Tehotná po druhýkrát: V čom je druhé tehotenstvo iné?

Mgr. Zuzana Paprskárová | 27. Mar 2018
Tehotná po druhýkrát: V čom je druhé tehotenstvo iné?

Je druhé tehotenstvo iné ako prvé? Zvládne ho žena ľahšie, alebo práve naopak? Prečítajte si, ako to zhodnotili mamy "veteránky".

Čakáte druhé bábätko?

Gratulujeme! Môžete zúročiť skúsenosti z predchádzajúceho tehotenstva. Možno máte z niečoho obavu, možno sa už cítite v roly matky sebaistá a skúsená, pravdou však je, že každé tehotenstvo je úplne rozdielne.

Viete napríklad, čo očakávate od kočíka. Že to nie je iba IN značka alebo vaša obľúbená farebná kombinácia, ste zistili už dávno. Keď vás bolia kríže, neutekáte v noci na pohotovosť, je to predsa normálne. Rady cudzích ľudí ohľadom výchovy púšťate jedným uchom dnu, druhým von. Svokru so skrytými cukríkmi a lízankami v taške viete okamžite nasmerovať správnym smerom. Dokážete už povedať známym, babkám, dedkom, priateľkám, chystajúcim sa k vám na návštevu pár dní po pôrode, NIE!

Je toho viac. Na jednej strane ste s každým ďalším dieťaťom skúsenejšia. Na druhej strane máte aj väčšie obavy.

Už viete, čo je to akútny astmatický záchvat, akú hrôzu dokáže vyvolať laryngitída, aké to je, keď sa dieťa dusí. Viete, aký veľký je rodičovský strach, keď dieťa ochorie. Máte za sebou prebdené noci pri horúčkach, po očkovaní, dehydratáciu spôsobenú akútnou hnačkou. Viete, čo je úraz, kde je najbližší urgent, aká je prvá pomoc a možno máte za sebou aj pobyt v nemocnici. To všetko nás robí silnejšími, no zároveň krehkejšími.

Čo vás čaká v druhom tehotenstve?

Menej stresu a neistoty

Viacnásobné mamičky potvrdzujú, že pri druhom tehotenstve očakávali menej strachu, stresu a nezodpovedaných otázok.
Je prirodzené, že po prvýkrát je všetko nové, sme plné očakávania a zároveň nezodpovedaných otázok. Naším najlepším priateľom sa stane Google, kde nájdeme odpoveď na akúkoľvek otázku!

Rozmýšľame, aký si pripraviť pôrodný plán. Možno takú túžbu ani nemáte, no je to predsa moderné, asi to musí byť. Starostlivo sa pripravujete na dojčenie. Kočík vyberáte pol roka vopred (je bežné, že výber po pár „kočíkovaniach“ oľutujete). Ste zmätená z komplikovaného zoznamu oblečenia potrebného pre novorodenca. Čo je to zavinovačka? Aká je to čiapočka po kúpaní?

Kúpite si postieľku, spievajúce kresielko, hrací kolotoč, baby monitor, lebo všetko je určite nutné. Študujete návod na obsluhu nosovej odsávačky na vysávač a nerozumiete tomu, že tým nástrojom vlastné dieťa neohrozíte na živote.

Kedy ísť do pôrodnice?

Máte v tom už jasno. Kým po prvýkrát ste pre istotu do pôrodnice vybehli viackrát a pri samotnom pôrode ste na pôrodnej sále sedeli od prvej kontrakcie, druhýkrát odchádzate z domu, až keď sú kontrakcie po dvoch minútach. Už nemáte strach, že porodíte vo výťahu.

Druhorodičky sa o seba viac starajú

Podľa výskumov si druhorodičky dávajú väčší pozor na svoje zdravie a kondíciu. Stravujú sa zdravšie, neprejedajú sa a nepriberajú neúmerne. Viac odpočívajú a viac cvičia.

druhé tehotenstvo

Druhé tehotenstvo znášame ťažšie

Mamičky potvrdzujú, že symptómy sprevádzajúce ich druhé tehotenstvo boli iné, ako zažili po prvýkrát.  Vo väčšine prípadov sprevádza druhé tehotenstvo väčšie vyčerpanie. Častejšie sa objavuje tehotenská nevoľnosť, či pálenie záhy. Bolesti chrbta a krížov sú na dennom poriadku. Vieme už síce, že tieto príznaky nie sú nebezpečné a bežne sú súčasťou tehotenstva, no vieme aj to, že nám značne znepríjemňujú život.

Napriek všetkému je druhé tehotenstvo rovnako plné očakávaní ako prvé. Tak, ako bude druhé dieťatko jedinečné. A vy už určite viete, čo chcete a čo nie. Čo je podstatné a čo nie.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: