Kedy je čas na druhé dieťa? Zvážte TOTO

Kedy je čas na druhé dieťa? Zvážte TOTO
13.5.2019 v kategórii Mama, autor Marika Koscelníková, foto: istockphoto.com

Chcela by som ešte jedno dieťatko. Kedy je ten správny čas?

Byť matkou je veľká životná výhra. Užívať si svoje dieťa je príjemný bonus k povinnostiam, ktoré sú s výchovou spojené. 


Prvý prírastok do rodiny je však vždy skúškou. Skúškou trpezlivosti a tiež manželstva. Nevieme čo nás čaká a ako to zvládneme. Máme okolo seba ľudí, ktorí nám s dieťatkom pomôžu? Máme partnera, ktorý bez strachu postráži bábätko? Starostlivosť o malé dieťa je náročná a prináša nielen radosti. Tie sa násobia príchodom ďalšieho súrodenca.

Prečo nie je dobré mať medzi deťmi veľký vekový rozdiel?

Sú maminy, ktoré  sa už pár mesiacov po pôrode rozhodnú pre druhé bábätko. Dôvody? Niekedy racionálne. Snaha „využiť“ materskú“ dovolenku a mať hneď dve detičky za sebou.

Takto sa môžu vrátiť skôr do práce a majú svoje „odkrútené“. Skúsenosť mojej známej hovorí o tom, že takéto riešenie je ideálne v prípade, ak máte babičky nablízku.

Pomôžu, postrážia a odbremenia.

Môj príbeh:

Monika má 29 rokov a druhé dieťa si s manželom naplánovali ani nie pol roka po narodení prvorodeného Jakuba.

Jej rozhodnutie ovplyvnil aj fakt, že junior bol ideálne dieťa, ktoré v noci spí a cez deň má svoj režim. Po narodení dcérky si starostlivosť o deti podelili v rodine. Babičky pomohli cez deň, manžel v noci. Nie všetko je však ideálne a najhoršie novú situáciu v rodine (ne)zvládol práve prvorodený Jakubko.

Zrazu nebol stredobodom on, ale malé bábo. Z poslušného chlapčeka sa stal malý zúrivček, ktorý bojuje o priazeň okolia. Sestrička je pre neho nepriateľom číslo jeden a musia ju pred ním doslova strážiť.

Maminka sa snaží rozdeľovať lásku a pozornosť rovnako, ale Jakubko stále cíti krivdu. Ďalší člen rodiny vám môže obrátiť zaužívané stereotypy v už zabehnutom systéme.

Nikdy neviete, ako na súrodenca zareaguje staršie dieťa a nikdy neviete, aké dieťa sa vám (z hľadiska toho, koľko pozornosti mu budete musieť venovať), narodí.

Čo treba zvážiť pri rozhodnutí o ďalšom dieťati?

V prvom rade zdravotný stav. Ste po fyzickej stránke v poriadku? Tehotenstvo, pôrod a dojčenie sú fyzickou (i psychickou) záťažou, z ktorej sa telo musí postupne zotaviť.

Lekári odporúčajú,
aby žena vyčkala s ďalším tehotenstvom aspoň deväť mesiacov od prvého pôrodu. Kým sa v tele opäť obnoví rovnováha a rany zahoja, chvíľu to trvá. Stáva sa, že druhé tehotenstvo príde nečakane.

Stále pretrváva mýtus, že dojčenie dieťaťa je určitý druh antikoncepcie, najmä ak žena ešte nemá menštruáciu. Pozor!

Reprodukcia nie je zastavená, len čiastočne obmedzená. Takže ak neplánujete ďalšie dieťa, nezanedbajte antikoncepciu. Ak ste však pevne rozhodnutá, že ďalšie tehotenstvo a všetko s ním spojené zvládnete, dajte sa do toho.

Chce ďalšie dieťa aj váš partner?

Dieťa musia chcieť dvaja. Ak je to len vaša túžba a váš(a) partner(ka) sa jej bráni z akýchkoľvek dôvodov, netlačte na pílu. Prediskutujte, prečo vy chcete ísť do toho a on nie, prípadne opačne.

Nemá zmysel chcieť druhé dieťa, keď sa jeden z vás ešte nespamätal z toho prvého. Dôležité je premyslieť si, či vám bude váš partner nápomocný a môžete rátať aj s podporou rodiny.

Prvé týždne a mesiace s malým bábätkom a jeho starším súrodencom môžu byť skutočne vyčerpávajúce. Ak máte ochotné staré mamy, krstné mamy, súrodencov alebo kohokoľvek, kto vám chce pomôcť, využite to.

Pri rozhodovaní o druhom dieťati dajte na svoje pocity

Ak vás tlačí rodina a známi do druhého dieťaťa, lebo malému či malej „treba zaobstarať“ súrodenca, nedajte sa zlomiť. Pokiaľ cítite, že na druhého drobca nie ste pripravená, radšej si počkajte. Je váš prvorodený náročný?

Dokáže sa sám pohrať, je samostatný, alebo je od vás úplne závislý? Vyžaduje si veľa vašej pozornosti? Dokáže sa nejakú chvíľku zabaviť aj sám, alebo je na vás príliš naviazaný?

Nechá vás v noci vyspať, alebo sa budí každú hodinku? Ak máte náročné dieťa, ktoré ťažko zvládate, s druhým prírastkom sa neponáhľajte.

Vy sama najlepšie viete, čo zvládnete a čo by bolo na vás priveľa. O ďalšom dieťati uvažujte v takomto prípade vtedy, ak to staršie je už ako tak samostatné a nevyžaduje neustálu starostlivosť a dozor.

Pri rozhodovaní o druhom dieťati zvážte aj financie

Uživiť dve deti je finančne náročnejšie ako jedno. Problémom môže byť aj malý byt, v ktorom by sa väčšia rodinka už tlačila. Na druhej strane, ak sú deti narodené po sebe, výhodu máte v tom, že výbavička je zachovalá a môžete ju využiť.

Od kočíka až po oblečenie. Prvotné výdavky nebudú také vysoké. V prípadne, že máte medzi deťmi väčší vekový rozdiel a vecičky po prvom dieťati už nemáte, musíte rátať s nákupom nových. Opäť si treba zvyknúť na život so zníženým finančným rozpočtom, ktorý musí vystačiť už pre väčšiu rodinu.

Aký je ideálny vekový rozdiel medzi súrodencami?

Na toto nie je jednoznačná odpoveď. Odborní tvrdia, že dvoj až trojročný ročný vekový rozdiel medzi deťmi je najlepší, pretože v takomto prípade sa starší súrodenec vie ľahšie prispôsobiť príchodu nového člena rodiny.

Výhoda je aj v tom, že o nejaký čas sa dokážu deti spolu zahrať. Rodičia majú ešte v čerstvej pamäti ako sa o malé bábo starať a čo to obnáša.

Nemusí to však platiť pre všetky rodiny rovnako. Jedno aj druhé má svoje výhody a nevýhody. Staršie dieťa už môžu rodičia zapojiť do starostlivosti o bábätko, čím si vypestuje lepší vzťah s novým členom rodiny.

Vzťahy medzi súrodencami sú výsledkom celkovej atmosféry v rodine, prístupu k výchove, ale aj osobností tak rodičov ako aj detí.

Aj keď si malý prírastok bude vyžadovať viac pozornosti, netreba zabúdať na staršie dieťa. Potrebuje mať pocit, že ho rodičia ľúbia rovnako, že  sa mu venujú tak ako pred tým a nič mu zo strany nového človiečika nehrozí.

Rozhodnutie mať ďalšie dieťa ovplyvňuje viacero faktorov

Nie každá žena znáša tehotenstvo a pôrod rovnako. Od ďalšieho tehotenstva môžu ženu odradiť aj nepríjemné skúsenosti, tie môžu prerásť až do psychického bloku.

Sú mamy, ktoré sa ponáhľajú do práce a ďalšie dieťa by ich brzdilo v kariére. Počkať s ďalším dieťaťom niekoľko rokov je aj otázka veku rodičov. Je známy fakt, že s vekom klesá reprodukčná schopnosť.

Stúpa aj vek prvorodičiek a to až nad tridsať rokov. Preto treba zvážiť, či po zdravotnej stránke budete pri plánovaní neskoršieho tehotenstva v poriadku.

Rozhodnutie priviesť na svet dieťa je aj o zodpovednosti. Nielen za to malé, ktoré sa narodí, ale aj za seba. Aby ste mu dokázali spolu s rodinkou pripraviť podmienky, v ktorých sa mu bude krásne začínať život.