Znižovanie HORÚČKY: čo je správne, a čo NIE?

Redakcia | 20. september 2017
teplota, znižovanie horúčky, choré dieťa

Chladné počasie nahráva aj chorobám. No nielen pri typických ochoreniach tohto obdobia, ako sú nádcha, angína, kašeľ či chrípka, sa môže vyskytnúť horúčka. Ako ju znížiť u bábätka či u väčšieho dieťaťa? Ak zábaly, tak kedy a akým spôsobom?

Občas sa stáva, že rodič dobehne na pohotovosť s dieťaťom v náručí, pretože má vysokú horúčku a žiada od lekára lieky.

Horúčka však nie je ochorenie, je to symptóm, prejav ochorenia a príčina môže byť rôzna.

Zvýšená teplota ALEBO horúčka?

O zvýšenej teplote hovoríme, ak bola nameraná do hodnoty 38,5 °C.
O horúčke hovoríme, ak bola hodnota vyššia ako 38,5 °C.

Mohlo by vás zaujímať: Zase sme CHORÍ: Ach, tie škôkárske choroby!

Správne zmeranie teploty

Dnes umožňujú správne zmeranie telesnej teploty rôzne druhy teplomerov (napr. aj bezdotykový). Otázkou ostáva, ktoré miesto na tele je na zmeranie u detí najideálnejšie. Je to čelo, podpazušie alebo konečník?

Odpovedá nám pediatrička MUDr. Marta Špániková:

„Osobne považujem u detí do cca 2 rokov za najobjektívnejšie meranie teploty v konečníku, pričom od nameranej hodnoty odrátame 0,5 až 0,7 stupňa a túto hodnotu považujeme za aktuálnu teplotu tela. Ak je výsledná hodnota nižšia ako 38 °C, nie je potrebné podávať dieťaťu liek na zníženie teploty, ani fyzikálne ochladzovať telo. Podávame dostatok tekutín, nenútime dieťa do jedla (ak má chuť, podávame mu ľahko stráviteľné pokrmy). Dieťa má mať telesný pokoj, neumiestňujeme ho do kolektívu, a teda ho ani neposielame do školy. Sledujeme jeho celkový zdravotný stav a telesnú teplotu.“

horúčka, teplota, choré dieťa, teplomer

Antipyretiká

Pri teplote nad 38 °C sa podávajú lieky na zníženie teploty, tzv. antipyretiká (z gréc. pyretos = horúčka). Ako upozorňuje MUDr. Špániková, už niekoľko rokov sa nepodávajú deťom lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (liek acylpyrín alebo aspirín). „Tieto lieky možno použiť na riešenie horúčky až u detí starších ako 15 rokov. U mladších detí sú k dispozícii  lieky s dvomi účinnými látkami – paracetamol (Paralen, Calpol, Panadol, Tylenol) a ibuprofen (Ibalgin, Nurofen, Brufen).

Postupujeme vždy tak, že medzi dvoma dávkami lieku s rovnakou účinnou látkou (či už vo forme sirupu, tablety alebo čapíka) musí uplynúť časový interval 6 až 8 hodín.

Medzi dvoma dávkami liekov s odlišnou účinnou látkou interval nie je podstatný. Nie je však vhodné ani správne  podať oba lieky na zníženie  teploty naraz alebo v intervale kratšom ako 90 minút, musíme vyčkať na účinok už podaného lieku.“

Prečítajte si: Viete správne čistiť noštek?

Dávkovanie liekov

Často teplota dieťaťu neklesá aj preto, že mu rodič podá nižšiu dávku lieku, ako mal.

„Pri určení jednotlivej dávky sa riadime vždy hmotnosťou dieťaťa, nie jeho vekom, ako to zvyčajne býva na príbalovom letáku napísané.

Paracetamol podávame v dávke 15 mg na 1 kg hmotnosti a túto dávku môžeme zopakovať po 6 alebo 8 hodinách, napr.  dieťa s hmotnosťou 12 kg dostane v jednej dávke 7,5 ml sirupu.

Ibuprofen podávame v dávke 7 mg na 1 kg hmotnosti dieťaťa (dieťa s hmotnosťou 7 kg dostane 2,5 ml sirupu). Jednotlivú dávku môžeme zopakovať tiež po 6 až 8 hodinách. 

Mala by sa dodržiavať zásada, že pri jednom ochorení riešime teplotu jednou účinnou látkou (buď paracetamol alebo ibuprofen) a druhý liek používame len ako doplnkový, keď podaný liek neudrží teplotu celých 6 hodín nižšiu ako 38 až 38,5 °C.“

Prečítajte si: Je správne neprerušiť dojčenie počas mamičkinej choroby?

Kedy k lekárovi?

Zvýšenie teploty až horúčku hodnotíme aj z hľadiska veku dieťaťa. Viac ozrejmuje pediatrička: „U dieťaťa v novorodeneckom veku (ale platí to v zásade aj pre deti do 3 mesiacov) je horúčka dôvodom na okamžité vyhľadanie lekárskej pomoci.

Hlavne v novorodeneckom veku stav s horúčkou nikdy neriešime iba podávaním liekov od teploty doma.

U starších detí postupujeme tak, že po správnom meraní teploty sa rozhodneme podľa nameranej hodnoty pre podávanie liekov alebo fyzikálne ochladzovanie tela. Ak dieťa nemá žiadne základné ochorenie (porucha imunitného systému, srdcová chyba, anomália obličiek alebo zápal obličiek v predchorobí, či chronické ochorenie obličiek alebo akékoľvek  iné chronické ochorenia), môžeme horúčnatý stav riešiť doma.

Ak horúčka trvá dlhšie ako 3 dni, je potrebné lekárske vyšetrenie. Odporúčam tiež, ak má dieťa horúčku a blíži sa víkend, konzultovať jeho stav s lekárom, ktorý dieťa pozná, nenechávať riešenie ochorenia na víkend a lekársku pohotovosť.“

horúčka, teplota, choré dieťa, znižovanie horúčky, teplomer

Zábaly

Možnosť fyzikálneho znižovania telesnej teploty sa odporúča pri teplote nad 39 °C. Ako konštatuje pediatrička Špániková, rodičia pri kontrolnom vyšetrení často tvrdia, že dieťaťu zábal urobili, no zvyčajne to robia nesprávne.

„Zábal funguje na princípe odvádzania tepla z povrchu tela. Tento spôsob je účinný vtedy, ak je plocha tela, z ktorej sa teplo odvádza, dostatočne rozsiahla. Preto zábaly na oblasť zápästia, čela alebo členkov nie sú účinné a je zbytočné ich robiť.“

Ako teda postupovať pri zábale?

Je potrebné si pripraviť bavlnenú plienku alebo plachtu, ktorú namočíme do vody teplej asi 25 °C, dobre ju vyžmýkať, aby nebola mokrá, iba chladná. Tiež si treba pripraviť suchú plienku alebo plachtu a uterák.

Samotný postup zabaľovania dieťaťa popisuje MUDr. Špániková takto: „Najprv položíme na podložku suchú plienku, na ňu dáme vlhkú chladnú plienku, na ktorú uložíme nahé dieťatko. Cez hrudník dieťatka preložíme chladnú vlhkú časť plienky, potom suchú a môžeme dieťa zľahka prikryť plienkou alebo uterákom".

V zábale ponecháme dieťa 5 minút a môžeme ho takto zopakovať 3 až 4-krát. Pri ukladaní do zábalu dieťa zväčša plače, ale plač utíchne po prvých chvíľach v zábale, dieťa sa cíti lepšie. V poslednom zábale zväčša drieme.

U väčších detí postupujeme rovnako, ale používame dve plachty a dieťa do nich zabalíme celé tak, že leží na chladnej vlhkej plachte, na brucho si preloží horné končatiny a potom ho prikryjeme aj zvrchu chladnou, vlhkou plachtou.“

Prečítajte si: Žena doma: Lebo máme sopeľ

Omývanie tela

Ďalším možným spôsobom zníženia horúčky je omývanie tela špongiou alebo froté rukavicou. Teplota v miestnosti by mala byť asi 22 až 25 °C, voda, ktorú potrebujeme, by mala mať asi 25 °C.

„Dieťatko zoblečieme donaha a vyžmýkanou špongiou alebo rukavicou namočenou v pripravenej vode potierame jeho tvár, hlavičku a telo. Celý proces opakujeme 10 až 15 minút. Špongiu alebo rukavicu namáčame opakovane, pretože postupne schne a je teplá. Voda z povrchu tela sa odparuje, a tým sa znižuje teplota dieťatka.“

Niektoré mamičky preferujú pri fyzikálnom ochladzovaní tela sprchu alebo vlažný kúpeľ dieťatka.

POZOR! Tento spôsob ochladzovanie tela však nie je možné použiť v prípade, že má dieťa chladné ruky a nohy!

choroba, choré dieťa, horúčka, teplota

Na záver si prečítajte:

Prečo sú škôlkári tak často chorí?

Gumáky deti milujú

Jesenný piknik: RECEPTY

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: