Domáce PRAVIDLÁ pomôžu rodine fungovať

Marika Koscelníková | 15. Aug 2019
Domáce PRAVIDLÁ pomôžu rodine fungovať

Každá rodina má svoj vlastný režim. Pre poriadok je dobré, ak sú zaužívané zásady, plánovanie času a činností.

Mať svoj vlastný domáci "poriadok" veľmi pomôže pri organizovaní chodu domácnosti, deti sa naučia pravidelnosti a určité činnosti budú zautomatizované. 

Týždenný rozvrh na chladničke

Neverili by ste, ako to pomáha. Starosvetsky si urobte rozvrh celého týždňa a pripnite ho na viditeľné miesto pre vás aj pre deti. Škola, krúžky, pravidelné záujmové činnosti, ktoré nielen deti, ale aj vy počas týždňa vykonávate. Takto budete vedieť, kedy sa čo deje. 

Školský rozvrh a načasovanie krúžkov je samozrejmosťou, nemali by chýbať ani napríklad pravidelné utorkové či piatkové nákupy. Má váš muž v utorok futbal a vy vo štvrtok chodievate behať? Nech je to tam. Aj deti budú mať prehľad, kedy vás (ne)otravovať s požiadavkami. 

Harmonogram činností pomáha najmä vo väčších rodinách, ale má svoje opodstatnenie aj pri jedináčikoch.  

domáce pravidlá

Aj deti majú mať svoje povinnosti v domácnosti

Aj u vás sú rána stresujúce? Jedno sa nechce obliekať, druhé raňajkovať? Spolu s deťmi spíšte činnosti, ktoré je potrebné ráno, po príchode zo školy a večer urobiť. Tieto nech majú vo svojej izbičke vždy "na očiach".

Prispôsobte ich podľa veku, samozrejme.

Príklad: 

Ráno: ustlať posteľ, umyť sa, obliecť, naraňajkovať (pri starších deťoch príprava raňajok, alebo desiaty do školy), odchod z domu

Po príchode zo školy: úlohy, príprava na ďalší deň, (vyniesť smeti, vyvenčiť psa a podobne podľa veku dieťaťa a domácich povinností)

Večer: upratať izbu, ustlať posteľ, umyť sa, spánok 

Tento "rozvrh" nemusí byť napísaný takto striktne. Najmä pri menších deťoch môžete použiť obrázky a ikony. Vytvorte si ho spolu s nimi, môžu ho dokonca aj  nakresliť. 

Odmena? Pravidelnosť. Dieťa si zautomatizuje povinnosti a naučí sa pracovať so svojim vlastným časom. Na začiatku pomôžu napríklad nálepky smajlíkov za splnenie denných či týždenných  povinností, neskôr to bude dieťa naučená činnosť, za ktorú nebude potrebovať "odmenu".

Domáce "vzťahové" pravidlá

Parádna vecička, ktorú treba vyskúšať. Na trhu sú dostupné tapety, plagáty či nálepky na stenu, ktoré zahŕňajú pozitívne emócie, ktoré chcete podporiť vo vašej rodine.  Ešte lepšie, ak si vytvoríte svoje vlastné.

V tomto dome sa: nebije, nekričí, nezávidí, neštípe, nehryzie, neohovára...čokoľvek čo nechcete, stanovte ako pravidlo. Alebo to pojmite pozitívne. Spíšte si to, čo chcete, aby sa dialo.

V tomto dome sa: objíma, počúva, čo ten druhý hovorí, dáva bozk na rozlúčku a podobne.  Tieto svoje "vzťahové" pravidlá dajte do rámčeka na viditeľné miesto a už len čakať, že to, čo je napísané, sa stane skutočnosťou. Minimálne sa o to môžete pokúsiť. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: