Šestonedelie - TOTO by ste mali vedieť

Redakcia | 14. marec 2022
šestonedelie

Hoci sú tehotenstvo i pôrod považované za fyziologické, čiže „normálne“ procesy, dochádza v ich priebehu k výrazným zmenám v ženskom organizme. Preto sa šestonedelie považuje za obdobie, keď sa ženský organizmus po pôrode postupne vracia do stavu, v akom bol pred tehotenstvom. Aj keď – nie úplne!

Šestonedelie - zmeny viditeľné i neviditeľné

Tie viditeľné zmeny si všimne asi každý – bruško sa vám zmenšilo (a zmenšovať sa bude aj naďalej), namiesto toho „narástli“ prsia. Brucho sa zmenšilo prakticky ihneď po pôrode, pretože z jeho obsahu pôrodom niekoľko kilogramov ubudlo. Hlavne prvorodičky však zvykne zaskočiť skutočnosť, že aj tak vyzerá ešte dosť veľké.

Je to spôsobené jednak trochu natiahnutými brušnými svalmi, jednak maternica sa len postupne „scvrkáva“ na pôvodnú veľkosť. Ako bude bruško vyzerať o mesiac či o pol roka, závisí do značnej miery od samotnej mamičky. Okrem určitej predispozície „mať brucho“, veľa záleží na sebadisciplíne, pričom treba dbať na správne stravovanie a taktiež na cvičenie so zameraním na posilnenie brušných svalov. 

Zmeny pohlavných orgánov v šestonedelí

ZAVINOVANIE MATERNICE

Najväčšie zmeny v šestonedelí prebiehajú v maternici, ktorá počas tehotenstva vážila okolo 1 000 g. Už v prvom týždni sa rýchlo zmenšuje a na konci šestonedelia váži v priemere 80 g. Po odlúčení placenty nastávajú hormonálne zmeny, ktoré podporujú zmenšovanie svalových buniek a zvrašťovanie svalových vlákien. Pri tomto procese môžu ženy (hlavne viacrodičky) v prvých dňoch po pôrode pociťovať bolesti podobné kontrakciám. Bolestivosť sa zvyšuje pri dojčení, ktoré aktivuje vyplavovanie oxytocínu z hypofýzy. Pri dobrom involučnom (zavinovacom) procese maternica klesá späť do malej panvy a jej vrchol (fundus) sa po desiatich dňoch nedá zvonku nahmatať.

ZMENY V MIESTE ULOŽENIA PLACENTY

Hneď po pôrode placenty sa miesto jej uloženia zmenší o polovicu. Vo vrchnej vrstve nastávajú regeneračné procesy, v sliznici sa hromadia biele krvinky a vytvára sa tzv. „demarkačný val“. Povrchová vrstva sliznice maternice odumiera a odlučuje sa (obnova tejto sliznice sa končí za 3 týždne a v mieste uloženia placenty za 6 týždňov) v podobe očistkov (lochií). Očistky najprv obsahujú krv a krvné zrazeniny, odumreté tkanivá, tkanivový mok a ostatné sekréty.

V prvých dňoch sú očistky červené, po 3 – 4 dňoch hnednú, cievy sa postupne uzatvárajú a očistky menia svoju farbu na žltú. Po týždni vymiznú červené aj biele krvinky a očistky sú belavé, až sa nakoniec menia na priezračný hlien. Očistky majú charakteristický sladkasto mdlý zápach a po prechode pôrodnými cestami von z tela sa môžu stať živnou pôdou pre baktérie. Preto treba počas šestonedelia dbať o zvýšenú hygienu celého tela.

ZMENY KRČKA MATERNICE

Po pôrode je krček maternice ochabnutý a tenkostenný, s narušenými okrajmi, mierne pootvorený. Postupne sa uzatvára a na konci prvého týždňa je otvorený do 1 cm. Uzatvára sa smerom od vnútornej bránky smerom k vonkajšej. Na konci šestonedelia získava hrdlo cylindrický tvar a vonkajšia bránka krčka má tvar priečnej štrbiny. (Kým žena neporodí, má bránka okrúhly tvar.)

ZMENY V POŠVE

Po vaginálnom pôrode (pôrodnými cestami, nie operačne) sa pošva vracia do pôvodného stavu za 3 týždne, ostáva však menej pružná, jej povrch je vyhladenejší a steny pošvy sa mierne stenšia.

ZMENY VONKAJŠEJ ČASTI POHLAVNÝCH ORGÁNOV A PANVOVÉHO DNA

Po pôrode sa zmenšuje prekrvenie vonkajších rodidiel, postupne mizne ich presiaknutie a pigmentácia (tmavšie sfarbenie), prípadné kŕčové žily sa zmenšia, alebo celkom vymiznú.

Svaly panvového dna získavajú svoju formu a postupne sa vracajú  do pôvodnej polohy.

ZMENA BRUŠNEJ STENY

Vracia sa jej opäť elasticita a tonus priamych svalov, trvá to približne 6 – 7 týždňov. Spomalenie tohto procesu môže byť zapríčinené pôrodom veľkého plodu, viacplodovým tehotenstvom, alebo polyhydramniom (zvýšené množstvo plodovej vody), či u viacrodičiek. Napínanie brušnej steny v tehotenstve môže spôsobiť drobné trhlinky elastických vlákien, tzv. strie, ktoré môžu pretrvávať, ale časom zosivejú.  

ZMENY V OSTATNÝCH SYSTÉMOCH V ORGANIZME v šestonedelí

Všetky orgány a ich funkcie zmenené a prispôsobené tehotenstvu sa po čase vracajú do stavu ako pred otehotnením.

  • Srdcovo-cievne zmeny – po pôrode klesá bránica a priečne uložené srdce sa vráti do pôvodnej polohy. Srdečný výdaj klesá o 30 % počas 14 dní. Šestonedieľky majú hlbšie dýchanie, klesá počet tepov aj dychov.
  • Krvné zmeny – celkový objem krvi klesá z 5 – 6 litrov pred pôrodom na 4 litre do tretieho týždňa šestonedelia. Po pôrode mierne stúpa počet bielych krviniek. Hladina plazmatického železa najprv poklesne a od piateho dňa sa zvyšuje.
  • Tráviaci systém – jeho funkcia sa rýchlo normalizuje, črevá sa dostávajú po vyprázdnení maternice na svoje miesto, ale majú zníženú peristaltiku (pohyb čriev). V dôsledku tohto sú u šestonedieľok problémy s vyprázdňovaním pomerne časté. Tiež sa upravujú pomery v žalúdku a vracia sa chuť do jedla.
  • Močový systém – močový mechúr je po pôrode ochabnutý a prvé dni sa nedostatočne vyprázdňuje. Prvé hodiny po pôrode sú známe bolestivosťou pri močení, často kombinovanou s utlmeným nutkaním na močenie. Všetky opísané stavy môžu byť príčinou vzniku infekcie močových ciest v šestonedelí. Je dôležité si v tomto období sledovať častosť močenia, prijímať dostatok tekutín a v prípade problémov využiť dostupné podporné metódy, ako oplach genitálií teplou vodou, teplá sprcha, pustenie vody z vodovodu, zvukový doprovod alebo iná metóda podporujúca močenie. Ak nie sú tieto metódy účinné, zdravotnícky personál pristúpi k cievkovaniu (t. j. zavedenie hadičky do močového mechúra a jeho následné vyprázdnenie). Cievkovanie je nutné hlavne po ťažkých a vyčerpávajúcich pôrodoch.
  • Hormonálne zmeny – po pôrode hladina placentárnych hormónov rýchlo klesá. Placentárny laktogén (hPL) zmizne v priebehu niekoľkých hodín a choriový gonadotropín (hCG) sa dostáva na nulovú hodnotu okolo 11. – 16. dňa. Po pôrode tiež klesá hodnota estrogénov a progesterónov do siedmeho dňa a ich ďalší vzostup závisí od laktácie. Počas laktácie sa uvoľňuje aj hormón oxytocín, ktorý nesúvisí len s produkciou mlieka, ale napomáha aj zvinovaniu maternice. Zmeny hladín hormónov podnecujú aj ostatné zmeny v tele, čo sa odráža nielen na telesnej stránke ženy, ale aj na psychickej. Takmer 80 % rodičiek zažíva tzv. „Baby blues“ v dôsledku týchto výkyvov. Spolu so súčinnosťou iných činiteľov môže prejsť v niektorých prípadoch  do popôrodnej depresie. 

šestonedelie

„Koľko si vypila? Čo si jedla? Vieš, že potrebuješ mať dobré mliečko!“

Predovšetkým mamičky, ktoré dojčia svoje dieťatko, môžu byť vystavené doslova útokom príbuzných v podobnom duchu. Keby to bolo také jednoduché, nemala by žiadna mamička problém s dojčením. Strava je veľmi dôležitá, ale v primeranom množstve. Pritom zvýšené nároky na prísun potravy sa rovnajú asi štvrť litru mlieka! Pozornosť treba venovať skôr vyváženosti jednotlivých zložiek stravy a pitnému režimu. Mlieko predsa len denne odvádza z tela stále väčšie množstvo tekutín, keďže rastúce dieťatko pije stále viac mlieka.

Prsia sa na dojčenie pripravujú už počas tehotenstva. Zakrátko po pôrode začínajú vylučovať kolostrum. Nie je to ešte „pravé“ materské mlieko, ale tekutina mlieku podobná. Je ho ešte pomerne málo, zato je mimoriadne bohaté na bielkoviny a minerály, aby dieťatko aj v tom malom množstve, ktoré dokáže na začiatku odsať, získalo dostatok výživných látok. 

Asi na tretí či štvrtý deň sa zvyčajne prsníky prudko zväčšia – „nalejú“ sa. Vtedy začína skutočná produkcia mlieka. Proces je niekedy taký prudký, že mamička pociťuje v prsníkoch bolesť, mlieko dokonca samovoľne odteká. Ak sú prsníky naliate tak, že sú až tvrdé, môže to spôsobovať problémy pri dojčení. Vtedy sa odporúča na začiatok trochu mlieka odstriekať, aby prsník zmäkol a bábätko malo k bradavke pohodlnejší prístup.

Aj keď je občas mlieka priveľa, inokedy sa ho zdá zasa primálo (napr. ak je mamička príliš vyčerpaná starostlivosťou o bábätko či inými problémami), časom sa jeho tvorba postupne ustáli a prispôsobí sa meniacim sa potrebám dojčaťa. Prsníky potom už produkujú v podstate len toľko mlieka, koľko dieťatko potrebuje, takže ani prsia nemusia byť až také veľké, ako to bolo na začiatku.

Mimochodom, schopnosť dojčiť vôbec nezávisí od veľkosti pŕs ženy pred otehotnením v tom zmysle, že ženy s väčšími prsníkmi budú mať mlieka dostatok a ženy s menej obdarenou hruďou nie. Až čas ukáže, ktorá žena je v tomto ohľade „úspešnejšia“. 

Problémy sprevádzajúce obdobie šestonedelia

Väčšina času v tehotenstve sa sústreďuje na prípravu na pôrod, zvládanie bolesti počas neho. Možno vás prekvapí fakt, že ani s popôrodnou bolesťou nie je až také jednoduché sa vysporiadať.

Ubolené svalstvo – pripravte sa na to, že vás bude bolieť celé telo.

Možno vás to mierne šokuje, ak ste predpokladali, že vás budú bolieť len niektoré jeho časti, ako napríklad zadná časť tela. Prečo vás tiež bolia nohy, ruky a chrbát? Keď ste si niekoľkokrát prečítali, že pôrod je maratón, nebol to vtip. Bolesť môžete pociťovať aj v oblasti bokov, ak ste mali dlhodobejšie vyložené nohy na opierkach. Na zmiernenie týchto  druhov bolesti môžete využiť teplú sprchu, nahriate vrecúška s ryžou, jemnú masáž, alebo iné techniky, ktoré vám pomôžu dosiahnuť optimálne pohodlie. Nenáročný strečing a mierny rozcvičujúci pohyb môžu tiež napomôcť ich zmierneniu.

Bolesť v oblasti genitálií – celá táto oblasť sa najviac podieľa na pôrode dieťatka.

Počas pôrodu je doširoka roztiahnutá, aby dieťatko plynulo prešlo na svet. Táto časť je po pôrode najcitlivejšia, tkanivá sú opuchnuté a bolestivé. Bolesť je silnejšia, ak bolo potrebné narušené tkanivá po pôrode zašiť. Chladné obklady hneď po pôrode môžu bolesť čiastočne znížiť. 

Môžete tiež vyskúšať sedací kúpeľ s pridaním liečivých byliniek podporujúcich hojenie rán. Do väčšieho lavóra napustite vodu približne telesnej teploty, pridajte vlažný odvar z byliniek (napr. repík) a sadnite doň na 5 – 7 minút. Opakujte 2-krát denne. Ak dávate prednosť liekom, poraďte sa s lekárom o vhodnom prípravku.

Bolesť hlavy – môže sa vyskytnúť v dôsledku hormonálnych zmien alebo môže byť príčinou nežiaduci účinok epidurálnej analgézie.

Dostatočný odpočinok a relaxácia vám pomôžu pri prvom type bolesti. Silné až oslepujúce bolesti hlavy po podaní epidurálnej analgézie si vyžadujú hospitalizáciu, polohu na chrbte v pokoji počas niekoľkých dní a príslušnú medikáciu.

Bolesť v poprsí – keď sa vám začne tvoriť materské mlieko, vaše prsia budú plné, teplé a citlivé.

Môžete počítať aj s mierne zvýšenou telesnou teplotou. Táto bolesť nemusí postihnúť každú mamičku, ale pre tie, ktoré sa s ňou stretnú, je časté dojčenie najlepším receptom na jej odstránenie. 

Bolesť jazvy po cisárskom reze – v prípade, že váš pôrod prebiehal cisárskym rezom, bude vás ešte niekoľko dní bolieť pooperačná jazva. 

Hemoroidy – ľudovo sa im vraví aj „zlatá žila“.

Po  pôrode sa vyskytujú bežne a sú spôsobené vysokým tlakom v panve počas pôrodu. Ide vlastne o vychýlenie časti sliznice hrubého čreva v oblasti rekta. Hemoroidy sú často sprevádzané nepríjemnými pocitmi (svrbenie, pálenie) a zvýšenou citlivosťou. Vhodnou starostlivosťou sa dá dosiahnuť, že sa čoskoro stratia, preto sa nehanbite a poraďte sa so svojím lekárom.

Na záver šestonedelia je vhodné, aby ste navštívili svojho gynekológa, ktorý vás prehliadne. Ak je všetko v poriadku, môžete sa s partnerom opäť milovať. Ak však neplánujete ihneď ďalší prírastok do rodiny, nezabúdajte na vhodnú antikoncepciu – dojčenie sa za antikoncepciu rozhodne považovať nedá.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: