Čiernobiely kontrast a bábätká: Je to iba módny trend?
Možno ste si všimli, že v obchodoch so sortimentom pre najmenších je čoraz viac čiernobielych hračiek, knižiek a doplnkov. Prečo takáto na prvý pohľad nudná farebná kombinácia pre dieťatko?
Ako sa vyvíja zrak u bábätiek?
Bábätko sa rodí s ešte nevyvinutým zrakom. Vidí síce hneď od narodenia, ale jeho oči a mozog sa postupne učia spolupracovať a vytvárať jasný obraz. V prvých týždňoch života dokáže dieťatko lepšie zaostriť na predmety, ktoré sú od neho len asi 20 až 30 centimetrov. To znamená, že dokonale vidí hlavne tvár mamy alebo otca, keď ho držia v náručí. V tomto období bábätká milujú jednoduché a kontrastné veci. Prečo? Pretože čierna a biela (prípadne iné výrazne odlišné farby, napríklad červená a biela) majú najväčší možný kontrast. To znamená, že dieťa dokáže tieto farby ľahšie rozlíšiť. Keď vidí jasné obrysy, lepšie sa mu „cvičia“ oči aj mozog.
Základ pre tento trend položili už staršie psychologické štúdie, napríklad výskum Roberta Fantza v 60. rokoch. Ukázalo sa, že bábätká majú prirodzene dlhší a sústredenejší pohľad na veci s výrazným kontrastom. Neznamená to, že by neboli zvedavé aj na iné farby, ale jednoduché čiernobiele (alebo iné kontrastné) vzory sú pre ne v prvých mesiacoch najľahšie na vnímanie. Bábätká potrebujú najprv získať základnú schopnosť sústreďovať zrak a rozoznávať jednoduché obrysy, a až potom postupne odkrývajú celý farebný svet.
Prečo bábätko zaspí, keď zapnete práčku?
Čiernobiele obrázky a vnímanie bábätka
Na prvý pohľad sa môže zdať, že čiernobiele obrázky sú nudné, ale bábätko to doslova vidí inak. Čiernobiela schéma mu pripomína ľudskú tvár (najmä kontrast medzi bielkom očí a tmavou dúhovkou či obočím) a pomáha mu rozpoznávať základné tvary. Sledovanie dvoch kontrastných farieb môže mať aj upokojujúci efekt. Bábätká pri sledovaní jednoduchých vzorov nemusia spracovávať priveľa detailov naraz.
Čiernobiele obrázky uľahčujú bábätkám rozpoznávanie hraníc medzi tvarmi. Mnohé odborné príručky dokonca odporúčajú rodičom ukazovať deťom jednoduché kontrastné karty alebo leporelá približne od druhého týždňa života. Nie je dôvod obávať sa, že by bábätku tieto čiernobiele vzory „uberali“ schopnosť vnímať iné farby. Naopak, zrak sa postupne vyvíja a deti už okolo tretieho či štvrtého mesiaca dokážu rozpoznať viac farieb. Preto je vhodné k čiernobielym vzorom neskôr pridávať aj ďalšie farby, napríklad obľúbenú červenú. Dôležité je, aby ste svojmu drobcovi nedávali len takéto čiernobiele knihy, hračky či deky. Najmä, ak nevidíte záujme. Bábätko sa môže rýchlo unaviť a bude mrzuté. Stačí mu pár minút denne, keď sa prirodzene zahľadí na zaujímavý čiernobiely vzor.
Bábätko a farby
Ako mesiace plynú, zrak vášho dieťatka sa stále zlepšuje. Okolo tretieho až štvrtého mesiaca už zvyčajne začína rozlišovať viac farieb a pomaly ho môžu fascinovať aj živšie, pastelové alebo sýte odtiene. Čiernobiela ale ešte stále zostáva dôležitá – môžete ju doplniť napríklad červenou či žltou, vďaka čomu si bábätko viac uvedomí rozdiely medzi farbami. Čiernobiele vzory bábätká doslova priťahujú, pretože v ranom veku im pomáhajú lepšie rozpoznávať obrysy a podporujú zdravý vývin zraku.
Takéto kontrastné hračky a materiály môžete využívať od prvých týždňov až po niekoľko mesiacov, kým sa nezačne naplno rozvíjať aj farebné videnie. Nezabúdajte však, že každé dieťatko je jedinečné. Preto skúmajte, čo mu vyhovuje, a ponúkajte mu primeranú, ale nie prehnanú stimuláciu.