Tlmenie bolesti pri pôrode: Bylinná náparka, masáže a pôrod do vody

PHDR. DRAHOMÍRA KORPOVÁ | 7. jún 2023
Tlmenie bolesti pri pôrode: Bylinná náparka, masáž, pôrod do vody

V čoraz väčšom počte pôrodníc na Slovensku však umožňujú ženám v rámci nefarmakologického tlmenia pôrodných bolestí už aj bylinné náparky a masáže. Sú vhodné pre všetky ženy a hlavne – naozaj pomôžu? Alebo ide iba o módny hit?

Masáž 

Má viacero účinkov. Už len to, že vnímate prítomnosť blízkej osoby, na vás pôsobí upokojujúco. Masáž vám pomôže mechanicky uvoľniť stuhnuté svaly, stimuluje kožu. Účinok masáže zvýšite, ak predtým masírovanú oblasť prehrejete teplom – teplou sprchou alebo teplými obkladmi. 

Naučte sa viac masážnych techník, pretože masáž je účinnejšia, ak ich budete v priebehu pôrodu obmieňať. Masáž zväčša vykonáva podporná osoba. Pôsobí na uvoľnenie vašich stuhnutých svalov a zároveň sčasti odvádza vašu pozornosť od aktuálnych pocitov. Intenzitu, tlak a lokalitu masáže si budete určovať vy sama. Môže sa stať, že ju budete veľmi potrebovať a urobí vám dobre a o chvíľu vám bude nepríjemná.  Tak ako to momentálne cítite, to dajte najavo, uľaví sa vám. Môžete použiť masáž podbruška krúživými pohybmi končekmi prstov – znižuje prenos bolesti nervovými vláknami. Túto masáž si robíte sama počas kontrakcie dostatočným tlakom končekov prstov. 

V niektorých fázach prvej doby pôrodnej vám dobre urobí masáž krížov. Urobí vám ju sprevádzajúca osoba, pričom silu tlaku a miesto si budete určovať vy. Ak budete mať stuhnutý krk a stiahnuté ramená, dobre vám urobí jemný ťah dlaní od šije k ramenám a dole chrbtom. 

Voda a úľavové polohy sú najčastejšie využívané nefarmakologické prostriedky na tlmenie bolesti a sú aj najefektívnejšie.

Aplikácia tepla pri pôrodnej bolesti

Pomôže, ak bude pôrodná bolesť vyžarovať do podbruška alebo do krížov. Použiť môžete termofor naplnený teplou (nie vriacou!) vodou. Gélové vrecká alebo vrecká naplnené čerešňovými kôstkami, ryžou alebo pohánkou si zohrejete v mikrovlnnej rúre či v rúre a priložíte na oblasť krížov, ramien a/alebo, ak nie je veľmi horúce, na podbruško. Suché teplo vo forme obkladu si môžete priložiť na rodidlá, pomôže vám uvoľniť svalstvo panvového dna.

Bylinná náparka 

Je výbornou formou aplikácie tepla. Na uvoľnenie pôrodných ciest môžete použiť zmes ostružiny, materinej dúšky, levandule lekárskej a nechtíka lekárskeho. Zmes zaparíte, necháte prikrytú vylúhovať a trochu vychladnúť, aby ste sa neobarili. Potom si nad paru sadnete a prikryjete sa od pása nadol, aby para neunikala. 

Bylinnú náparku môžete využiť v domácom prostredí, vytvorí vám pohodu, v ktorej sa viac uvoľníte, ale aj v prostredí pôrodnej sály. Je stále viac pôrodníc na Slovensku, ktoré umožňujú ženám využiť účinky bylín v súčinnosti s teplom, vodou a vôňou.  

Bylinnú náparku môžete použiť:

  • od ukončeného 38. týždňa tehotenstva – zlepšuje prekrvenie v oblasti malej panvy, uvoľňuje svalstvo panvového dna, upokojuje, znižuje riziko poranenia pošvy a svalov panvového dna pred masážou hrádze a pred cvičením s balónikom na uľahčenie pôrodu;
  • ak prenášate, pomáha vyvolať pôrod – počas otváracej fázy pôrodu zvlhčuje pôrodné cesty, uvoľňuje svalstvo panvového dna, uvoľňuje hrádzu, pôsobí na hrdlo maternice, prináša úľavu pri bolesti v krížoch, pozitívne pôsobí na psychiku rodiacej ženy, znižuje riziko pôrodných poranení
  • v šestonedelí skracuje obdobie vylučovania očistkov (lochií), pozitívne pôsobí na zavinovanie maternice, pomáha hojiť pôrodné poranenia, zlepšuje činnosť čriev, podnecuje vylučovanie oxytocínu, čo má priamy vplyv na spúšťanie laktácie

Pomôže mi teplá voda zmierniť pôrodné bolesti?

Pôrod s teplou vodou je znesiteľnejší. Účinok teplej vody môžete využiť v ktorejkoľvek fáze pôrodu. V úvodnej fáze si doprajte teplú (nie horúcu!) sprchu na kríže a podbruško alebo polhodinový až hodinový sedavý kúpeľ vo vode teplej maximálne 37 °C. Dosiahnete väčšie uvoľnenie.  Ak je pôrod ,,rozbehnutý“, teplá voda vám pomôže uvoľniť sa, vaše telo sa prehreje a oblasť malej panvy sa lepšie prekrví, teda aj pôrodné cesty, ktoré sa potom ľahšie otvárajú. Vodu, či už vo vani alebo v sprche, môžete využiť aj v závere pôrodu, keď hlavička začína tlačiť na hrádzu. Jej účinok vám pomôže uvoľniť a rozvinúť hrádzu a zníži vnímanie bolesti.

Bylinná náparka, masáže a pôrod do vody

A čo pôrod do vody?

Nie všetky pôrodnice majú k dispozícii vybavenie pre pôrod do vody a nie každej žene táto alternatíva vyhovuje. Ak sa rozhodnete pre pôrod do vody, mali by ste poznať limitujúce faktory, pretože nemusí byť vhodný práve pre váš pôrod. Vaňa, resp. bazén by mal byť dostatočne veľký tak, aby ste v ňom mohli zaujať rôzne polohy a voľne sa pohybovať. Voda má byť teplá 37 – 37,5 °C a siahať až pod prsia. Vyššia teplota vody môže spôsobiť prehriatie, a tým aj zvýšenú záťaž pre vás i pre dieťa. 

Pôrod do vody nie je vhodný pre každé tehotenstvo

Pôrod do vody je vhodný pre donosené dieťa – teda ide o pôrod v termíne. Ozvy jeho srdiečka musia byť počas celej otváracej fázy pôrodu fyziologické. Vy musíte mať tlak krvi v norme, musíte byť v dobrej fyzickej kondícii a dobre pohyblivá. 

Pôrod do vody má veľa podôb

Pôrod do vody môže mať viacero podôb. Vodu môžete využiť len na tlmenie bolesti a porodíte na pôrodnom lôžku, teda na suchu. Alebo sa rozhodnete pre pôrod priamo do vody. V tomto prípade sa dokážete lepšie uvoľniť, tlaky a bolesť budú pre vás znesiteľnejšie a dokážete lepšie využiť elasticitu hrádze. Po pôrode zostanete vo vode, kde porodíte aj placentu a dieťa si držíte v náručí alebo zostanete v bazéne, voda sa vypustí a tak porodíte placentu alebo bazén opustíte a placentu porodíte už na suchu. Máte možnosť vybrať si, ktorý spôsob je pre vás najprijateľnejší.

Ak si vyberiete pre narodenie svojho dieťatka pôrod do vody, nezabudnite, že ak dvihnete hlavičku dieťaťa nad hladinu vody, už ju nesmiete ani na zlomok sekundy opäť ponoriť.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: