Čo sa dieťa naučí v materskej škole
Pre rodičov je materská škola ako laboratórium – každý deň sledujú, aké nové slovo či zvyk ich dieťa domov prinesie. A keď jedného dňa uvidíte, že vaše dieťa trpezlivo čaká v rade na šmykľavku na ihrisku, zatiaľ čo ste ho doma nevedeli prinútiť ani postaviť sa k stolu, pochopíte, že tá materská škola robí predsa zázraky.
Materská škola je pre dieťa miestom, kde sa zoznamuje nielen s novým prostredím a kamarátmi, ale aj so životom ako takým. V celej jeho kráse. Objektívne - dieťa si domov prinesie aj rôzne šťavnaté slovíčka, vši a cudzie topánky (občas). Ale aj to patrí k "výcviku" na život, nie?
Veľké emócie
Tie nastupujú ako prvé. Odlúčenie, plač, stres. Prvé mesiace sú najťažšie, pretože každá zmena je pre dieťa náročná. Sú deti, ktoré potrebujú pár dní, iné pár týždňov, sú aj také, ktoré až po pár mesiacoch pochopia, že to nie je detský kútik a budú tam musieť chodiť už vždy. Teda aspoň kým nepôjdu do školy.
To som ja. Toto je druhá veľká vec. V materskej škole si dieťa po prvýkrát skúša, aké to je byť samostatnou osobnosťou mimo domova. Dieťa zrazu pochopí, že jeho svet nie je jediný naokolo. A tu prichádza prvý ďalšia výzva - podeliť sa o hračku. „To je moje!“ – Áno, to je jedna z prvých fráz, ktorú sa dieťa musí naučiť v kolektíve trochu pozmeniť na: "Teraz je to moje, neskôr bude tvoje". V škôlke nie sú hračky len pre jedno dieťa, ale pre všetky deti, ktoré sa zásadne chcú hrať s tou istou. Ale na to sú už pani učiteľky, aby ustrážili, vysvetlili, naučili deti, že čo je spoločné, sa delí.
Týždeň v škôlke, desať dní doma a tak stále dookola
Nové pravidlá
V materskej škole sa dieťa naučí, že deň má svoj rytmus a ten je iný ako doma. Ráno sa začína básničkou, desiata je o 10:00 a keď sa zaspieva „Prší, prší“, všetci idú poslušne na toaletu (asi). Deti sa tu učia kresliť, spievať a dokonca aj počítať. Materská škola je aj miestom, kde sa ukáže, že niektoré deti sú umelecky nadané, zatiaľ čo iné z nepochopiteľných dôvodov vždy jedia plastelínu. Deti sa učia, že v kolektíve platia pravidlá: nesmieš ťahať Janka za vlasy, nekrič na pani učiteľku a určite sa choď vykakať, keď potrebuješ.
Veľkým úspechom je, keď dieťa pochopí, že sa ľudia okolo neho môžu správať rôzne a vyzerať rôzne, a je to úplne v poriadku. Materská škola je miestom, kde sa drobci stávajú malými sociológmi – skúmajú, čo funguje a čo nie. No a keďže väčšinou funguje výmena: „Dám ti svoju sanitku za ten bager,“ majú ku kompromisu bližšie, než si myslíme. Pre rodičov je materská škola laboratóriom – každodenne sledujú, aké nové slovo či zvyk ich dieťa domov prinesie. A keď jedného dňa uvidíte, že vaše dieťa trpezlivo čaká v rade na šmykľavku na ihrisku, zatiaľ čo ste ho doma nevedeli prinútiť ani postaviť sa k stolu, pochopíte, že tá materská škola robí zázraky.
Materská škola nie je len o hre. Je to malý tréning života. Občas by sme si to chceli s tými deťmi vymeniť, však? Keby sme si aj my dospelí niekedy mohli nakresliť dopoludnia obrázok a potom si dať šlofíka v pyžame.
6 CHÝB vo výchove škôlkára
Čo sa dieťa naučí v materskej škole
- Nadväzovanie priateľstiev: Deti sa učia spolu hrať, deliť sa o hračky a komunikovať s rovesníkmi.
- Samostatnosť v bežných činnostiach: Zvládnuť obliekanie, stolovanie a udržiavanie poriadku vo svojom okolí.
- Rozvoj reči: Zlepšovanie výslovnosti, obohacovanie slovnej zásoby a vyjadrovanie myšlienok.
- Základné poznatky o svete: Spoznávanie číslic, písmen, farieb, tvarov a jednoduchých faktov o svete okolo nás.
- Pohybové zručnosti: Rozvíjanie jemnej motoriky (napr. kreslením či strihaním) a hrubej motoriky (napr. skákaním či cvičením).
- Kreatívny prejav: Kreslenie, maľovanie, spev, tanec a voľné hranie na rozvíjanie fantázie.
- Práca s emóciami: Učenie sa rozpoznať a vyjadriť vlastné pocity a chápať emócie iných.
A na tieto základy si bude postupne pridávať ďalšie a ďalšie dôležité zručnosti, až vyrastie v šikovného školáka.