Koho mať pri pôrode: Partnera, mamu alebo dulu?

Redakcia | 9. december 2018
Koho mať pri pôrode: Partnera, mamu alebo dulu?

Aj vy zvažujete, koho si zavoláte k pôrodu?

Alebo možno nikoho nechcete a zvládnete to sama...

Nechceme byť pri pôrode samé?

Trendy sú také, že slovenské rodičky si už zvykli nerodiť samy (teda, ak nerátame zdravotnícky personál). Podpora blízkej osoby je pri pôrodoch vítaná aj zo strany lekárov, pretože rodičky, ktoré majú pri sebe partnera,  mamu, kamarátku, alebo dokonca dulu, ktorá dokáže aj erudovane pomôcť, lepšie pri pôrode spolupracujú a ich pôrod je tak často rýchlejší.

Všetky slovenské pôrodnice už prítomnosť sprevádzajúcej osoby dovoľujú bez problémov. Väčšina pôrodníc je, aj kvôli obmedzeným priestorom na pôrodných sálach, za prítomnosť 1 sprevádzajúcej osoby, niektoré však umožňujú aj viac.

Rodičky chcú viac komfortu

Líši sa aj čas, odkedy môže byť táto osoba pri rodičke, avšak stúpa počet pôrodníc, ktoré umožňujú, najmä oteckom, pobyt s rodičkou a novorodencom na nadštandardných izbách, dokonca aj v noci. Samozrejme, všetky tieto služby sú spoplatnené.Čoraz častejšie však pôrodnice odporúčajú, aby tieto osoby absolvovali spolu s rodičkami predpôrodnú prípravu a boli tak pripravené na to, čo ich na pôrodnej sále čaká.

Aká je vaša skúsenosť? Rodili ste sama, alebo vás za ruku držal niekto blízky? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentári pod článkom. 

Otecko pri pôrode
Prečítajte si tiež:

Otecko pri pôrode

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: