Máte JAZVU po cisárskom reze? TAKTO sa o ňu starajte!

Marika Koscelníková | 16. Aug 2017
Máte JAZVU po cisárskom  reze? TAKTO sa o ňu starajte!

Máte po pôrode, prípadne budete rodiť sekciou a obávate sa o jazvu po operácii? Poradíme vám, ako sa o ňu starať.

Priamo po zákroku je jazva prelepená sterilnou páskou, ale už po niekoľkých hodinách, prípadne na druhý deň vám pásku strhnú. Vedeli ste, že sa hojí až šesť vrstiev? Je pravda, že hojenie rany je individuálne u každej ženy a záleží od rôznych faktorov. Vhodnou starostlivosťou však  môžete pomôcť jej dobrému zahojeniu. 

Cisársky rez - sekcia: horizontálne alebo vertikálne?

Ako sa o jazvu po cisárskom reze starať

Je dôležité dodržiavať hygienu. Sprchovať ranu len vodou, bez použitia mydiel či sprchových gélov. Po sprche ju neutierajte do uteráka, len jemne osušte prikladaním. Je dôležité jazvu „vetrať“. Niektoré mamičky si ju svojvoľne prelepia, aby ju nedráždili oblečením, ale to nie je správne.

Radšej voľte v prvých mesiacoch po zákroku voľné oblečenie prípadne aj popôrodné nohavičky. Obtieranie rany okrajom spodných nohavičiek môže spôsobiť jej podráždenie.  

cisársky rez

Repíkový odvar pomôže jazvu vysušiť

Jemné začervenanie a svrbenie je bežným znakom normálneho hojenia. Môžete mu pomôcť bylinkovými  odvarmi. Osvedčili sa  repík alebo rumanček.  Do odvaru namočte  sterilnú gázu do odvaru a prikladajte niekoľko krát denne na jazvu. V prípade začínajúcich problémov vám lekár môže odporučiť ak potieranie dezinfekčným roztokom.


Vedeli ste, že: V minulosti sa jazvy, ako aj tá po cisárskom reze, potierali bravčovou masťou. Verilo sa, že jemná masáž tukom pomáha rozpúšťať zjazvené tkanivo. 

Nenamáhajte sa príliš a oddychujte

Je dôležité dopriať telu čas na rekonvalescenciu. Počas šestonedelia sa snažte čo najviac odpočívať, vyhýbajte sa namáhavej fyzickej aktivite, dvíhaniu ťažkých predmetov a cvičeniu. S posilňovaním brušných svalov po cisárskom reze sa odporúča približne po 6 mesiacoch. Rana sa potrebuje sceliť a zahojiť. Prílišné naťahovanie môže tento proces spomaliť a skomplikovať.

Môžeme jazvu holiť?

S holením spodnej časti bruška radšej počkajte niekoľko mesiacov. Mohli by ste si do rany zaniesť infekciu a  mechanicky ju podráždiť. Kým nebude jazva úplne zahojená, zvážte použite depilačného krému. 

Vybrali by ste si cisársky rez?

Jemná bodová masáž jazvy

Niektorí lekári odporúčajú bodovú masáž: jemné stláčanie prstami jazvy z jednej strany a druhú. Môžete to vyskúšať aj s použitím špeciálnych krémov na hojenie jaziev, ktoré sú voľne dostupné v lekárni.

S jazvou na plastiku?

V prípade, že jazva sa nezahojila pekne a máte kvôli nej komplexy, je možné ju následne riešiť prostredníctvom korekčnej kozmetiky, prípadne  plastickej chirurgie. Dôležité je uvedomiť si, že žiadna jazva nezmizne úplne. Môže sa stať len menej viditeľnou.


Trápi to aj vás? Až 75 % žien po sekcii uvádza, že jazvu cítia vždy pri výraznej zmene počasia.

Silnejšie bolesti v rane, rozsiahle začervenanie, hnisavý či krvavý výtok, vždy konzultujte s gynekológom. Ten vám podľa druhu komplikácii odporučí vhodný postup a ranu ošetrí. V ojedinelých prípadoch dôjde k otvoreniu rany, vtedy je nutná hospitalizácia a opätovné zašitie. Medzi najčastejšie komplikácie hojenia rán patrí infekcia. Dbajte preto na hygienu!

Môže vás zaujímať:

Ako sa dojčí po cisárskom reze?
Kedy môžem znovu otehotnieť po cisárskom reze?

Cisársky rez: jeden za druhým? Aký je ideálny časový odstup?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: