Káva v tehotenstve: Čo by ste mali vedieť
Naozaj sa žena musí zaobísť bez obľúbeného životobudiča? Čítať viac..
Naozaj sa žena musí zaobísť bez obľúbeného životobudiča? Čítať viac..
Vysoká ale aj príliš nízka telesná hmotnosť môže ovplyvniť hormonálne hladiny, ktoré sú zásadné pre reprodukčné zdravie. Čítať viac..
Môže sa to stať, ale fenomén nazývaný „superfetácia“ je neuveriteľne zriedkavý. Taký zriedkavý, že by ste sa ocitli na titulkách vo svetovej tlači. Čítať viac..
Už jedno bábätko, keď sa podarí, je radosť. Čo ale keď sa stane, že v brušku budúcej mamičky sú dve, alebo nebodaj tri, či viac? Po internete kolujú mnohé mýty o tom, čo to pre ženu predstavuje a ako sa to vlastne môže stať. Antikoncepcia, či genetika? Pozrime sa na ne – ale aj na ostatné vplyvy, ktoré spôsobia viacplodové tehotenstvo. Čítať viac..
Kedysi sa tradovalo, že ak žena porodila a dojčila, vraj nemohla otehotnieť. Čítať viac..
Ak sa stane, že na teste zasvietia dve čiarky, v prvom rade treba zachovať chladnú hlavu. Veľká analýza autorov Lópeza-Fernandéza a kol. (2017) sa zameriavala na výskyt tehotenstva počas dojčenia, pričom došla k niekoľkým záverom. Čítať viac..
Tehotenstvo dokážu domáce testy odhaliť približne už 10 až 14 dní po počatí. Kedy je vhodné si ich urobiť a aká je ich spoľahlivosť? Čítať viac..
Pod pojmom hematóm označujeme krvnú zrazeninu. V tehotenstve sa môže vytvoriť v priestore medzi placentou a maternicou. Čítať viac..
Bábätko sa v maternici ku koncu tehotenstva väčšinou umiestňuje hlavou nadol, pretože je to najlepšia pozícia na nadchádzajúci pôrod. 96 zo 100 bábätiek túto polohu zaujme. Čítať viac..
Ak ste tehotná alebo uvažujete o otehotnení, pravdepodobne už poznáte najzákladnejšiu radu: Nefajčite, nepite alkohol ani nekonzumujte iné nebezpečné látky a odpočívajte. Čo ešte potrebujete vedieť? Tu je pár tipov, ktoré vám môžu pomôcť zabezpečiť bezpečný a zdravý prenatálny vývoj bábätka. Čítať viac..
Viete o tom, že práve zvýšená nárazová únava je pre mnohé ženy prvým znakom toho, že môžu byť tehotné? V tomto období, keď jar už klope na dvere, sa k tomu navyše môže pridružiť ešte aj jarná únava. Čítať viac..
Kedysi sa ako príčina endometriózy udávalo aj používanie menštruačných tampónov, pretože sa predpokladalo, že keď krv nemá kam odtekať, môže sa dostať do brušnej dutiny. Táto hypotéza bola ale vyvrátená mnohými štúdiami a v tomto smere sa používanie tampónov považuje za bezpečné. Čítať viac..
Výskyt cýst na vaječníkoch dal názov ochoreniu, ktoré je spojené s poruchami menštruácie, neplodnosťou, ale aj priberaním na hmotnosti, či zmenami rastu ochlpenia podľa spôsobu zarastania u mužov. Čítať viac..
Prakticky asi neexistuje človek, ktorý sa počas svojho života nestretol s herpesom. Vyhnúť sa tomuto ochoreniu je prakticky nemožné, preto sa logicky mnoho žien pýta, čo majú robiť, ak sa im to stane počas očakávania ich bábätka. Čítať viac..
Začali pôrodné bolesti – alebo ešte nie? Mnohí lekári radšej používajú termín „pôrodné sťahy“ či „pôrodné kontrakcie“, pretože označenie „pôrodné bolesti“ automaticky asociuje čosi nepríjemné, čo žena musí prekonať. Čítať viac..