Tehotenstvo články

Prenášanie – bez paniky, ale pod kontrolou

Prenášanie – bez paniky, ale pod kontrolou

Pojem „prenášanie“ úplne výstižne vyjadruje, že budúca mamička nosí svoje dieťa o čosi dlhšie, než by mala gravidita trvať. Znamená to, že predpokladaný termín pôrod už uplynul a dieťatku sa ešte stále akosi nechce na svet. Čítať viac..

začali pôrodné kontrakcie

Sú to pôrodné kontrakcie alebo ešte nie?

Začali pôrodné bolesti – alebo ešte nie? Mnohí lekári radšej používajú termín „pôrodné sťahy“ či „pôrodné kontrakcie“, pretože označenie „pôrodné bolesti“ automaticky asociuje čosi nepríjemné, čo žena musí prekonať. Čítať viac..

Zakázané potraviny v tehotenstve

Existujú zakázané potraviny v tehotenstve?

Strava tehotnej ženy sa vo veľkej miere nelíši od bežnej stravy, ktorú by sme odporučili žene v reproduktívnom veku. Výživa by sa teda mala riadiť troma zásadami – pestrosť, vyváženosť a rozmanitosť. Pri rozmanitosti sa však trochu pozastavíme. Čítať viac..

Placenta

Placenta: Výmenná stanica pre bábätko

Pamätáte sa, ako vás gynekológ po pôrode bábätka upozornil na to, že ešte porodíte placentu? Drvivá väčšina článkov okolo tehotenstva sa venuje žene alebo bábätku. Na placentu sa často zabúda, pritom jej správne fungovanie je prakticky nevyhnutné pre bezproblémový priebeh tehotenstva a zdravý vývoj bábätka v brušku. Čítať viac..

Článkov: 754