Nový šatník, nový život alebo ako si vyskladať šťastie z pár kúskov

Marika Koscelníková | 14. Aug 2018
Nový šatník, nový život alebo ako si vyskladať šťastie z pár kúskov
foto: Ivana Maleš, Aprilmagazin.

Možno Vás zarazilo spojenie slova šťastie a šatník, ale divili by ste sa, aké veľké zmeny dokáže urobiť malá zmena v oblečení.

Dostupnosť všetkého nás stavia do pozície neustáleho výberu. V podstate si dnes môžeme každý týždeň za pár šupov obmeniť svoj šatník. Tak kopíme veci, zhromažďujeme o pol roka nenositeľné oblečenie a topánky, zahlcujeme nielen svoju skriňu, ale aj hlavu množstvom. Potom stojíme pred šatníkom a nemáme si ČO OBLIECŤ.

SLOW fashion

Trendy nielen ekonomické ale i ekologické naznačujú, že fast  fashion, rýchla móda nie je udržateľná. Množstvo odpadu, nehumánne podmienky výroby lacných odevov a v neposlednom rade stádovitosť a zmätok v šatníku. Iste, argument, že na drahšie, originálnejšie kúsky treba plnú peňaženku, berieme a obstojí aj u nás.  ALE.

Postavte sa pred skriňu a pozrite sa do nej. Čo vidíte? 

Máte radi každý kúsok svojho oblečenia? Hodí sa všetko ku všetkému? Máte v skrini veci, ktoré ste si už pol roka neobliekli? Je šatník prehľadný, alebo v ňom máte neporiadok?

Navrhujeme toto. Vyhádžte ho celý von a dajte sa do triedenia.

1. Veci, ktoré sú Vám malé, veľké, poškodené, bez gombíkov, vyťahané, nemilosrdne vyhoďte alebo posuňte ďalej ( charita, predaj, kamarátky, rodina)

2. Rozdeľte si šatník na „prácu“ a na „doma“, budete mať lepší prehľad

3. Nedržte  v šatníku veci, ktoré sa vám „raz môžu zísť“. Veci, ktoré ste si kúpili nepremyslene a zaberajú priestor. Podarujte alebo predajte oblečenie, ktoré nenosíte. Lebo už ho ani nosiť nebudete.
 
4. Vyhodíte nenositeľné a staré veci a tým pádom sa vyvetrá nielen váš šatník, ale aj vaša hlava. Súvislosť je priama. Cieľom je dosiahnuť stav, že ráno otvoríte skriňu a čokoľvek, po čom siahnete bude nositeľné a vkusné, nech idete kamkoľvek. 

Trúfate si na to? Skúste. Naše skúsenosti hovoria, že taká minimalizácia a refresh šatníka vás naštartuje a upokojí.

Kupovanie je dovolené, ale buďte vyberaví

Je možné, že po veľkom triedení vám v skrini nezostalo veľa nositeľných kúskov. Nakupovanie je dovolené, ALE prihliadnite na kvalitu, nadčasovosť, kombinovateľnosť a vlastný štýl. Veríte tomu, že sú dámy, ktoré svoj minimalizmus v obliekaní stiahli do desiatich kúskov?  

Super zhrnutie capsulového šatníka, s ktorým si vystačí každá žena, ponúka enviromentalistka Ivana Maleš vo svojej infografike (zdroj: aprilmagazin/Viete, čo je kapsulovy šatník)

Inšpirujte sa a začnite nový život ako dáma!

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: