Bábätko koncom panvovým - je možný spontánny pôrod?

Redakcia | 12. február 2021
Koncom panvovým

Počas tehotenstva sa bábätko v maternici rôzne otáča, no ak ostáva otočené koncom panvovým aj pred termínom pôrodu, je potrebné rozhodnúť, či pôjde o spontánny pôrod alebo cisárskym rezom.

Keď je bábätko koncom panvovým

Termín koniec panvový (KP) označuje spôsob uloženia plodu v maternici tehotnej ženy, keď plod vyzerá, akoby sedel v tureckom sede na východe z maternice – kompletný KP, alebo na bránku naliehajú iba nôžky alebo len zadoček bábätka – nekompletný KP. 

KP - Spontánny pôrod alebo cisársky rez?

Rozhodovanie o pôrode často uľahčí samotný plod – ak sa stihne otočiť do polohy hlavičkou nadol, pôrod bude spontánny. Musí sa tak však stať pred nástupom pôrodnej činnosti.

Ak ale zotrváva natočený nadol koncom panvovým, zohľadňuje sa jeho odhadovaná hmotnosť, či de o prvorodičku alebo viacrodičku, či ide o kompletný alebo nekompletný koniec panvový u plodu.

K ukončeniu tehotnosti sekciou (t. j. cisárskym rezom) sa pristupuje, ak je koniec panvový u bábätka nekompletný a nalieha nožičkami. Ak je koniec panvový kompletný alebo keď bábätko nalieha zadočkom, môže sa o spôsobe ukončenia tehotnosti rozhodovať až v priebehu pôrodu podľa toho, ako postupuje. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: