Mama priznáva: Drahé druhé dieťa...

Mama priznáva: Drahé druhé dieťa...
27.8.2019 v kategórii Mama, autor Marika Koscelníková, foto: istockphoto.com

Toto sú slová adresované druhorodenému dieťaťu. Dieťaťu, ktoré musí trošku hlasnejšie kričať, uspokojiť sa s rozdelením pozornosti. Dieťaťu, ktoré prinieslo nielen mame, ale aj celej rodine ešte viac LÁSKY. Máte to aj vy tak, ako táto mamička? Jej slová sú pravdivé.

Mama píše list druhorodenému dieťatku

Drahé druhé dieťa,

ani neviem ako a už uplynuli tri týždne, odkedy som ťa priviedla na náš svet.

Ako druhý narodený máš výhodu v tom, že nebudeš pokusným králikom. Chyby, ktoré som urobila pri prvom bábätku, s tebou (pravdepodobne) neurobím (aj keď zrejme urobím iné).

Už viem, že keď štikútkaš 10-krát denne, nemusím volať lekárovi, či si v poriadku. 

Ak po každom súste, ktoré vypľuješ sa nemusím obávať, či budeš papať dosť. 

Ak nepospíš dlhšie ako dve hodiny a ak ešte (minimálne) rok neprespíš celú noc - nie je s tebou nič zlé,  tiež to prejde.

Je pravda, že na rozdiel od tvojho staršieho brata, moja pozornosť je rozdelená medzi vás dvoch. 

Nemôžem ťa držať na rukách ako brata - tak často, ako chcem alebo kedykoľvek chcem. Musím ťa zložiť z náručia, pretože tvoj starší brat rozlial čaj a potrebujem ho utrieť. 

Naše dojčenie je často prerušené obrovským krikom, pretože v druhej miestnosti došlo k hlasnému nárazu, bráško proste niečo vystrojil v izbičke. 

Putuješ z rúk do rúk nie preto, že by som ťa nechcela nosiť, ale musím tu byť aj pre tvojho staršieho brata, potrebuje svoju mamu rovnako.

druhé dieťa

Predtým, ako si sa narodil som sa obávala, či ťa budem ľúbiť rovnako, ako jeho. Či je to vôbec možné milovať dve bytosti rovnako silnou láskou.  Ale v okamihu, keď si sa narodil, sa moje srdce zdvojnásobilo.

Takže môj milý druhý narodený, aj napriek tomu, že pravdepodobne budeš musieť vždy tvrdšie bojovať, aby si dostal moju pozornosť, a asi budeš musieť hlasnejšie kričať, aby si bol vypočutý, chcem, aby si vedel, že ťa milujem. 

Milujem tvoju bábätkovskú vôňu a spôsob, ako sa upokojíš, keď si v náručí.

Páči sa mi, ako sa objaví jamka na pravom líčku spolu s malým úsmevom, keď sa chystáš zaspinkať.

Milujem spôsob, ako kopeš nožičkami v kúpeli a dokonca milujem aj tvoje nočné  prebúdzanie sa. Pretože sú to len vzácne okamihy, ktoré môžeme stráviť iba ty a ja.

Na tejto neustále sa vyvíjajúcej ceste materstva som sa naučila vychutnať si všetky okamihy - dobré aj zlé. Pozerám sa na tvojho brata a rozmýšľam, ako tri roky prešli tak rýchlo. Pozerám sa naňho a uvedomujem si, že každý okamih - najmä 3:00 hod. nadránom, keď sa budíš na kŕmenie - je veľmi vzácny, pretože to nebude trvať dlho.

Ďakujem ti, môj milý druhorodený, za tento nový pohľad na materstvo. Do našich dní pridávaš ešte viac lásky a zmyslu. 

Takže môj druhorodený synček: možno to ešte nepoznávaš, ale chcem, aby si vedel, že ťa vidím, počúvam  a milujem.

S láskou,

mamička.

Zdroj: Krystal Wiggins, mother.ly