39. týždeň tehotenstva

To je na tom krásne a obdivuhodné, že všetko riadi príroda a doposiaľ nikto neprišiel na to, čo je spúšťačom samotného pôrodu. Preto vnímajte svoje telo a jeho prejavy v týchto dňoch čo najintenzívnejšie. 

Je to 39. až 40. týždeň od poslednej menštruácie a 37. alebo 38. týždeň od oplodnenia.

Ako rastie bábätko

Dieťa dosiahlo priemernú hmotnosť približne 3 200 gramov (chlapci sú v priemere o niečo ťažší, dievčatká vážia o čosi menej) a meria asi 50 cm. Pokiaľ sa dieťatko narodí s hmotnosťou nižšou ako 2 500 g, bude si pravdepodobne vyžadovať špeciálnu odbornú starostlivosť.

S nízkou pôrodnou hmotnosťou sa môžu narodiť nielen predčasne narodené deti, ale i tzv. „potermínové“. Hypotrofia detí (nízka hmotnosť vzhľadom na dosiahnutý gestačný vek) býva najčastejšie spôsobená nedostatočnou výživou  (spôsobuje ju nedostatočná funkcia placenty, ochorenie mamičky, napr. ochorenie obličiek, vysoký krvný tlak). Našťastie v súčasnosti sa problém s nedostatočnou výživou dá odhaliť už niekoľko týždňov pred termínom pôrodu a tak riešiť aktuálny stav už v brušku.

Opačným problémom je hypertrofia (dieťa veľké na svoj vek) - tieto deti sa rodia s hmotnosťou nad 5 000 g a najčastejšou príčinou býva tehotenská cukrovka mamičky. l táto komplikácia sa však dá dnes zvyčajne bez väčších problémov zvládnuť. Pupočná šnúra, ktorou je dieťatko vyživované dosiahla dĺžku 50 cm a jej priemer je asi 1,3 cm. 

Bábätko sa posúva nižšie, preto môžete cítiť úľavu pri dýchaní. Maternica dosiahla svoju vrcholnú veľkosť, ďalej sa už nezväčšuje, aj keď dieťatko ešte priberá. Naďalej je potrebné udržiavať kožu vláčnu, predchádzať striám. Tie, ktoré sa už vytvorili, časom vyblednú, drobné strie sa dokonca môžu aj stratiť.

Čo sa deje s mamičkou

Dieťatko je vyvinuté a donosené. Teraz je už len na vašom organizme ako sa na pôrod pripraví a ako ho zvládne. Ak ste dbali na správnu výživu, vyhýbali sa škodlivým látkam, cvičili a primerane oddychovali, zvládnete to na výbornú.

Treba mať ale na pamäti, že pôrod je proces, ktorý sa nedá vopred naplánovať ani určiť ako bude prebiehať. Môže sa začať odtokom plodovej vody, ale bez nástupu kontrakcií. V takom prípade sa musí pôrod vyvolávať. Alebo môžete mať niekoľko hodinové kontrakcie, ale nebudete sa „otvárať“. Všetko je veľmi individuálne.

Ak je váš pôrod plánovaný, pôjdete do nemocnice pravdepodobne už v tomto týždni. Ak sa pôrod začal spontánne, odtokom plodovej vody, odchod do pôrodnice neodkladajte. Pokiaľ máte kontrakcie, počkajte, kým sa nebudú opakovať v intervale 5 – 8 minút. Až potom vyrážajte do nemocnice. V každom prípade, zachovajte pokoj, dýchajte pomaly a snažte sa čo najviac uvoľniť. Tak, ako vás to učili na kurze predpôrodnej prípravy.

Tento týždeň tehotenstva je sprevádzaný strachom z pôrodu. Je potrebné si uvedomiť, že pri dobrej spolupráci s pôrodníkom počas pôrodu, to nebude až také ťažké.  Mali by ste už mať pripravené všetky veci do pôrodnice, aby ste sa vyhli stresom na poslednú chvíľu. Viac oddychujte, venujte sa tomu, čo vás nezaťaží a urobí vám dobrú náladu.

Vyšetrenia v poradni

S blížiacim sa termínom pôrodu sa počet  vyšetrení zvyšuje. Častejšie chodíte na monitor, vyšetruje sa tlak krvi, moč, počúvajú sa ozvy dieťaťa, vyšetruje sa jeho stav plodu, v prípade prenášania aj stav plodovej vody (ext. zdroj plodovej vody). Lekár vás môže pozývať na vyšetrenie aj každý druhý deň.

To neznamená, že niečo nie je v poriadku. Je to len prevencia a snaha predísť oneskorenému pôrodu.

Posledné dni pred termínom

V tomto týždni sa môže stať, že zažijete niečo ako „falošný poplach“. Budete pociťovať sériu bolestivejších kontrakcií, ktoré sú však len mierne a nepravidelné. Práve frekvencia kontrakcií by vás mala usmerniť, či ide skutočne o rozbiehajúci sa pôrod alebo iba o poplach. Stáva sa tiež, že mamičky prídu do pôrodnice zbytočne. 

Tip MAMA a ja

Ak začínate cítiť prvé kontrakcie, nemusíte hneď odchádzať do pôrodnice. Skúste sa maximálne uvoľniť a pripraviť tak na pôrod. Môžete sa poprechádzať, osprchovať sa teplou vodou alebo ľahnúť si do vane (pokiaľ vám neodtiekla plodová voda) a pokúsiť sa uvoľniť pomocou aromaterapie. Teplá voda zmierňuje bolesti pri kontrakciách. Požiadajte partnera o jemnú masáž krížovej oblasti. Alebo len tak driemte s vyloženými nohami. Môžete tieto činnosti kombinovať. Robte hocičo, čo je vám v danej chvíli príjemné.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: