stalo v rodine, počula nevhodný rozhovor, tak by bolo dobré sa opýtať, či sa niečo nestalo v škôlke: hádka so spolužiačkou, nehoda, že sa pocikala napríklad, narušený vzťah s niektorou pani učiteľkou atd. Ak y zmena pretrvávala, stav sa nezlepšoval je na mieste vyšetrenie u psychológa. Deti si v škôlke už všeličo povedia, možno ju rozrušil rozvod v rodine iného dieťaťa, prípadne úmrtie alebo aj strata obľúbeného zvieratka.

 • Problem babatka s vyprazdnovanim

  , Autor: Jakub

  Dobry den p. doktorka, prosim vas, mame 5 mes. babatko, ktore ma dlhodobo problem s bruskom, takze berie Espumisan aj probiotika. Pokial bol len cisto kojeny, nebol podla vsetkeho problem, ze kakal asi len raz za dva tyzdne. Teraz mu uz asi treti tyzden ale podavame prve prikrmy (spapa cca 3-4 cajove lyzicky / den), kaka ale rovnako sporadicky. Je to uz problem, alebo pokial ide o tak male mnozstva tych prikrmov, je este ok, ak ma tak dlhe intervaly medzi vyprazdnenim? Nie sme si isti, ci mu to nesposobuje bolesti, lebo ma velke problemy s plynatostou a v noci velmi zle spava (na rozdiel od denneho spanku).

  Odpovedá: odbornik2

  KEďže papá ríkrmov minimum, vyprázdńovanaie tým nie je zásadne ovplyvnené. Pokiaľ má vetry nevracia prúdom, papá,a ciká nemá krv v plienke alebo na stolici, je to v poriadku, Keď už bude papať viac príkrmov, je vhodné mu aj ponúkať prevarenú ochladenú vodu na doplnenie tekutín ale určite ho do pitia nenútiť.
  Bolesti bruška a plynatosť u detí bývajú, skúste zmeniť espumisanm za coliprev. Ak by ťažkosti pretrvávali, či už s vyprázdňovaním alebo bolesťami bruška, treba konzultovať lekára

 • Anémia

  , Autor: 1zelenoocko2

  Dobrý večer, mala by som prosím takúto otázku . Syn 4,5 ročný má už dlhodobo problém s nedostatkom železa v krvi. Dlhodobo bral kvapky Maltofer. Spôsobovali mi bolesti brucha a aj z tohto dôvodu som hľadala nejaké prírodné riešenie. A preto už asi vyše 3 mesiacov mu dávam Spirulinu a chlorellu. Teraz som mu dala skontrolovať krvný obraz a oproti minulému má takéto hodnoty.
  Hemoglobín predtým 122 - teraz 131
  železo S predtým 15,66 - teraz 4,92
  železo CVK-S predtým 39,7 - teraz 60,41
  Hemoglobín ide hore, to som rada. Ale nerozumiem tým skratkám železa. čo znamenajú? aký je v nich rozdiel? To železo S mu kleslo o dosť veľa, je to zle? A to druhé železo CVK mu išlo zasa o dosť hore. Má už skoro hraničnú hodnotu, nie je to už priveľa? Neviem či je to zmena k lepšiemu alebo horšiemu. Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: odbornik2

  S chlorellou by som bola veľmi opatrná, môže zaťažiť obličky a výťažnosť železa nie je nijak významná. Čo je spirulina neviem, ale ak je to. rastlinný produkt, tiež tam výťažnosť železa bude minimálna. Železo v krvi je S železo a je nízke, aj to čo tam bolo sa vstavalo do hemoglobínu, ktorý sa zvýšil aCVK hovorí o metablozme železa, ktorý je vysoký, železo sa vpravuje do hemoglobínu.
  Určite by som podávala železo, pretože ho treba dopniť v sére, dieťa stále anému má, len jej hovoríme latentná, teda na hemoglobíne a krvnom obraze nie je zjavná. Dávka železa je v tomto prípade nižšia, 2_3x denne 5 kvapiek. Je potrebné železo, eda maltofer srávne podávať: nie s liečnymi výrobkami, nie bezprostredne s jedlom nezapíjať čajom a už vôbec nie mliekom. Zapiť čistou vodou alebo ovocou šťavou.

 • Streptokok B a novorodenec

  , Autor: Zuzana2502

  Dobrý večer. Prosím vás potrebovala by som objasniť zopár vecí ohľadne mojej dcérky. Počas tehotenstva som mala pozitívny test na streptokoka skupiny B. Počas pôrodu mi boli podané antibiotiká. Na prepúšťacej správe boli uvedené vykonané vyšetrenia ktoré by som potrebovala vysvetliť. Klinický materiál(špecifikácia)žal.obsahu aeróbna kultivácia nález pôdy ostali sterilné. Mykologia nález negatívny. Kultivácia po pomnožení žal.obsah nález eschericia coli. Výter ucho kultivácia po pomnožení aj aerobna kultivácia nálezy pôdy ostali sterilné a mykologia negatívny nález. Z pôrodnice bolo doporučené očkovanie proti rotavírusom. Prosím vás môžete mi objasniť či je dcérka podla týchto výsledkov v poriadku a prečo má byť zaočkovaná proti rotavírusom? A ešte by ma zaujímalo čo znamená usg coxy: Coxy II.a? Ma klbiky v poriadku? Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Tie nálezy boli pravdepodobne aj z vašich vyšetrení, nález z uška bol od bábätka. Všetky nálezy sú v poriadku a dieťatko nie je nijako ohrozené podľa uvedených výsledkov.
  USG coxy II a znamená, že tam nie je porušený vývin bedrových zhybov ale je potrebné ešte kontrolné vyšetrenie, ktorého termín určí ortopéd, ktorý dieťa vyšetroval.
  Očkovanie proti rotavírusom nesúvisí nijako s uvedenými nálezmi. V jednej našej pôrodnici veľmi správne poučia mamičky a aj to napíšu do správy, že je vhodné očkovaie proti rotavírusom, pretože toto očkovanie chráni deti proti závažnej infekcii, ktorý je spôsobená rotavírusom a prejaví sa ako vysoká. eplota, hnačka, vracanie, zväčša aj kašeľ a nádcha a čím je dieťatko menšie, tým je pravdepodobnejšie, že liečba bude musiť prebiehať v nemcnici na infekčonom oddelení. V krajnách tretieho sveta je toto ochorenie zodpovedné za tisícky úmrtí detí do roka. Vaša lekárka by vás mala poučiť o spôsobe a čae očkvania. Podávajú sa dve alebo tri látky, podľa výberu očkovacej látky, očkovacia látka sa aplikuje tak, že dieťatko vypije malé množstvo tekutiny, odstup medzi podaním očkovacej látky je namenej štyri týždne , očkovanie začína v druhom mesiaci ale musí byť ukončené vo veku šesť mesiacov. Jedna očk látka stojí cca 40 euro, ale poisťovňa všetko nad 10 euro po vyučtovaní rodičom vráti.

 • Kvapky lasky

  , Autor: Dalibor21

  Dobry den !
  Mal som s priatelkou nechraneny sex.
  Ejakuloval som vonku.
  Isiel som sa umyt a mali sme znovu nechraneny sex.
  Je sanca ze otehotnela z kvapiek lasky ??
  Mala by si dat tabletlu po ??
  Prosim poradte !!!

  Odpovedá: odbornik2

  Nie som poradňa gynekológa ale predpokladám, že otehotnieť môže. Na to stačí jedna jediná spermia, ktorá sa vz
  ždy môže zatúlať.........

 • Meningitida, kliestova encefalitida

  , Autor: Stanica

  Dobry den p. doktorka,

  prosim Vas o radu.
  Moj syn ma 1 roka 5 mesiacov, vo februari mal 3. povinne ockovanie. Na pondelok 9. aprila je objednany na ockovanie proti kliestovej encefalitide 1.davka(zijeme v oblasti s najvacsim vyskytom) a o mesiac jedna davka ockovania proti meningitide a potom nejak nasledne druha davka proti kliestovej encefalitide.
  Moja otazka ale znie, ci vobec mame ist do toho, ci mame dat syna ockovat? Ci to nie je prilis velka zataz na tak malicky organizmus tolko ockovani za sebou?!? Ci by nebolo lepsie dat vacsie rozostupy, alebo pockat do vyssieho veku? A ci vobec odporucate tieto ockovania u deti takehoto veku. Aky je Vas nazor prosim??? Pri meningitide som viacmenej rozhodnuta ze ano, len vaham, ci teraz alebo pockat? A s tou kliestovou encef. som si nie celkom ista, ale byvame hned pri lese, vsade trava, les.... Poradte mi prosim.
  Dakujem velmi pekne.

