Začiatok pôrodu

MUDr. Monika Antošová | 12. marec 2019
Začiatok pôrodu

Už je to tu! Aké sú znaky prichádzajúceho pôrodu?

Začiatok pôrodu

Hádam od začiatku tehotenstva, rozhodne od polovice, hlavne prvorodičky majú obavy nielen z pôrodu, ale hlavne z toho, ako spoznajú že rodia. Môžete si byť istá, že je to tak prirodzené, že až to príde, ani na chvíľku nezapochybujete o tom, že začínate rodiť.

Je vhodné, aby sa mali dva týždne pred termínom pripravené veci do pôrodnice a aby váš partner bol nablízku a pripravený vás odviezť do pôrodnice. Jazda do pôrodnice má byť predovšetkým bezpečná. Málokedy je to tak naliehavé, aby bolo potrebné riskovať nehodu pre neprimeranú rýchlosť. V tomto článku nájdete informácie, ktoré by vám mali pomôcť uistiť sa, že naozaj pôrod začína. 

Odtok plodovej vody

Je to náhly pocit tepla v oblasti pôrodných ciest. Použite vložku. Normálna plodová voda je jemne naružovelá tekutina, priezračná. Ak nie sú prítomné kontrakcie,  je potrebné sa dostaviť do pôrodnice do 2 hodín. Ak sú prítomné ja kontrakcie, choďte do pôrodníce čo najskôr. 

V prípade že je plodová voda sfarbená krvou, alebo je skalená, poprípade zelená, je potrebné ísť do pôrodnice okamžite.

Krvácanie z rodidiel

V prípade jasného krvácania, taktiež použite vložku a okamžite volajte sanitku. Je veľmi nebezpečné pre plod odkladať odchod do pôrodnice čakaním na manžela alebo príbuzného resp. iný odvoz.

Zmena pohybov plodu

Ak sa dieťa nehýbe, alebo pohyby sú výrazne slabšie, je potrebné sa dostaviť do pôrodnice na vyšetrenie a byť pripravená aj na prípadné ukončenie tehotenstva. Na základe vyšetrenia srdcových oziev plodu (kardiotokograf) lekár určí, či je to stav normálny alebo či je plod ohrozený.

Kontrakcie (sťahy maternice)

Posledné 4 týždne  môžete pociťovať nepravidelné sťahy maternice, ktoré sú pár krát  za deň, alebo jeden krát za niekoľko dní. Posledné dva týždne môžu byť kontrakcie častejšie, ale nie sú pravidelné, môžu byť dve za hodinu, potom niekoľko hodín nie sú a podobne. Nie je to známka pôrodu. Ak začína pôrodná činnosť, sťahy sú pravidelné, prichádzajú v 30-20 minútových intervaloch, intervaly sa skracujú, nedá sa ich nevšimnúť.

Neskôr prichádza tlak na konečník. Nemusí tie sa obávať, že kontrakcie nerozoznáte. Tie, ak prídu v noci, zobudia vás. S nimi môže prísť okrem tlaku na konečník aj bolesť v krížoch.  Ak priložite ruku na maternicu, pocítite k, že maternica je tvrdá.

Odchod hlienovej zátky

Môže odísť aj hlienová zátka, tá odchádza skôr, aj 24 hodín pred skutočným pôrodom. Len samotný odchod hlienovej zátky, bez kontrakcií a bez odtoku plodovej vody nie je dôvodom ísť do pôrodnice. Hlienová zátka odchádza jednorazovo, je redšia alebo tuhšia, môže byť belavá alebo naružovelá, po jej odchode už nič neodchádza ani nedoteká.

Záver

Toto sú známky, že koniec tehotenstva je nablízku. Obavy má každá žena, ale pri dobrej predpôrodnej príprave a dobrej spolupráci s pôrodníkom nie je pôrod nič nezvládnuteľné.  

Upozornenie

Pred pôrodom je potrebné oholiť okolie rodidiel. Ak sa tomu chcete vyhnúť v pôrodnici, je potrebné to urobiť doma.

späť na začiatok