38. týždeň tehotenstva

Dieťatko je už pripravené na život mimo maternice a považuje sa za úplne donosené. 

Čo sa deje s mamičkou

Vašim pľúcam a žalúdku sa trochu odľahčilo, vďaka vstúpeniu hlavičky bábätka do panvy. Chôdza bude nepohodlná, pretože hlavička tlači na panvové dno. Taktiež budete chodiť častejšie na záchod, pretože maternica vyvíja tlak na močový mechúr.

Vďaka nedostatku spánku a strachu z pôrodu budete podráždenejšia a vaša nálada sa bude meniť. Povedzte svojmu partnerovi ako sa cítite a nech vám prejavuje zvýšenú starostlivosť v posledných týždňoch tehotenstva. všetky neduhy, ktoré vás trápia sa razom stratia.

Ako rastie bábätko

Priemerná hmotnosť dieťatka môže byť 2 800 - 3 000 gramov a meria asi 49 cm. Uvedené miery sú veľmi individuálne. Tukové zásoby, ktoré sa ukladali na telíčku dieťaťa od 5. mesiaca tehotenstva, sa tvoriť prestávajú.

Jeho pokožka sa vyhladzuje, vrásky a záhyby, spôsobené nedostatkom tukovej vrstvy, sa vyrovnávajú.

Dieťatko má vytvorené už všetky telesné detaily, napr. nosné, ušné chrupavky, nechtíky na rukách a nohách. Chlapčekom už zostúpili semenníky. Jemné chĺpky nazývané lunago zmizli, ale mazivo nazývané vernix zostáva. Chránia naďalej pokožku pred účinkami plodovej vody.

To, či je už vaše bábätko celkom zrelé môžete dešifrovať i podľa svojho pupku. Mal by byť vypučený dopredu. Dieťatko by v prípade narodenia sa v tomto týždni nepotrebovalo žiadnu špeciálnu starostlivosť. Obvod hlavičky i bruška sú rovnaké. Podľa nich lekári odhadujú pôrodnú hmotnosť bábätka. Vaše dieťatko robí v brušku rôzne aktivity, najčastejšie však spí alebo saje. Nacvičuje sa tak na príjem potravy po narodení. V črevách sa mu zhromažďujú rôzne odpadové látky, ktoré v prvých dňoch po pôrode vylúči v podobe prvej stolice, nazývanej tiež „smolka“

Posledné dni pred pôrodom

Ak nemáte nikoho, kto vám po pôrode pomôže s domácnosťou a varením, pripravte si niekoľko jedál vopred. Dajte ich zamraziť do mrazničky a po pôrode ich môžete postupne vyťahovať a konzumovať. V prvých dňoch kedy bude vaša pozornosť smerovať výlučne k bábätku to veľmi oceníte. 

Vôbec sa nemusíte obávať, že by ste neidentifikovali známky začínajúceho sa pôrodu. Pôrod sa môže začať uvoľnením hlienovej zátky s prímesou krvi z krčka maternice, spontánnym odtokom plodovej vody, (plodová voda môže začať odtekať i veľmi pomaly a nebadane), krvou sfarbeným výtokom, či kontrakciami. Tie by mali byť pravidelné a v čoraz kratších časových intervaloch. Tieto prejavy sú spoľahlivými ukazovateľmi rozbiehajúceho sa pôrodu. Neľakajte sa však, dieťatko sa narodí až o niekoľko hodín.

Prečo pôrod doma?
Prečítajte si tiež:

Prečo pôrod doma?

Tip MAMA a ja

K pôrodu si okrem, alebo namiesto partnera môžete zavolať dulu. Je to špeciálne vyškolená žena, ktorá sprevádza mamičky nielen počas tehotenstva, ale je veľkou oporou najmä počas samotného pôrodu, pri dojčení a počas šestonedelia. Vie byť pre rodičku, ale aj jej partnera veľkou psychickou podporou počas príchodu dieťatka na svet. Je osobou, ktorá rešpektuje vaše priania, radí a odporúča. Nezasahuje do rozhodnutí zdravotného personálu. Ak sa rozhodnete pre takúto možnosť, zoznam dúl nájdete na internete.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: