Intímna hygiena v najcitlivejšom období

Intímna hygiena v najcitlivejšom období
24.11.2016 v kategórii Tehotenstvo, autor MUDr. Peter Brenišin, foto: istockphoto.com

Neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o telo je aj intímna hygiena. V období tehotenstva šestonedelia má svoje špecifiká.

Nejedna žena môže byť zaskočená, keď sa počas tehotenstva či šestonedelia jej telo s doteraz používanými kozmetickými prípravkami „rozkamaráti“.

Citlivé obdobie tehotenstva

Je známe, že ženy počas tehotenstva či šestonedelia reagujú citlivejšie na vonkajšie podnety a často nemajú ďaleko k slzičkám. Hormóny však zapríčiňujú aj citlivosť iného typu – ako už bolo spomenuté, často sa stane, že kozmetiku, ktorú žena používala doposiaľ, musí doslova vyhodiť.

Spomínané hormóny totiž spustia v tele celý rad zmien, ktoré mnohé tehuľky dôverne poznajú – to, čo bola doteraz obľúbená vôňa, sa zrazu nedá ani cítiť. Čo je však ešte nepríjemnejšie, že obľúbená značka už telu neprospieva, ale pôsobí skôr dráždivo a nepríjemne. Niekedy tieto „nepríjemnosti“ vymiznú po pôrode alebo krátko po ňom, niektoré však pretrvávajú aj dlhšie.

Zvýšený sklon k infekciám v tehotenstve

Zmeny v tele tehuľky sú veľmi početné, mnohé sú viditeľné, iné prebiehajú nenápadne, no môžu sa prejaviť v rôznych situáciách. Aj kvôli tomu je žena počas celého tehotenstva pod drobnohľadom lekára v poradni.

Jednou z tých zmien, ktorá má vzťah k intímnej hygiene, je zvýšená náchylnosť na rôzne infekcie genitálneho traktu. Má to niekoľko príčin.

Od začiatku gravidity dochádza k výraznejšiemu prekrveniu malej panvy, vďaka čomu sa stáva výtok hojnejším. Okrem toho sa mení prirodzene kyslé prostredie v pošve, čo môže mať za následok hojnejší výskyt infekcií.

Tehuľky si zvyčajne neuvedomujú, že hojnejší výtok v tomto období je úplne normálny. Ale ak si to aj uvedomujú, je prirodzené, že ich to môže trochu obťažovať a snažia sa vyriešiť vznikajúcu vlhkosť častejším umývaním a menením bielizne.

Výmena bielizne je úplne v poriadku, problémom môže byť príliš časté umývanie s použitím mydla či gélu. Práve nadmerné umývanie rôznymi kozmetickými prípravkami zhoršuje prirodzené prostredie v oblasti genitálií a napomáha vzniku infekcie.

Prečítajte si: 

Mykózy v lete a počas tehotenstva. Ktorým situáciám je lepšie sa vyhnúť?

Zvyčajne úplne postačí umývanie čistou vodou, hlavne ak sa žena (napríklad v letných mesiacoch) potrebuje umyť opakovane. Ak už je to nutné, je vhodné použiť špeciálne prípravky, ktoré pomáhajú udržiavať správnu úroveň pH pokožky.

Okrem toho treba pri umývaní dbať na to, aby sa kozmetické prípravky nedostali ďalej než na vonkajšiu časť genitálií. Hoci v minulosti boli moderné rôzne výplachy pošvy, v súčasnosti sa vôbec neodporúčajú – pravdaže, s výnimkou liečebných procedúr naordinovaných lekárom.

Holenie v tehotenstve – áno či nie?

Mnoho žien, hlavne mladšie ročníky, uprednostňujú (z hygienického hľadiska) intímne partie bez ochlpenia. Je niekoľko možností, ako sa ochlpenia zbaviť. Väčšina žien u nás využíva holenie, prípadne odstránenie ochlpenia voskom. Aj keď je žena na tieto procedúry zvyknutá, v tehotenstve sa môžu objaviť rôzne ťažkosti.

Odstraňovanie chĺpkov voskovaním veľmi počas gravidity neodporúčame – bolesť môže pôsobiť na tehuľku veľmi nepríjemne, môže mimovoľne vyvolať stres, ktorý je v čase gravidity absolútne nežiaduci.

Holenie intímnych partií zas prináša podobný problém ako umývanie mydlom – môže dôjsť k narušeniu prirodzeného ochranného plášťa pokožky, ktorá je navyše dráždená aj hojnejším výtokom z rodidiel.

Aj tu možno nájsť vhodný kompromis – napríklad na zmäkčenie chĺpkov pred holením použiť práve umývaciu emulziu či špeciálny prípravok s upraveným pH, čím sa predíde vzniku infekcie.

Aj pri najväčšej opatrnosti sa môže stať, že sa objaví podráždenie pokožky, niekedy sa môže objaviť zápal v oblasti vlasového korienka – pripomína zápal, aký sa objavuje na tvárach mladých chlapcov, ktorí sa začínajú holiť.