  Odpovedá: odbornik2

  Meningitidu určite odporčam, ak žijete v oblsti so zvýšeným výskytom klieťovej encephalitidy tak očkovanie určite tiež odporčam.
  Obe vakcíny sú neživé, teda je možné očkovanie aj oboma vakcínami naraz, meningitida meningokoková po roku sa očkuje len jednou dávkou. Pokojne to môžete sprviť tak, že sa podá prvá dávka meningokokovej meningitidy, o 1č dní môžete pokračovať prvou dávkou proti kliešťovej encefalitíde a o mesiac druhou dávkou proti kliťovej encefalitíde. O pol až trištvrte roka je tretia dávaka proti kliešťovej encefalitíde. V tomto veku by mal dostať aj očkovanie proti osýpkam, mumpsu a ružienke. To je živá vakcína, po jej podaní je možné podanie ďalej vakcíny najskaôr o mesiac.

 • Problem so stolicou.

  , Autor: Mili

  Dobry den. Chcela by som poprosit o radu. Nas 9 rocny syn ma problem s kakanim. Kaka kazde tri dni aj to tak ze ho posleme sa vykakat. Inac nie. Doktor nam poradil duphalac berie dlhodobo ale ani ten nezabera. Poprosim o radu ako docielit aby kakal aspon kaxdy druhy den. Dakujem za radu.

  Odpovedá: odbornik2

  Problém s vyprázdňovaním je v 95ťtich percentách funkčný, súvisiaci s psychikou dieťaťa. Neviem ako dlho tento problém trvá a kedy začal. Ak je to záležitosť dlhodobá, užívate lieky a problém sa nevyieil, sú potrebné ďalšie vyšetrenia: u chirurga, ideálne u detského chirurga, ktorý sa zaoberá problmatikou konečníka a hrubého čreva a u gastroenterológa.

 • Neustále plačúceho dieťa po očkovaní

  , Autor: veroncatko1

  Dobrý deň,
  Minulú stredu sme absolvovali očkovanie proti rotavírusom (rotarix). Na druhý deň bol synček viac spavý ale od soboty celý deň preplače. Utíši sa len na prsníku alebo keď ho nosíme. Pred tým nebol takto uplakaný. Lekárka vravela, že nežiadúce účinky môžu trvať aj niekoľko dní. Medzitým som však aj ja ochorela a beriem ATB (rovamycine). Syn je zdravý, teploty nemá. Akurát má teraz častejšie stolicu (max. 4xdenne) pred očkovaním mal iba raz denne. Včera a dnes ju mal aj zelenej farby, ale jedla som špenát a pijem veľa bylinkových čajov a čítala som, že to môže byt aj z toho. Myslíte si, že ten plač spôsobuje očkovanie, prípadne lieky, ktoré beriem?

  Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Pravdepodobne to budú vetky príčiny, ktoré určite na dieťatko pôsobia. Po očkovaní proti rotavírusom môže byť prechodne riedšai stolica, dokonca aj ojedinele vracanie a tiež bolesti bruška. Prichádza to zväčša do 2č hodín po očkovaní atrva cca 72 hodín. AK užívate antibiotiká, pravepodobne ste mali aj teplotu, k tomu bylinkové čaje, ktoré majú svoje účinky aj na dieťatko tak všetko toto môže byť príčinou bolestí bruška dieťatka aj riedkej stolice. Odporúčam podávať dieťatko vhodné probiotika aspom 3 týždne, príadne aj espumisan na zastavenie nafukovania.

 • Problem v skolke

  , Autor: Abcd

  Dobry den mam 2 a pol ročného syna, odplienkovany. V januari zacal chodit do skolky bol len tri dni lebo potom bol chori. V skolke sa pocikal, pokakal. Doma mi to robil tiez, ktomu este vystrajal, nejedol, krical, sestricke malej robil zle, nespoznavala som ho. ZZa dva dni ked bol doma uz bolo vsetko ok. Znovu nastupil teraz vo februari. Dnes je 5 den v skolke a uz treti den sa im znova pokakal. Vraveli mi ze sa ho pytali ci chce st a wc odpoved ola nie, 5 minut nato sa pokalalkal. Ked sa ho pytali preco za nepytal tak zevraj odpovedal ze on sa pytat nebude. Inak tam funguje ok, hra sa s detmi, naje sa, vyspí, rozprava sa s nimi. Ked sa ho pytam ako bolo v skolke tak s usmevom odpoveda dobre, povie mi aj co robili( kreslili, citali, hrali sa, papali, spinkali,) Doma ked uz ma trocha klud tak sam sa pyta do skolky (ideme do skolky), v zapati nato mi povie nejdem ku tete (ucitelke). Som bezradna neviem co mam robit, ucitelka sa mi snazi naznacit aby som ho este nedavala do skolky ze takto asi prejavuje ze tam nechce chodit. Neviem ci je to z trucu, cu lepsie bude nechat ho doma alebo to este skusit dalej. Dakujem za odpoved

  Odpovedá: odbornik2

  Je len jediná odpoveď: dieťa ete nepatrí do koletívu, nie je na to zrelý a samzrejme vie, že vy ste doma so súodencom a je z toho smutný, nešťastný a takto to dáva najavo. Samozrjeme, že sa tam rád pohrá, ale to sa vie iste aj doma, na prechádzky chodíte, tak budete aj s inými deťmi. Odporúčam nedávať do kolektívu ale trebárs chodiť na pechádzky ku kôlke, kde môže vidieť ako sa deti hrajú, potom idú domov a možno sa namotivuje a po pol roku tam pokojne bude.

 • Zubky

  , Autor: Gabi90

  Dobré deň,
  mám 7mesačné bábätko,minulý mesiac sa mu prerezali prvé zúbky-dolné rezaky. A teraz mu ako ďalší zúbok nejde horný rezák ale očný zúbok. Je to normálne prosím vás? Ja viem, že poradie sa môže zmeniť, ale očné zuby by sa nemali prerezávať až oveľa neskôr?
  Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Možno to nie je očný zubček ale dvojka, to sa ukáže, keď sa prerežú ostatné zúbky. Ako sama spomínate prerezávanie zúbov má svoje odchýlky a nie je to chorobné

 • Stvornozkovanie

  , Autor: Mirka

  Dobry den, moj 8-mesacny syn sa naucil cuvat a z toho si sadne. Ked sa vsak pokusa ist dopredu, tak vykopne nozicku a hlavickou sa udrie o zem. Mavame ho aj na penovom koberci, no udery mi pridu dost silne a vzdy mi potom place. Ked mu dam na zem nieco hrubsie, tak sa mu vobec nedari. Bojim sa ze sa prestane snazit kvoli tym uderom... Co mam robit? Je trosku vacsi ako jeho rovesnici aaj hlavicku ma tazsiu. A este mam jednu otazku. Moze byt skodlive ked ho obcas postavime napr. pri gauc, ked je uz moc nespokojny? Sam sa vytiahnut este nevie... Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Učite ho nestavajte ani nedávajte do chodítka! Keď sa postaví sám, je to v poradku, že stojí koľko chce - chodítko ani vtedy nie.
  Myslím, že keď cúva je len otázka času, kedy sa naučí liezť aj dopredu. V každom prípade musí byť na drsnej podložke nie na parketách, pretože tam sa naozaj do nožičky nevie zaprieť a uteká mu dozadu.

 • nezaostáva?

  , Autor: Monika

  Dobrý deň, chcem sa opýtať,či je v poriadku,keď moj 10 mesačný synček stále nesedí, nevie sa posadiť(sedieť sám dokáže chvíľočku ak ho posadím príležitostne .Nelozí, iba plazí,hoci na 4 sa postaviť vie.Postaví sa sám pri nábytku a spraví aj malilinké takmer neviditelné kročky.Mal nízku porodnú hmotnost pri narodení:2450g a 49 cm,ale teraz je z neho už chlapisko.Inak zdá sa mi bystrý, len akoby o to sedenie nemal záujem...

  Odpovedá: odbornik2

  Je to síce určitá odchýlka v moorickom vývine, keď ešte nelzí ale už sa postaví a chodí okolo opoy, ale nie je to chorobný príznak, Nestavajte ho sama, nevoďe ho za ručky, ani ho neposadzujte, okrem do sedačky, keď papá. Všetko postupne začne robiť sám.

 • Dodatok - Zvlastna otazka - hygiene

  , Autor: ivana

  Dobry vecer pani doktorka. Pred dvoma dnami som Vam zaslala otazku s nazvom "Zvlastna otazka - hygiene". Myslim, ze som sa zbytocne prelakla, a kedze Vas nechcem oberat o Vas drahocenny cas, netrapte sa s odpovedanim. Dakujem za tuto poradnu a vsetku vasu ochotu a rady. Prijemny vecer.

  Odpovedá: odbornik2

  Už som odpovedala, dúfam, že som vás nevystrašila. Domáce Crp pokiaľ je to len ten test ako tehotenský nepovažujem za vyšetrenie s validnou výpovednou hodnotou.

Otázok: 10334

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: