7 mýtov a faktov o tehotenstve: Ako je to s farbením vlasov, nechtov, či pálením záhy?
Najčastejšie mýty, babské rady, či rôzne urban legendy, ktorým (možno) veríte aj vy. Čítať viac..
Najčastejšie mýty, babské rady, či rôzne urban legendy, ktorým (možno) veríte aj vy. Čítať viac..
V čoraz väčšom počte pôrodníc na Slovensku však umožňujú ženám v rámci nefarmakologického tlmenia pôrodných bolestí už aj bylinné náparky a masáže. Sú vhodné pre všetky ženy a hlavne – naozaj pomôžu? Alebo ide iba o módny hit? Čítať viac..
Tehotenstvo je jedno z najkrajších, no zároveň aj najnáročnejších období ženy. Budúce mamičky sa chystajú na príchod nového člena rodiny fyzicky i psychicky. V príprave tela na pôrod však mnohokrát zabúdajú na prevenciu pred hemoroidmi, ktoré sa môžu vyskytnúť počas tehotenstva. Ako sa im vyvarovať a ako s nimi bojovať? Radí gynekologička. Čítať viac..
Leto vonia i chutí... Ak ste tehotná, mali by ste byť pri výbere pokrmov opatrnejšia. A platí to aj vtedy, keď ostanete doma alebo sa vyberiete na dovolenku. Čítať viac..
Tehotenstvo je nádherný čas plný zmien a očakávania. Jedným z fenoménov, ktoré sa môžu objaviť počas tohto obdobia, je tmavá zvislá čiara na brušku, známa ako linea negra. Čítať viac..
Pomerne veľa sa hovorí o depresii po pôrode a tzv. „baby blues“. Menej je však už známy výskyt prenatálnej depresie, ktorá môže žene skomplikovať očakávanie bábätka a aj následné zhostenie sa úlohy matky. Čítať viac..
Budúce mamičky by mali vynechať z jedálnička niektoré potraviny, najmä tepelne neupravené mäso, či plesňové syry, keďže ich telo sa síce mierne, ale predsa len mení, najmä, čo sa týka fungovania imunitného systému. Ako je to ale s pikantnými jedlami? Čítať viac..
Nie, naozaj nie je potrebné jesť za dvoch. Dôležitejšie je premýšľať o zložení jedla, ktoré máte na tanieri. Je podstatné, aby ste prijímali dostatok živín, aby ste vy aj vaše bábätko boli spokojní. Čítať viac..
Zvýšený krvný tlak, bielkoviny v moči, opuchy či bolesť hlavy. To sú hlavné príznaky preeklampsie. Bohužiaľ, v skorých štádiách sa navonok nijako neprejavuje. Opuchy a priberanie často ženy pripisujú bežným javom spojeným s tehotenstvom. Čítať viac..
V prvom rade je nutné zdôrazniť, že napriek poverám a rôznym príbehom, amniocentéza nie je povinná a lekár ju žene nemôže prikázať. V niektorých prípadoch ale môže pomôcť zodpovedať otázky, ktoré vyskočia či už pri vyšetrení a skríningu z krvi alebo ak sa nájde niečo počas ultrazvuku. Čítať viac..
Naozaj sa žena musí zaobísť bez obľúbeného životobudiča? Čítať viac..
Vysoká ale aj príliš nízka telesná hmotnosť môže ovplyvniť hormonálne hladiny, ktoré sú zásadné pre reprodukčné zdravie. Čítať viac..
Môže sa to stať, ale fenomén nazývaný „superfetácia“ je neuveriteľne zriedkavý. Taký zriedkavý, že by ste sa ocitli na titulkách vo svetovej tlači. Čítať viac..
Už jedno bábätko, keď sa podarí, je radosť. Čo ale keď sa stane, že v brušku budúcej mamičky sú dve, alebo nebodaj tri, či viac? Po internete kolujú mnohé mýty o tom, čo to pre ženu predstavuje a ako sa to vlastne môže stať. Antikoncepcia, či genetika? Pozrime sa na ne – ale aj na ostatné vplyvy, ktoré spôsobia viacplodové tehotenstvo. Čítať viac..
Kedysi sa tradovalo, že ak žena porodila a dojčila, vraj nemohla otehotnieť. Čítať viac..