Takýto zápal môže byť veľmi nepríjemný a vyžaduje vhodnú liečbu. Tieto prípady sa síce vyskytujú nielen v čase tehotenstva, ale práve v tomto období im treba venovať zvýšenú pozornosť a ak sa objavia, okamžite treba navštíviť lekára. Domáce „procedúry“ môžu stav ešte viac zhoršiť.

Prečítajte si: Koža a jej premeny v gravidite

Vhodné oblečenie v tehotenstve

Aby sa žena cítila príjemne, potrebuje mať na sebe čistú, priedušnú, a hlavne suchú spodnú bielizeň. To vôbec neznamená, že bielizeň nemôže byť zároveň pekná. Hlavne v lete, alebo ak pracujete v teplom prostredí, treba dbať skutočne viac na kvalitu bielizne – a to aj za cenu, že trochu zľavíte z nárokov na jej atraktívnosť. Je vhodné uprednostniť bavlnenú bielizeň s minimálnou – najlepšie žiadnou – prímesou syntetických látok. Niektorým ženám vadí dokonca už aj minimálny obsah elastanu.

Pozor treba dávať aj na údržbu bielizne. Pri jej praní pokojne uberte z pracích prostriedkov, aviváž nie je nutné používať vôbec. Práve naopak – bielizeň je nutné riadnym vypláchnutím zbaviť zvyškov pracieho prostriedku. Pokojne dajte bielizeň osobitne do práčky na samostatný program plákania alebo ju môžete ešte prepláchnuť pod tečúcou vodou. Žehlenie nie je nutné, ale ani neškodí. Odporúča sa však v období, keď prekonávate alebo ste práve prekonali nejaký gynekologický zápal.

  

Pri hojnejšom výtoku alebo vysokých denných teplotách si môžete so sebou zobrať do zamestnania aj náhradné nohavičky. Hlavne ženy s väčším bruškom sa potia o čosi viac a ak aj nie je možnosť počas pracovnej doby sa umyť, čistá a suchá bielizeň prinesie predsa len o čosi vyšší pocit komfortu.

Prečítajte si: Pekná aj v tehotenstve

Tesne po pôrode

Väčšina žien, ktoré rodia prirodzeným spôsobom, sa nevyhne buď nástrihu hrádze alebo drobným trhlinkám v oblasti rodidiel, ktoré treba po pôrode ošetriť, napríklad zošitím. Je jasné, že sedenie robí čerstvej mamičke niekoľko dní po pôrode veľký problém.

Aby sa rana čo najlepšie zacelila, treba dbať na to, aby bola čistá a suchá. Keďže v prvých dňoch po pôrode ešte odchádzajú očistky (lochie), žena musí používať na ich zachytávanie vložky. Pritom ideálne by bolo ponechať v tomto období intímne partie voľne, bez nohavičiek a bez vložky.

Pokiaľ to situácia dovoľuje – napríklad ak má žena čas odpočívať – je vhodné rodidlá očistiť hoci len krátkou sprchou (ideálne po každej návšteve toalety), osušiť a ľahnúť si na lôžko tak, aby žena ležala bez nohavičiek, pričom si vložky podloží pod seba. Takto sa zachytia očistky a rodidlá pritom ostávajú voľné a ľahšie sa hoja.

Veľmi dobre pôsobí a rýchlejšiemu hojeniu napomáha sprej s obsahom chlorofylu, ktorý sa nanesie na očistené rodidlá a nechá sa pôsobiť.

Napriek tomu sa môžu občas vyskytnúť aj problémy s hojením pôrodných raniek – lekári preto tieto ranky v rámci vizity kontrolujú a ak je to nutné, nasadia príslušnú liečbu.

Šestonedelie a ďalej

Pôrodom sa začína organizmus ženy opäť meniť. Väčšina zmien, ktoré prebehli počas tehotenstva, sa vracia do pôvodného stavu pred otehotnením, niektoré zmeny však pretrvávajú a iné ešte len vznikajú (napríklad zmeny súvisiace s dojčením).

Čo sa týka pošvy a vonkajších genitálií, po zahojení raniek sa postupne vracajú do stavu pred otehotnením. Niektoré zmeny sú síce nevratné – napríklad u prvorodičky sa pri pôrode „stratili“ zvyšky panenskej blany (hymenu), po ostatných stránkach sa však vracia pôvodný stav.

Očistky po prvých dňoch už ustali, panva už nie je taká prekrvená ako v čase tehotenstva, takže hojnejší výtok typický pre graviditu sa stráca a vracia sa späť aj pôvodné pH pošvovej sliznice.

Žena by nemala mať pohlavný styk práve v období šiestich týždňov po pôrode. Potom by mala absolvovať prehliadku u svojho gynekológa. Ak lekár potvrdí, že je všetko v poriadku, možno sa vrátiť k obnoveniu intímneho vzťahu s partnerom.

Kým žena dieťatko dojčí, spravidla nemenštruuje. Ale pozor – dojčenie sa nedá považovať za ochranu pred otehotnením. Pokiaľ žena nechce riskovať v tomto období ďalšie otehotnenie, mala by pouvažovať nad antikoncepciou.

Ženy zvyčajne volia medzi ochranou zo strany partnera (prezervatív) alebo hormonálnou antikoncepciou, keďže dnes sú už k dispozícii aj prípravky, ktoré možno užívať i v čase dojčenia.

V čase šestonedelia sa žena pravdepodobne vráti ku kozmetickým a hygienickým prípravkom, ktoré používala aj pred otehotnením. Môže však aj naďalej používať prípravky, ktoré používala v období tehotenstva, pokiaľ jej i naďalej vyhovujú. V období šestonedelia by sa mala zdržať kúpania na verejných kúpaliskách.

Hygiena v období dojčenie

Aj keď sme sa doteraz venovali intímnej hygiene skôr v spojitosti s pošvou a vonkajšími genitáliami, pozornosť si zasluhujú aj prsníky.

Už v čase gravidity by sa žena mala pripravovať na budúce dojčenie a na obdobie po skončení dojčenia. Keďže prsníky už počas tehotenstva zvyknú zväčšiť objem, je vhodné ich pravidelne ošetrovať mastnými prípravkami. Natierať ich treba skôr jemne, bez zbytočného naťahovania jemnej pokožky, aby sa predišlo vzniku strií.

Postupne počas gravidity možno začať aj s tzv. otužovaním bradaviek – jemne ich natiahnuť dopredu a trochu pootočiť do jednej a druhej strany. Pripravuje ich to na záťaž, ktorú budú musieť zvládnuť počas dojčenia. Zároveň to čiastočne pomáha riešiť problém vpadnutých bradaviek. Cvičenie však má byť jemné, aby nedošlo k poškodeniu jemnej pokožky. Do denného programu možno zaradiť aj niektoré cviky na spevnenie prsného svalstva.

Bezprostredne po pôrode, v krátkom čase sa zvykne novorodenec priložiť nakrátko k prsníku. Cieľom je povzbudenie tvorby mlieka a vytvorenie užšieho vzťahu medzi matkou a dieťatkom. Ak ste však tento moment „prespali“. napr. po cisárskom reze, alebo ste boli po pôrode na túto procedúru príliš unavená, nevadí – nebudete preto o nič horšia matka a aj tvorba mlieka sa zvyčajne rozbehne štandardným spôsobom.

Keď začnete prvé dni dieťatko prikladať k prsníku, môžete mať z dojčenia trochu zmiešané pocity – mlieka je ešte pomerne málo a dieťatko saje iba krátko alebo takmer vôbec. Je to tým, že dieťatko je krátko po narodení ešte pomerne slabé a nedokáže sať príliš dlhú dobu – tomu je prispôsobená aj tvorba mlieka v tomto období. V skutočnosti nejde o typické mlieko, ale o zvláštnu zmes, ktorá je mimoriadne bohatá na výživné látky, aby stačili na výživu dieťatka v tomto období.

Prečítajte si: Materské mlieko – zázračná tekutina. Spoznajte dôležité fakty!

Zhruba na druhý-tretí deň po pôrode sa však prsníky podstatne zväčšia – „nalejú“ a mlieka je viac než dosť, často toľko, že ho dieťatko ani nedokáže všetko spotrebovať. Nadbytočné mlieko možno odsať do sterilnej nádoby a ak je mamička zdravá, môže ho poskytnúť do mliečnej banky, odkiaľ ho dodávajú tým bábätkám, ktorých mamičky z nejakých príčin nemôžu svoje dieťatko dojčiť.

Pri dojčení treba dbať na niekoľko zásad:

  • prsníky treba pred dojčením umyť,
  • dojčenie by nemalo trvať pridlho – niektoré bábätká totiž majú tendenciu urobiť si z prsníka „cumlík“, pričom na bradavke a jej dvorci môžu vzniknúť trhlinky, cez ktoré môže vzniknúť do prsníka infekcia,
  • ak dieťatko nevypilo všetko mlieko, nadbytočné mlieko treba z prsníka odsať alebo odstriekať, aby nevznikali zatvrdnuté „hrčky“ a následný zápal prsníka,
  • po dojčení by ste mali umyť zvyšky mlieka z prsníka a bradavku i dvorec nakrémovať (pozor na dôkladné odstránenie krému pred ďalším dojčením!).

Prípadný zápal prsníka treba čo najskôr konzultovať s lekárom. Kým ho však navštívite, mlieko si z postihnutého prsníka iba odstriekavajte alebo odsávajte, bábätko však bez lekárovho dovolenia z tohto prsníka nedojčite.

V rámci bežnej hygieny sa postarajte aj o pokožku celých prsníkov – nezabúdajte na krémovanie a prípadne aj cviky zamerané na posilňovanie prsného svalstva.

Cvičenie by vás však nemalo unavovať – a to platí nielen o cvikoch na prsné svalstvo, ale aj o veľmi dôležitých cvikoch na spevnenie brušného svalstva a posilnenie panvového dna. Nemusíte im venovať hodiny, ale pár minút v rámci dňa si skúste nájsť. Prospievajú nielen vášmu zdraviu, ale aj sebavedomiu.

Prečítajte si: Kvasinková infekcia v tehotenstve