37. týždeň tehotenstva
Vývoj plodu
Plod meria 49cm a váži 3000g.
Plod má už definitívnu polohu, väčšinou hlavičkou k panve. V tomto čase je už veľmi ťažko očakávať zmenu polohy, pretože plod má už málo miesta na otočenie. Niektoré polohy, napríklad priečna, vyžaduje ukončenie tehotenstva cisárskym rezom, ale aj pri polohe koncom pánovým pôrodník musí zvážiť všetky pre a proti a rozhodnúť sa pre typ pôrodu.
Plod už len rastie, dozrieva mozog. Pľúca sú už zrelé. Vníma hudbu, vníma hluk z okolia cez stenu maternice. Zíva, cmúľa si prsty, sú pozorované dýchacie pohyby, pľúca sú naplnené tekutinou, takže sa nejedna o normálne dýchanie. Moči do plodovej vody, prehĺta ju, stolica však neodchádza. Ak dochádza k predčasnému odchodu stolice do plodovej vody, je to známka, že dieťa sa nemá dobre.
Telesné zmeny u ženy
Sú to posledné týždne tehotenstva, ktoré sa hlavne počas letných mesiacov v horúčavách nemusia dobre znášať. Preto uprednostnite miesta, kde sa môžete pohodlne usadiť, vyložiť nohy. Odtok krvi z dolných končatín je sťažený v dôsledku tlaku maternice na cievy, preto môžete mať opuchy. Je potrebné meniť polohu, vyhýbať sa dlhému státiu, ale aj sedeniu. Môžete mať problém so zápchou, problém s dýchaním. V tomto období už toho veľa nenaspíte, preto využite každú príležitosť na oddych.
Životospráva ženy
Oddychujte. Ak nemáte ešte výbavičku pre dieťa, je najvyšší čas. Nemusíte mať ešte zbalené veci do pôrodnice, ale rozhodne by ste mali mať urobený aspoň zoznam vecí, ktoré tam potrebujete.
Vyšetrenia v poradni
Od tohto týždňa budete sledovaná veľmi často, zvyčajne každý týždeň. Pôrod môže prísť každú chvíľu, preto je potrebné sa vyhýbať dlhému cestovaniu mimo domova.
Čo sa deje s mamičkou
Kvasinková infekcia v tehotenstve
Ako rastie bábätko
Všetko je pripravené, napriek tomu si bábätko vo vašom brušku môže pobudnúť ešte pokojne dva - tri týždne. Detičky narodené v tomto týždni gravidity sa považujú za donosené.
Naďalej sa vyvíja imunitný systém, aby mohol bábätko chrániť po narodení. Dieťatko väčšiu časť dňa vo vašom brušku prespí a len asi 10% času trávi bdením. Na hlavičke mu narástli vlásky. Niektorí novorodenci ich majú iba zopár, najmä na záhlaví. Sú ale i takí, ktorí majú pri narodení bohatú hustú šticu čiernych vlasov dlhých aj tri až štyri centimetre. Lunago, jemné ochlpenie z telíčka už celkom zmizlo.
Posledné dni pred pôrodom
Tip MAMA a ja
Počuli ste už niečo o tzv. „inštinkte hniezdenia“? Je to pocit nového prílevu energie, ktoré zažívajú mamičky v posledných týždňoch pred pôrodom. Máte tendenciu všetko vyupratovať, pochystať, skontrolovať. Ak vás takáto túžba pochytí, poproste kamarátky či príbuzné, aby vám pomohli.Môžete pri kávičke prežiť príjemné popoludnie a popri tom si uložiť všetky vecičky, skontrolovať, či máte zásoby plienok i vašu tašku do pôrodnice. Prídete na iné myšlienky a zároveň budete mať istotu, že ste na nič nezabudli. V žiadnom prípade však nezačnite umývať okná či maľovať detskú izbu.
Čo si zobrať do pôrodnice