HORÚČKA: Ako správne aplikovať studený zábal?
Horúčka dokáže vystrašiť každého rodiča, najmä ak lieky na znižovanie teploty nezaberú.
Do redakcie nám mama Vierka poslala otázku: Nedávno mala dcéra vysokú horúčku, ktorú som jej znižovala antipyretikami. Lekárka mi však povedala, že ak horúčku liekmi nezrazíme, dcérke mám aplikovať zábaly a vraj žiadne potenie. Prečo nesmiem dieťa nechať vypotiť? Ako postupovať správne pri zábaloch?
Všetko čo potrebujete vedieť o ZNIŽOVANÍ HORÚČKY u detí v kocke!
Ako správne aplikovať studený zábal pri horúčke
Odpovedá Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký CSc.: Správne aplikovaný zábal na zníženie teploty je účinný, treba však dodržať isté pravidlá, aby sme nenarobili skôr škodu ako efekt.
V prvom rade musí byť dôvod pre jeho aplikáciu. To značí: teplota, ktorá presahuje 38,5 stupňov Celzia a neklesá po dobrom zavodnení tekutinami a podaní lieku proti horúčke (Pozor na predávkovanie! Malým deťom nikdy nepodávame Acylpyrín!).
Druhou podmienkou pre zábal je, aby bola koža, hlavne na končatinách, dobre prekrvená. Nesmú byť chladné ruky s bielymi, či namodralými nechtami (tzv. šoková cirkulácia). Dieťa musí mať vlhké sliznice úst a jazyk.
Samotný zábal má chladiť – t. z. odoberať teplo z tela, nesmie mraziť.
Postup pri aplikácii studeného zábalu
- Zábal urobíme tak, že namočíme froté uterák do vlažnej vody, vyžmýkame ho v rukách tak, aby z neho voda netiekla a pomaly doň zabalíme vyzlečené dieťa.
- Studený zábal aplikujeme zásadne na celé a holé telo, nie na končatiny.
- Prekryjeme ho suchým uterákom, neprikrývame paplónom, ani perinou – vlhkosť musí odparovaním odvádzať teplo.
- Zábal meníme, až keď uterák vyschne do vlhkosti bielizne nakropenej na žehlenie.
- Potom môžeme zábal zopakovať.
- Ak sa stav dieťaťa upokojí, dostatočne pije a močí, nemusíme teplotu „zrážať nasilu“ do normy.
Teplota je istým spôsobom obrana tela v boji s infekciou, tolerujme ju. A naopak, ak sa stav dieťaťa nezlepší ani po dvoch zábaloch a teplota je vysoká, treba dieťa opäť vyšetriť.
Prečo sa dieťa nemá pri horúčke vypotiť?
„Vypotenie sa“ pri chorobe hrozí odvodnením, a dnes sa považuje za prekonané. V zásade však u starších detí (školákov) a dospelých – ak užijú liek proti horúčke, dostatočne pijú čaj, nehrozí im odvodnenie – nemožno poprieť, že po vypotení dôjde k prechodnej úľave.