Odtok plodovej vody: Bojíte sa, že vás zastihne nečakane?

plodová voda, odtok plodovej vody, pôrod, tehotenstvo, kontrakcie
5.4.2018 v kategórii Tehotenstvo, autor Mgr. Zuzana Paprskárová, foto: istockphoto.com

Množstvo mamičiek sa obáva toho, že ich odtok plodovej vody zastihne nečakane. V obchode, na nákupe, v úplne nevhodnej situácii, presne tak, ako sa to bežne stáva vo filmoch. Nemusíte sa však obávať, priebeh v skutočnosti nebýva taký dramatický!

Plodová voda chráni vyvíjajúce sa bábätko. Umožňuje mu pohyb, chráni plod i placentu, umožňuje symetrický rast, udržuje stálu teplotu a chráni plod pred infekciou - obsahuje totiž antibakteriálne látky.

Množstvo plodovej vody stúpa do 38. týždňa tehotenstva až na objem jedného litra. Po tomto týždni až do obdobia pôrodu objem plodovej vody klesá na 250 až 700 mililitrov.

Bojíte sa, že vás odtečenie plodovej vody zastihne na verejnosti?

Z filmov môžeme nadobudnúť mylný dojem. Opak je však pravdou. Väčšinou to neprebieha dramaticky, nemusíte sa ničoho obávať.

Zároveň platí, že plodová voda nemusí odtiecť pred pôrodom. Vo väčšine prípadov k tomu dochádza až po začatí pravidelných kontrakcií.

Iba malé percento žien zažije náhly odtok plodovej vody prúdom. Nie zriedka sa stáva, že plodová voda odteká pomaly, po troškách.

Po odtečení plodovej vody zvyčajne nastúpia do 12 až 24 hodinách pravidelné kontrakcie a začína pôrod.

Kedy zbystriť pozornosť?

Ak odtok plodovej vody spozorujete skôr ako sa má vaše bábätko narodiť, ihneď kontaktujte lekára!

Ak máte pocit "mokra" a nie ste si istá, či nejde o odtekanie plodovej vody, navštívte radšej pôrodnicu, kde vám v priebehu pár sekúnd potvrdia, či ide skutočne o plodovú vodu alebo iba o výtok. Nezabudnite  však ihneď po podozrení použiť vložku.

Ak vám praskne pred pôrodom náhle plodová voda a je sfarbená do hneda, či zelena, nečakajte na nástup kontrakcií, vyberte sa ihneď do pôrodnice! Môže to znamenať, že bábätko má problém.

Máte aj tak stres?

Ak vás prenasledujú myšlienky na odtok plodovej vody na verejnosti a máte z toho stres, vybavte sa pohotovostných balíčkom.

Pribaľte si do kabelky vložky, náhradné nohavičky a igelitový sáčok na mokré spodné prádlo. Na posteľ môžete použiť nepremokavú plachtu alebo igelit, pre prípad, že vás odtok plodovej vody zastihne v noci.

Rada na záver

Nestresujte, tešte sa! Odtok plodovej vody znamená, že onedlho budete v náručí držať svoje bábätko!