6 CHÝB vo výchove škôlkára
Rodičia predškolákov dobre vedia, ako sa môže z malého slniečka stať za pár sekúnd tornádo kriku. Potrebujete poradiť? Aké sú najčastejšie chyby vo výchove škôlkára a ako sa im vyvarovať?
1. Nedodržiavanie pravidiel
Už malé bábätká potrebujú pravidelné rituály a pevne vymedzené pravidlá. Z tých by sa nemalo poľavovať ani s pribúdajúcim vekom. Dieťa nerozumie, prečo ste s ním včera večer ležali v postieľke, ale dnes už nechcete. Denný režim, stravovanie či správanie by mali mať svoje pravidlá, ktoré budú minimálne v 90% nemenné.
Prísne matky vychovávajú úspešné deti
2. Zameranie na negatíva
Či už chceme, alebo nie, naša pozornosť sa často zameriava na negatívne prejavy. Nehádž to, nesmieš, prestaň s tým...to sú príkazy, ktoré pozná každý rodič. Dôležitejšie ako kritika nevhodného správania je vyzdvihnutie pozitívneho správania. Pochváľte vaše dieťa, keď spraví niečo správne, stačí bozk, či objatie. Skúste tiež prehodnotiť tón (a jeho hlasitosť) pri napomínaní.
3. Priveľa aktivít
Bolo dnes vaše dieťa v škôlke, potom na tanečnej, v parku, na ihrisku, plávaní a teraz, napriek tomu, že sa tešíte, ako padne únavou, nechce zaspať?
Nepreťažujte ho aktivitami, najmä v tomto kritickom veku, kedy ešte stále potrebuje a môže byť dieťaťom, ktoré sa chce pokojne zahrať, vypnúť a spracovať zážitky z celého dňa.
4. Štruktúrované hry
Nechajte dieťa, aby sa hralo tak, ako chce. Detský mozog sa rozvíja práve pri tom, čo môžeme nazvať "voľná hra". Špeciálne stimulačné hry či hyperinteligentné hračky sú často úplne zbytočné. Nezabúdajte na to, že hra je to, prečo sa dieťa rozhodne, že je hrou. Pre vás je to možno otravné vysávanie obývačky, ale ak sa dieťa rozhodlo, že preň je to práve teraz zábava, nechajte ho.
IQ a múdre hračky z vášho dieťaťa neurobia génia!
5. Málo pozornosti
Deti sa potrebujú hrať samy, ale samozrejme, potrebujú sa hrať aj s vami. Takže šup, dole na zem a ide sa na to. Keď sa ale venujete hre, vyhnite sa pri nej vešaniu bielizne, chystaniu večere či pozeraniu do mobilu. Deti nie sú hlúpe a veľmi dobre vedia, či im venujete pozornosť, alebo nie.
Ak vás tlačia povinnosti, vopred sa dohonite, koľko sa môžete spolu hrať a kedy sa zasa musíte venovať iným veciam.
6. Reakcie na lži
Keď dieťa zistí, ako fungujte klamanie, je to v jeho rozvoji veľký pokrok. Mnoho rodičov je zhrozených a majú na lži malých detí neprimerané reakcie. V skutočnosti sú klamstvá v tomto veku skôr akýmsi experimentom, než záležitosťou morálky. Ak sa napríklad dieťa tvári, že nemá nič spoločné so škvrnou na sedačke, povedzte mu, že chápete, ak sa kvôli tomu cíti zle. Prípadne ho povzbuďte povedať pravdu.