Prirodzený pôrod vs. cisársky rez: Toto by ste mali vedieť o výhodách a nevýhodách

Drahomíra Korpová | 6. apríl 2023
Prirodzene alebo cisárskym rezom?

Pre vás, nastávajúcu mamičku, je teda najvýhodnejšie, ak sa pôrod spustí sám, prirodzene. Spustí sa pozvoľna, svojím tempom, budete mať čas adaptovať sa na intenzitu kontrakcií.

Odborníci v tom majú jasno. Fyziologický, teda prirodzený pôrod je dokázateľne pre ženu i dieťa najlepší. Situácie, keď by mal byť voľbou cisársky rez (sekcia), by malo byť minimum. Toľko teória. Prax, aj u nás, je však trochu iná...

Pozrime sa na to, aké výhody i nevýhody to má pre mamičku i dieťa. 

PRIRODZENÝ PÔROD

Pôrod je proces, ktorým sa zrelé plodové vajce vypudí z tela matky. Ak tento proces prebieha samovoľne, prirodzenými silami, ide o pôrod prirodzený. Spúšťa sa, ak ste vy, matka, ale aj vaše dieťatko na pôrod pripravení. Vaše telo je hormonálne nastavené na spustenie pôrodu. Vaše dieťatko zaujalo správnu pozíciu, ktorá bude počas pôrodu preň výhodná a vy môžete prežiť prirodzený pôrod, ktorý pre vás oboch predstavuje bezpečnú a najmenej zaťažujúcu voľbu.

Každý zásah, ktorý by predčasne vyvolal pôrod, narúša hormonálne nastavenie, ktoré ešte stále chráni vaše tehotenstvo. Ak nie ste na pôrod vy a vaše dieťa pripravení, môže to znamenať zvýšené riziko, pretože indukcia (vyvolávanie) pôrodu je zásah, ktorý vyvolá reakciu vášho tela, vášho dieťaťa a vyžaduje sériu ďalších a ďalších zásahov (prepichnutie vaku blán, farmakoterapia) a/alebo náhlych riešení (vákuová extrakcia, kliešťový pôrod, akútny cisársky rez).

Pre vás, nastávajúcu mamičku, je teda najvýhodnejšie, ak sa pôrod spustí sám, prirodzene. Spustí sa pozvoľna, svojím tempom, budete mať čas adaptovať sa na intenzitu kontrakcií. Vaše dieťatko začne vstupovať hlavičkou do pôrodných ciest v správnej pozícii, teda svojím najmenším obvodom. Zachovaný vak blán bude jemnejšie dilatovať hrdlo maternice. Špeciálne dýchanie vám pomôže prejsť každou kontrakciou. Môžete sa voľne pohybovať, čo znamená, že si môžete sama vybrať polohu, ktorou sa pôrodná činnosť zintenzívni alebo polohu, v ktorej si trochu oddýchnete – teda úľavovú polohu.

Toto pozitívne ovplyvní vaše vnímanie a prežívanie počas otváracej fázy pôrodu, môžete ju vnímať ako menej bolestivú a nestratíte pocit, že svoj pôrod máte pod kontrolou. Zachováte si tak pozitívnu myseľ a dostatok energie na tlačenie počas vypudzovacej fázy a privítanie svojho dieťatka, vrátane bondingu. Hladký pôrod pozitívne ovplyvňuje včasný nástup dojčenia.

Prirodzené pôrod môže trvať dlhšie

Prirodzený pôrod môže byť o niečo dlhší, ale je menej bolestivý, o to viac, ak ste na pôrod pripravená, rozumiete tomu, čo sa deje s vaším telom a s vaším dieťatkom a rozumiete pokynom pôrodnej asistentky a pôrodníka. Tie sa vám síce môžu zdať v danom okamihu paradoxné,  ale zabezpečia vám pokojný a hladký priebeh pôrodu, na ktorý vám zostane príjemná spomienka. Hormonálne aj somaticky ste nastavené na prirodzený, samovoľný pôrod. Pomocou rád, pokynov pôrodnej asistentky a pôrodníka, ale aj využitím vlastnej intuície dokážete hladko a zdravo porodiť. 

Ak ale nastane situácia a objavia sa komplikácie, pôrodník vás oboznámi s vaším aktuálnym stavom, prípadne so stavom vášho dieťatka, vyžiada si od vás informovaný súhlas a pôrod sa ukončí operačne – cisárskym rezom.

Prirodzený pôrod vs. sekcia

CISÁRSKY REZ 

Pôrod je vždy akútny stav, jeho priebeh je nepredvídateľný a pri najlepšej vôli vašej i personálu sa môže či už z vašej strany alebo zo strany dieťatka zvrtnúť a ukončí sa akútnym cisárskym rezom. Budete sa tešiť na dieťatko, ale zároveň môžete byť vystrašená, budete sa obávať oň aj o seba. Môže to byť vaša prvá skúsenosť s nemocnicou a výkony aj vybavenie operačnej sály vám na sebadôvere a sebaistote nepridajú. Odbúrať strach a neistotu vám pomôže to, že sa budete pýtať na všetko, čo vás zaujíma alebo čomu nerozumiete a personál vám na vaše otázky dá odpoveď.

Cisársky rez je pôrod chirurgickým zásahom, pri ktorom sa robí rez cez brušnú stenu a maternicu. Podľa štatistických údajov v roku 2018 sa až jedna tretina detí narodila cisárskym rezom, či už akútnym alebo plánovaným. Po sekcii je starostlivosť o vás obdobná ako po pôrode. Prvú 1 – 2 hodiny vám budú naviac sledovať životné funkcie, krvácanie, zavinovanie maternice, intravenózny vstup, krytie operačnej rany, výdaj tekutín. Frekvencia závisí od zvyklostí pracoviska, zväčša je po 15 minútach.

Cisársky rez som si vymodlila
Prečítajte si tiež:

Cisársky rez som si vymodlila

Cisársky rez si vyžadujú tieto stavy:

  • nepomer medzi hlavičkou plodu a panvou (zúžená panva, veľký plod, abnormálne naliehanie hlavičky plodu)
  • komplikácie zo strany matky – tehotenstvom indukovaná hypertenzia, diabetesplacenta praevia, predčasné odlupovanie placenty
  • hroziaca ruptúra maternice – v dôsledku stavu po cisárskom reze alebo predchádzajúcich operáciách na maternici
  • ohrozenie plodu (jeho nedostatočné okysličenie)
  • slabá činnosť maternice, prepadnutie pupočníka, habituálne odumieranie plodu

Cisársky rez má svoje riziká ako pre matku tak aj pre plod

Riziká pre matku sú podobné ako pri iných chirurgických výkonoch: riziko spojené s anestéziou, infekcia, zvýšené krvné straty, poranenie močového ústrojenstva, zápalové ochorenie žíl, znížená črevná peristaltika, respiračné komplikácie, oneskorený nástup laktácie až strata laktácie.

Rana po cisárskom reze sa hojí jazvou. Jazva neostáva len na koži, treba si uvedomiť, že pri cisárskom reze budete mať narušenú celistvosť svalstva brušnej steny aj maternice, ktoré sa tiež hoja jazvou a ich hojenie prebieha dlhšie. Takže ak máte rez na bruchu pekne zahojený, stále sa musíte telesne šetriť, pretože vnútorné rany ešte nemusia byť dobre zocelené. Jazva je menejcenné tkanivo, preto pri ďalších tehotenstvách musíte byť opatrnejšia, budete počas tehotenstva viac sledovaná v prenatálnej poradni. Prípravu na pôrod môžete absolvovať, pôrodná asistentka ju uspôsobí aktuálne vašim potrebám. 

Riziká pre novorodenca: neodvratný predčasný pôrod, respiračné komplikácie (spomalené vstrebávanie tekutiny v pľúcach), poranenia, sťažená popôrodná adaptácia (pri plánovaných cisárskych rezoch, kde dieťa nie je pripravené narodiť sa)

Sekcia alebo prirodzený pôrod?
Prečítajte si tiež:

Sekcia alebo prirodzený pôrod?

Pôrod cisárskym rezom: Môžu sa objaviť výčitky...

Pôrod cisárskym rezom pre vás môže znamenať aj to, že budete potrebovať väčšiu emocionálnu podporu ako pri spontánnom pôrode. Budete sa tešiť na dieťatko, ale zároveň môžete pociťovať vinu za to, že pôrod neprebehol tak, ako ste vy chceli. Tieto myšlienky a pocity sa vám môžu znovu objaviť počas ďalších tehotenstiev. Ak váš prvý pôrod skončil cisárskym rezom a vy ste druhé dieťatko veľmi chceli porodiť prirodzene, vaginálnou cestou, a opäť pôrod skončil cisárskym rezom, môžu u vás nastať rozporuplné pocity. Opora zo strany partnera a rodiny vám pomôže nabrať sebavedomie, veď ste sa pripravovali na pôrod a urobili ste preto všetko, čo ste mohli.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: