Pôrod nie je iba fyzickým dejom, dotýka sa všetkých zložiek vašej osobnosti

Drahomíra Korpová, pôrodná asistentka | 6. máj 2022
Prvá doba pôrodná

Nikto vám nepovie, že to nebolí...

 Čakáte dieťatko a už sa nemôžete dočkať chvíle, keď ho budete držať v náručí? Ak vám tento krásny obraz „kazí“ strach z pôrodu, je najvyšší čas s tým niečo spraviť.

Pôrod je jedinečná udalosť vo vašom živote, ktorou vás sprevádza pôrodná asistentka. Vždy vám poradí a pomôže s maximálnym rešpektom, individuálnym prístupom a úctou k vám ako k rodiacej žene. Pôrod je jednoduchý a zároveň zložitý proces, ktorý má svoj rytmus a pritom je to jedna z najprirodzenejších vecí na svete. Ako sa naň pripraviť?

Pôrod nie je iba fyzickým dejom, dotýka sa všetkých zložiek vašej osobnosti. Je náročný na fyzickú kondíciu, jeho priebeh zároveň môže ovplyvniť vašu psychiku. Nedostatočné emocionálne zázemie, zvýšený strach, obavy a napätie prameniace z deficitu informácií môžu u vás spôsobiť intenzívnejšie vnímanie bolesti, môžu byť príčinou nepostupujúceho pôrodu, a dokonca negatívne ovplyvniť prietok krvi placentou.

Znaky rozbiehajúceho sa pôrodu

Predzvestné (falošné) pôrodné bolesti sa objavujú sporadicky, sú nepravidelné čo do trvania aj intenzity, môžu sa objaviť aj 2 – 3 týždne pred pôrodom. Maternica doslova „trénuje” začiatok pôrodnej činnosti. 

Sťahy maternice môžete pociťovať viac-menej bolestivo, záleží to trochu aj od vášho prahu bolesti. A môžete si to pomýliť so začiatkom pôrodu. Ak si nie ste istá, je dobré sa spojiť s pôrodnou asistentkou, stačí aj po telefóne. Vyzve vás, aby ste jej popísali, čo cítite a podľa vašej odpovede vás usmerní, upokojí, aby ste sa predčasne nevyčerpávali. V tomto období zvýšte pohyb, napríklad vo forme prechádzok alebo chodenia po schodoch. Tieto falošné sťahy maternice sa nakoniec zmenia na intenzívnejšie kontrakcie – začína sa pôrod. 

rodíme

I. doba pôrodná – otváracia

Latentná fáza pôrodu

Obvykle sa pôrod spúšťa v čase úplnej relaxácie vášho tela, teda v spánku, v noci. Môžete pociťovať kŕčovité bolesti, ktoré sú však zatiaľ nepravidelné a krátkotrvajúce s dlhším odstupom. Je dobré šetriť sily a keď sa v noci budete budiť, v priebehu dňa viac odpočívajte. 

Pôrod sa už spúšťa, ale ešte nerodíte, aj keď maternica sa už pripravuje.

V tomto období je pre vás dôležité udržať pokoj, neunavovať sa zbytočne. Keď sa dostavia skutočné pôrodné sťahy, určite to spoznáte. Výhodné bude pre vás zaujať polohu, v ktorej sa budete pohodlne cítiť a dokážete sa uvoľniť. Postupne budú sťahy maternice intenzívnejšie, ale intervaly medzi nimi budú dlhšie, nepravidelné a takisto môže kolísať dĺžka sťahu maternice. 

Je to obdobie, keď ste ešte doma, vo svojom prirodzenom prostredí. Snažte sa predísť panike, upokojiť sa, uvoľniť sa. Rodiacej žene je v úvode pôrodu lepšie a pohodlnejšie v známom, prirodzenom, domácom prostredí. Niektoré ženy chcú byť doma vo svojom pohodlí čo najdlhšie, iné ženy sa zase cítia istejšie pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Tak, ako to budete aktuálne cítiť, tak to pre vás bude správne. Ak sa však vyberiete do pôrodnice veľmi skoro, musíte rátať s tým, že budete pomerne dlho v novom, pre vás neznámom prostredí s cudzími ľuďmi. Môže to negatívne ovplyvniť vašu psychiku.

Kontrakcie začínajú byť intenzívnejšie, sú pravidelné, každých 10 minút a trvajú 60 sekúnd. Vtedy je čas presunúť sa do pôrodnice.

Aktívna fáza pôrodu

Prešli ste prijímacím procesom. Medzitým sa pôrodná činnosť u vás rozbehla a prechádzate do aktívnej fázy prvej doby pôrodnej. Kontrakcie budú intenzívnejšie, intervaly medzi nimi sa budú skracovať. Stále máte záujem o informácie, čo je pre vás dôležité, pretože keď viete, na čom ste a čo sa s vami deje, ako postupuje pôrod, upokojíte sa a dokážete si udržať pozitívne myslenie a kontrolu na pôrodom. 

Nikam sa neponáhľajte, snažte sa pôrodnému procesu vytvoriť priestor a čas, pokojne si predýchajte každú kontrakciu. Dýchanie vám pomôže prekonávať každý sťah maternice. Bude super, ak dokážete napriek pocitu bolesti udržať svoje telo uvoľnené. Ak dokážete napriek svojim pocitom udržať pokoj a uvoľnené telo, veľmi vám to pomôže pri otváraní pôrodných ciest. Snažte sa oddychovať a relaxovať po každej kontrakcii. Tieto zručnosti vám pomôže získať pôrodná asistentka v rámci fyzickej prípravy na kurze predpôrodnej prípravy, naučí vás vedome ovládať svoje telo.

Sťahy maternice budú stále častejšie, intenzívnejšie a budú trvať max. 60 – 90 sekúnd. Vždy ale budete mať čas oddýchnuť si a relaxovať dlhšie, ako bude trvať bolesť. Samozrejme, sťahy budú postupne častejšie a silnejšie. Stále však budú trvať len 60 až 90 sekúnd. Počas každého sťahu maternice myslite na to, že za chvíľu to povolí a oddýchnete si. Keď povolí, zavrite oči a úplne sa uvoľnite, vedome zrelaxujte celé telo, oddýchnite si.

Prechodná fáza pôrodu

Postupne sa dostanete do prechodnej (tranzitórnej) fázy. Je to krátka, ale pomerne intenzívna fáza prvej doby pôrodnej. Kontrakcie v tejto fáze nastupujú jedna za druhou v 2- až 3- minútových intervaloch a trvajú 80 až 90 sekúnd. Môžete mať chvíľkový pocit, že to už ani neprestáva, že to nemá konca, že to nedáte a pod. V tejto fáze môžete byť podráždená, nepriateľská a keď zakričíte, že už dosť, koniec, toto už nedáte, práve oznamujete personálu, že sa blíži záver pôrodu.

Možno si aj trochu zajajkáte alebo pokričíte. Nevadí. Máte na to právo. Hlavne, že máte pocit, že sa vám uľavilo. Pokiaľ je to v medziach normy a veľmi vás to nevyčerpáva, tak je to všetko v poriadku. A odrazu pocítite, že sa menia pocity počas kontrakcie, ktoré vás na jej vrchole nútia zatlačiť, ako keby na stolicu. Práve ste pomaly a ťažko vystúpili na vrchol svojej hory. Blahoželám, prvú dobu pôrodnú máte úspešne za sebou. 

Ani raz vám nepoviem, že pôrod nebolí...

Lebo vás to bude bolieť, ale vy to viete a ste na to pripravená. Ak ste prišli až k týmto posledným vetám, tak už máte aj nejakú predstavu o tom, ako pôrod prebieha. Ak prijmete pôrod taký, aký je, so  všetkým, čo k tomu patrí, zaujmete k nemu kladný postoj. Ak sa počas pôrodu zameriate na to, ako si môžete pomôcť (polohy, dýchanie, relaxácia, voda, masáž), ako správne dýchať, budete sa pýtať personálu na všetko, čomu nerozumiete a dostanete uspokojivé odpovede, zníži sa u vás pocit strachu, obáv, napätia a stresu. A toto všetko v konečnom dôsledku pozitívne ovplyvní vašu psychiku a zníži vnímanie bolesti. Pretože ak budete kladne naladená, váš pôrod bude taký, aký ho budete chcieť mať.

Úľavové polohy pri pôrode

V prvej dobe pôrodnej môžete využívať rôzne úľavové polohy: 

  • Môžete chodiť a vždy, keď začne kontrakcia, sa mierne predkloníte, opriete o niečo pevné, nohy rozkročíte v miernom podrepe a predýchate.
  • Alebo si kľaknete s kolenami na široko a zavesíte na ramená tak, aby ste odľahčili bruško, kríže a celú panvu.
  • Alebo využijete polohu v kľaku s kolenami od seba v sprche a pustíte si striedavo na kríže a podbruško teplú vodu. Teplá voda prehreje oblasť panvy a pôrodné cesty sa rýchlejšie otvárajú. Zároveň vám pomôže ľahšie sa uvoľniť, čo tiež pozitívne ovplyvňuje otváranie pôrodných ciest.
  • Môžete si poskákať na fitlopte alebo ležať na boku. 

Ak chcete hladko a prirodzene porodiť, odporúčam polohu, v ktorej pôrod dobre beží. Úľavovú polohu použite na chvíľkovú úľavu, aby ste si trochu oddýchli, na 3 – 4 kontrakcie a vráťte sa späť do polohy, v ktorej pôrod intenzívne beží. Častá zmena polôh nemusí byť pre vás dobrou voľbou. 

Na úľavu môžete využiť aj suché teplo – teplý obklad na kríže, panvové dno alebo masáž krížovej oblasti. Bylinná „náparka“ je tiež veľmi dobrou formou úľavy a uvoľnenia, doma, ale aj na pôrodnej sále.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: