10 vecí, ktoré je dobré uzavrieť pred koncom roka: Ste pripravení pustiť staré bremená?
Posledné dni roka sú príležitosťou zastaviť sa a prehodnotiť, čo so sebou ešte chcete ťahať ďalej a čo je načase nechať za sebou.
10 vecí, ktoré je dobré uzavrieť pred koncom roka
1. Slová, ktoré ostali visieť vo vzduchu
V každej rodine či medzi priateľmi sa občas nájdu témy, ktoré sú pichľavé. Niečo, čo vás zranilo, urazilo, dotklo na citlivom mieste. Cítite hnev, sklamanie alebo smútok... Skúste prelomiť mlčanie a dokončiť nedopovedané. Uzavrieť otvorené. Možno sa ospravedlniť, alebo si vyrozprávať veci na rovinu. Možno práve otvorenosť dodá vašim vzťahom nový rozmer a ďalšie „body“, ktoré chcete v živote uzavrieť, potom pôjdu ľahšie.
2. Staré prázdne sľuby? Odpustite si
Často si dávame predsavzatia len preto, že „by sme mali“. Možno ste si sľúbili, že budete pravidelne behať, no nikdy ste si tenisky na beh ani len neobuli. Spýtajte sa sami seba: Je to naozaj moja priorita? Ak áno, dajte tomu v novom roku jasný plán (napríklad beh každý utorok a štvrtok). Ak nie, odpusťte si staré sľuby a zbavte sa výčitiek.
3. Konflikty ukryté pod koberec
Niekedy máme pocit, že je lepšie nerýpať do starých sporov. V skutočnosti však nenápadne ovplyvňujú náladu, komunikáciu a vzájomnú dôveru. Vypíšte si (iba pre seba) mená ľudí, s ktorými cítite nevyriešené trenice, a spomeňte si na základný dôvod. Napíšte napríklad danému človeku list, ktorý nemusíte poslať – ide skôr o to, aby ste už nevláčili v sebe nevypovedané emócie.
4. Preplnené skrine a police
Rovnako ako vzťahy, aj naša domácnosť potrebuje odľahčiť. Pri pohľade na detskú izbu možno zistíte, že je plná hračiek, ktoré už nik nepoužíva. V kuchyni zas týždne nepoužité spotrebiče len zaberajú miesto a zbytočne zavadzajú. Darujte, vymeňte, zrecyklujte či vyhoďte všetko, čo nepotrebujete. Takto uvoľníte priestor – a zistíte, ako oslobodzujúco môže pôsobiť už len samotný fakt, že upratujete.
5 pravidiel, ako si efektívne udržať poriadok v domácnosti s deťmi
5. Neuhradené účty či byrokratické resty
Aj keď to znie trochu nudne, finančné či úradné resty vedia človeka najviac ťažiť. Pustite sa do nich hneď, kým máte v sebe ešte endorfíny zo sviatočnej nálady. Nastavte si pravidelné platby či skontrolujte úhrady zadaných trvalých príkazov. Vo chvíli, keď to všetko budete mať hotové, si vydýchnete a môžete sa s pokojom venovať príjemnejším veciam. Nenoste si dlhy do nového roka. Ani emocionálne ani finančné.
6. Unavujúce rodinné rituály
Niektoré tradície sú krásne a spájajú rodinu. Iné zas môžu viac unavovať. Spomeňte si na stres, ktorý ste zažili napríklad pri pravidelných víkendových návštevách alebo pri potrebe vystrojiť veľkú narodeninovú hostinu, hoci by ste najradšej strávili ten čas vonku s deťmi. Otvorte rodinnú diskusiu: Čo si želáte uchovať a čo môžete smelo nechať tak v starom roku?
7. Záväzky, ktoré vás brzdia
Nie je hanba rozmyslieť si, čo dokážeme zvládnuť a čo už je nad naše sily. Či už ide o prebrané povinnosti v rámci rodičovského združenia, alebo o organizovanie firemnej akcie. Povedať „nie“ je dôležitá súčasť duševnej hygieny a tiež krok k tomu, aby sme mohli energiu sústrediť na dôležité ciele. Premyslite si, ktoré nie by vám doprialo viac pokoja a pohody v duši.
Čo by si chcela pre seba, mama?
8. Očakávania „všetkých naokolo“
Od mala sme programovaní, čo by sme mali stihnúť, kde pracovať, aké bývanie vlastniť či koľko priateľov mať na sociálnych sieťach. Prestali ste sa však pýtať, či je to skutočne vaše vnútorné želanie? Ak nie, s pokojným svedomím to odovzdajte späť. Každý z nás má právo vytvoriť si vlastnú cestu, svoje tempo a vlastné ciele.
9. Digitálny šum
Desiatky neprečítaných e-mailov, stovky fotiek z minulých Vianoc, aplikácie stiahnuté len tak „pre istotu“. Vytvárajú šum, ktorý vám môže zabrať viac energie, než tušíte. Skúste v predposledný deň roka venovať aspoň hodinku tomu, že vymažete nepotrebné súbory, vytriedite fotky alebo sa odhlásite z newsletterov, čo vás nezaujímajú. K menšiemu digitálnemu chaosu patrí aj čistá hlava.
10. Nesplnené, no stále dôležité sny
Sú to tie želania, ktoré sa vám pripomínajú vo chvíľach, keď ste sami so sebou – a viete, že by vám priniesli radosť či zmenu k lepšiemu. Možno je to kurz potápania, na ktorý ste sa chceli prihlásiť, alebo víkend na chate s rodinou. Zoberte si pero, spíšte jeden či dva sny, ktoré sú pre vás naozaj podstatné, a stanovte si drobné kroky, ktoré podniknete už v prvých týždňoch nového roka.
Rituál na konci roka - spáľ staré, privítaj nové
Na prelome starého a nového roka je silná symbolika. Urobte si súkromný (alebo rodinný) rituál: napíšte si na papier všetko, čo chcete ukončiť či opustiť, a papier pokojne spáľte v krbe alebo sviečkou na balkóne. Kým sa bude prepisovať na popol, v duchu si povedzte, že to, čo vás ťažilo, nechávate v starom roku. Potom vezmite nový papier a spíšte víziu, s ktorou chcete do nového roka vstúpiť – nech sa stane!
Každá nová kapitola začína rozhodnutím. Nech už vymeníte len tri staré zvyky alebo sa rozhodnete úplne preorganizovať svoj život, dajte si šancu začať nanovo.