Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,510 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Záchvaty zúrivosti

  , Autor: Petra_P1208093652

  Dobrý deň, mame 13 mesačného synčeka, ktorý je v poslednej dobe veľmi náladový - veľmi ľahko ho niečo rozčuli, najmä keď sa mu niečo nepodari, dokáže prejsť z usmiateho a spokojného bábätka na malého zúrivca. V poslednej dobe (približne dva týždne) nám odmieta jest obedy (zelenina s mäsom), najviac mu chutí chlieb alebo rožky, ale aj ovocie a jogurt zje na olovrant alebo desiatu. Odmieta uz aj obilninovè kase , krore taktoez do teraz jedol. Nevieme ako ho motivovať aby obedy spapal alebo z nich aspoň ochutnal, keďže sú to veci, ktoré doteraz jedol bez problémov. Skúšali sme mu dat aj z našich tanierov ale bez úspechu. Bojíme sa, že keď nebude mať pestrú stravu, tak mu budú chýbať živiny.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Dieťa je v tomto veku vo fáze prvého vzdoru a negativizmu a preto niekedy reaguje negatívne až agresívne, s plačom, jedovito na veci, ktoré sa mu hlavne nepáčia. Treba zaujať správny prístup, nekričať, netrestať, primerane vysvetliť alebo len silno objať a počkať, kým sa upokojí.
  Podobne je to aj s jedlom: v žiadnom prípade nezačnite zavádzať pozornosť inam / televízia, ipad, telfón/ aby sa nepozorovane najedol. Stolujte spolu, dajte mu jedlo v primeranom, radšej menšom množstve a primeranej konzistencii. Ak nespapá, nepodávajte hneď niečo, čo by zjedol alebo mlieko, ktoré by vypil. určite v tomto veku odporúčam obed až po obednom spánku alebo veľmi zavčasu najneskôr o pol dvanástej / závisí aj od toho, kedy vstáva/ pretože unavené dieťa nepapá.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: