5 pravidiel, ako si efektívne udržať poriadok v domácnosti s deťmi

Eva Valentíny | 9. Feb 2020
5 pravidiel, ako si efektívne udržať poriadok v domácnosti s deťmi

Aj vy sa často zamýšľate nad tým, kam zmizla vaša obývacia izba a kedy sa zmenila na druhú detskú? Trháte si vlasy z toho, aké skladisko vecí sa stalo z vášho voňavého, čistučkého bytu či domu? Zmierili ste sa s tým, že žijete na preplnenom „smetisku“? Chyba.

Určite ste už počuli o tom, že človek by mal žiť v harmónii medzi sebou samým a okolím. To, že prostredie vplýva na naše myslenie, city, správanie a v konečnom dôsledku aj rozhodnutia, je už neodškriepiteľným faktom. Je jedno, či na pojem „energia“ veríte alebo už len z toho slova dostávate vyrážky. Vaše „DOMA“ vám ju buď dáva alebo berie. BODKA.

Vyhodiť staré, aby mohlo prísť nové

Ak ste si byt zapratali minulosťou v podobe  suvenírov z dovolenky spred rokov, všetkých šiat zo strednej a všetkým starým, pokazeným a nepotrebným, asi ťažko k vám vstúpi niečo nové, funkčné a lepšie. Pozrite sa na to z iného uhla pohľadu. Predstavte si izbu 14-ročného dieťaťa, ktoré by malo vo svojej izbe všetko od svojho narodenia až po súčasnosť. Načo by mu v nej bola postieľka, lego či nočník? Ak toto nerobíte jemu, prečo to robíte sebe?

Úplne na začiatku teda treba generálne upratať. Dávam vám do  pozornosti 5 zlatých pravidiel, podľa ktorých treba postupovať. Bežná údržba vám po tejto generálke bude trvať oveľa menej a nadobudnete pocit, že sa k vám opäť nasťahovala sloboda a čistý vzduch.

1. Zbavte sa VŠETKÉHO, čo nemá funkčné opodstatnenie

Som si istá, že ste to už počuli. Ak však máte plné skrine spotrebičov, ktoré nepoužívate a odkladáte na pamiatku aj zvyšných 100 kusov svadobných oznámení, je čas vysvetliť im, že u vás už nemajú miesto. Ako mama asi nemáte času nazvyš. Generálnemu uprataniu venujte len jeden týždeň a síce 30 minút denne na každú miestnosť či väčšiu skriňu. Pustite si príjemnú hudbu a začnite bez milosti triediť a vyhadzovať. Pripravte si jedno odpadkové vrece, kde budete dávať veci, ktoré vyhodíte a druhé na veci, ktoré posuniete ďalej.

Postupujte všade rovnako – ideálne je začať kuchyňou (bude vás to tešiť každý ďalší deň viac a viac) a končiť detskou izbou (je v nej ukrytých najviac netušených záhad). Ak máte už väčšie deti, pokojne ich do tejto činnosti zaangažujte tiež – rátajte však s oveľa väčšími časovými stratami.

pravidla upratovania

2. Pravidlo prázdnej kuchynskej linky

Ak chcete, aby návštevy vnímali vašu domácnosť ako vždy upratanú, udržiavajte kuchynskú linku prázdnu a čistú. Postarajte sa, aby na nej nemalo svoj domov nič okrem rýchlovarnej kanvice. Ak veľmi potrebujete, majte tam ešte soľničku a koreničku. Ostatné musí bez milosti bývať inde. Podobne minimalisticky si počínajte vo všetkých otvorených častiach kuchyne, ako aj na jej vrchných poličkách. Nezabudnite, že špinavý riad patrí hneď do umývačky.

Urobiť túto zmenu mi v mojej kuchyni trvalo asi 20 minút. Neuveríte, ale švagriná si po aplikácii tohto pravidla u nás vypýtala číslo na upratovačku, ktorú údajne určite mám. Vplyv prázdnej kuchynskej linky teda NIKDY nepodceňujte. 

3. Zo spálne si urobte oázu pokoja

Možno sa s príchodom detí stala z vášho bytu jedna veľká herňa. Nezabúdajte však, že vy ste tá, ktorá stanovuje pravidlá. Vytvorte si svoj kútik, kde sa vám poriadok bude udržiavať ľahko a zaleziete doň vždy, keď zatúžite odísť z chaosu. Bude to miesto vášho oddychu a pokoja, a verte alebo nie, deti to začnú rešpektovať.

4. Vštepte deťom cit pre systém a poriadok

Ťažko svojim deťom vštepíte niečo, čo si najskôr neosvojíte sami. Deti v skutočnosti nepočúvajú vaše poučovanie, ale vo všetkom vás napodobňujú. Ak ste teda zahájili vo svojom živote stav „poriadok“, je čas podeliť sa s touto skúsenosťou ďalej. Deti, ktoré nadobudnú v rodine základné organizačné zručnosti, dostanú výzbroj do života, ktorá sa im veľmi zíde. Vy sa zase nebudete cítiť ako slúžka, ktorá melie z posledného, ale ťahá za všetkých. Ak nechcete donekonečna robiť všetko sama, vštepujte deťom filozofiu, že rodina pracuje ako tím. Potom vysávanie alebo naloženie umývačky, nebude výlučne vaša úloha, ale niečo, čo treba urobiť a urobí to ktokoľvek z rodiny. Už batoľa dokáže odpratať hračky do škatule vždy, keď sa dohrá. 

5. Pravidlo v čase krízy – živí majú prednosť

Ak je súčasťou domácnosti jeden alebo viac spolubývajúcich do výšky 100 cm, nie je ľahké udržať doma poriadok. Napriek tomu sa to dá. Je logické, ak máme momentálne iné priority. Ak sa pri čerstvo narodených trojičkách nestíhate osprchovať, nebudete predsa drhnúť kúpeľňu. V čase krízy vždy platí pravidlo, že ako prvá má byť zabezpečená starostlivosť o živých členov rodiny (vás nevynímajúc). Až potom možno znovu pootvoriť prižmúrené oči a povedať si, že obdobie temna je za vami a je čas začať fungovať normálne, poriadkumilovne a systematicky. 

Na rovinu sa opýtajte seba samej, kde nastal ten moment, keď ste sa v tom všetko „stratili“. Potom si pustite svoj obľúbený „vypalovák“ a vyupratujte. Verte mi – budete sa z toho tešiť ešte veľmi dlho a bežná údržba už pôjde oveľa ľahšie...

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: