38. týždeň tehotenstva
Vývoj plodu
Plod váži okolo 3300g a meria 50 cm.
Plod je vyvinutý tak, už len dopĺňa podkožný tuk. Už nemá lanugo - ochlpenie tela, plôsky nôh sú kompletne ryhované. Je pripravený na život mimo maternice. Môže sa to stáť každú chvíľu. Od ukončeného 38. týždňa tehotenstva hovoríme o donosenom dieťati.
Telesné zmeny u ženy
Žiadne veľké zmeny sa nedejú. Priberate už menej, aj keď plod priberá najviac. V tomto čase cítite kontrakcie maternice častejšie. Je to len príprava maternice na pôrod. Ak sú kontrakcie pravidelné, ich frekvencia sa zvyšuje, čas medzi nimi sa skracuje, potom začína pôrod. Je potrebné sledovať odtok plodovej vody, ak je v nej prímes krvi, je potrebné urgentne sa dostaviť na pôrodnicu.
Životospráva ženy
Jedzte primerane, neprejedajte sa, nejedzte jedlá, ktoré spôsobujú plynatosť. Nezanedbávajte pohyb, hlavne chôdza v miernom tempe je prospešná.
Navštevujte predpôrodné kurzy, dohodnite sa na prítomnosti manžela pri pôrode, ak to plánujete.
Vyšetrenia poradni
Čaká vás bežné vyšetrenie, zmeranie tlaku krvi, vyšetrenie moču, gynekologické vyšetrenie, vyšetrenie oziev plodu a karditografické vyšetrenie.
Čo sa deje s mamičkou
Vďaka nedostatku spánku a strachu z pôrodu budete podráždenejšia a vaša nálada sa bude meniť. Povedzte svojmu partnerovi ako sa cítite a nech vám prejavuje zvýšenú starostlivosť v posledných týždňoch tehotenstva. všetky neduhy, ktoré vás trápia sa razom stratia.
Ako rastie bábätko
Jeho pokožka sa vyhladzuje, vrásky a záhyby, spôsobené nedostatkom tukovej vrstvy, sa vyrovnávajú.
Dieťatko má vytvorené už všetky telesné detaily, napr. nosné, ušné chrupavky, nechtíky na rukách a nohách. Chlapčekom už zostúpili semenníky. Jemné chĺpky nazývané lunago zmizli, ale mazivo nazývané vernix zostáva. Chránia naďalej pokožku pred účinkami plodovej vody.
To, či je už vaše bábätko celkom zrelé môžete dešifrovať i podľa svojho pupku. Mal by byť vypučený dopredu. Dieťatko by v prípade narodenia sa v tomto týždni nepotrebovalo žiadnu špeciálnu starostlivosť. Obvod hlavičky i bruška sú rovnaké. Podľa nich lekári odhadujú pôrodnú hmotnosť bábätka. Vaše dieťatko robí v brušku rôzne aktivity, najčastejšie však spí alebo saje. Nacvičuje sa tak na príjem potravy po narodení. V črevách sa mu zhromažďujú rôzne odpadové látky, ktoré v prvých dňoch po pôrode vylúči v podobe prvej stolice, nazývanej tiež „smolka“.
Posledné dni pred pôrodom
Prečo pôrod doma?
Tip MAMA a ja
K pôrodu si okrem, alebo namiesto partnera môžete zavolať dulu. Je to špeciálne vyškolená žena, ktorá sprevádza mamičky nielen počas tehotenstva, ale je veľkou oporou najmä počas samotného pôrodu, pri dojčení a počas šestonedelia. Vie byť pre rodičku, ale aj jej partnera veľkou psychickou podporou počas príchodu dieťatka na svet. Je osobou, ktorá rešpektuje vaše priania, radí a odporúča. Nezasahuje do rozhodnutí zdravotného personálu. Ak sa rozhodnete pre takúto možnosť, zoznam dúl nájdete na internete.
Dula – žena, ktorá vám pomôže hľadať vlastnú cestu...