Trápia vás STRIE? V tehotenstve za ne aj môžu hormóny

Redakcia | 2. May 2019
Trápia vás STRIE? V tehotenstve za ne aj môžu hormóny

Trhlinky tesne pod povrchom kože, ružovej až purpurovej farby, pajazvičky, jednoducho, strie. Môžu sa vytvoriť kedykoľvek a, v podstate, takmer kdekoľvek. Nie sú nebezpečné, pre mnoho žien, však znamenajú nepríjemný kozmetický problém.

Ako strie vznikajú?

Pokožka je tvorená niekoľkými vrstvami a je pomerne elastická, pružná a dokáže sa prispôsobiť zmenám tela rozpínaním a zmršťovaním. V období náhleho výkyvu hmotnosti však nemusí mať na prispôsobenie dostatok času, pričom dochádza k vnútornému natrhnutiu kožného tkaniva. U strií nevzniká poškodenie vonkajšieho povrchu kože, ale praskajú elastické vlákna tesne pod jej povrchom, pri ich hojení potom vznikajú jazvy, známe pod názvom strie.

Fázy vývoja strií

Prvá fáza: Prvotné strie majú svetlú farbu a ich vznik môže predznamenať svrbenie pokožky, ktorá býva bezprostredne okolo strií napätá a zoslabnutá.

Druhá fáza: Postupne sa strie predlžujú, rozširujú a stávajú sa tmavšími a výraznejšími.

Tretia fáza: Keď sú strie zrelšie a pokožka už nie je napnutá, začnú blednúť a získavajú striebristú farbu. Takisto môžu byť mierne prepadnuté a majú nepravidelný tvar alebo dĺžku.

Kde sa strie nachádzajú?

Strie sa najčastejšie tvoria na stehnách, prsiach, bokoch, dolnej časti chrbta a zadku, v tehotenstve potom, samozrejme, predovšetkým na bruchu. Hoci sa môžu objaviť kdekoľvek na tele, najčastejšie sa tvoria na miestach, kde je uložené väčšie množstvo tuku.

Strie a tehotenstvo

Hoci sa strie stávajú viditeľnými spravidla počas posledného trimestra tehotenstva (okolo šiesteho alebo siedmeho mesiaca), niektoré ženy začínajú pozorovať ich vznik hneď, ako im začne rásť bruško.

U väčšiny žien so svetlejšou pleťou sa objavuje tendencia k vzniku ružovkastých strií, zatiaľ čo u žien s tmavšou pleťou sú strie svetlejšie, než je okolitá pokožka. So striami sa počas tehotenstva stretáva viacero žien. Objavujú sa na bruchu, prsiach, bokoch, stehnách..., všade tam, kde sa pokožka zrazu musí viac prispôsobiť. Nemôže za to však len rýchly nárast hmotnosti. Za strie môžu tiež hormóny.

Už od prvého trimestra obmedzujú hormóny činnosť kožných buniek, ktoré majú na starosti produkciu kolagénu a elastínu. Pokožka sa nevie s ich nečinnosťou vyrovnať a rýchlo stráca elasticitu. Spočiatku si všimneme viditeľné ružové až červenofialové prúžky, ktoré bývajú často oproti okoliu mierne vpadnuté a ich povrch je jemne nariasený. Nie je to však pravidlo, pretože inokedy môže podkožie, naopak, ľahko vystupovať.

Počas niekoľkých týždňov začnú červenofialové strie postupne blednúť, stávajú sa menej nápadnými a nakoniec získajú voskovo svetlú až perleťovú farbu. Postihnuté miesto stratí takmer úplne elasticitu. Laickou chybou je predstava, že je možné sa strií jednoducho zbaviť opaľovaním. Tak tomu ale rozhodne nie je, ba naopak! Rozdiel farby medzi striami a okolitou kožou sa ešte viac prehĺbi a strie majú výraznejší vzhľad. Opaľovaním strií hrozí tiež spálenie, pretože postihnuté tkanivo je takmer bez ochrany

Viete, že...

  • aj napriek tomu, že koža s vekom stráca svoju elasticitu, výskumy zistili, že čím je človek starší, tým menšia je pravdepodobnosť, že sa mu vytvoria strie?
  • vplyv na tvorbu strií má tiež dedičnosť? V štúdii uskutočnenej v roku 2004 sa zistilo, že sa viac než polovici žien, ktorých matky mali strie v tehotenstve, sa strie vytvorili tiež. V danej štúdii bolo takisto objavené, že u 81 % žien sa strie vyskytli už pred tehotenstvom.
  • aj napriek tomu, že je vznik strií závislý na miere schopnosti rozpínania pokožky, je oveľa dôležitejšie sa v tehotenstve zamerať na zdravé stravovanie, než na to, koľko kilogramov žena priberie? Zdravá strava a správna hydratácia pokožky zaistí jej schopnosť napnutia počas tehotenstva.

Až 90 % žien je v tehotenstve náchylných k vzniku strií? A častejšie vznikajú častejšie u žien s tmavšou pokožkou ako u tých, ktoré majú pokožku svetlejšiu?

Aby pokožka nepopraskala...

Najlepšou obranou proti striám je zabezpečiť, aby si pokožka zachovávala maximálnu pružnosť, zvlášť v období tehotenstva. To možno dosiahnuť tým, že bude vždy správne hydratovaná a vláčna. Do svojho každodenného rituálu zaraďte používanie kvalitných prípravkov proti striám. A nielen počas tehotenstva, aj po pôrode! Dôležitá je tiež výživa, ktorá má na elasticitu pokožky zásadný vplyv.

Rozhodne nezabúdajte na cvičenie, ktoré – najmä v tehotenstve – zlepšuje spánok, znižuje kolísanie nálad, dodáva energiu a pomáha predchádzať tvorbe strií. Vďaka cvičeniu sa zlepšuje krvný obeh a ten napomáha k udržaniu správnej elasticity pokožky.

Výživa proti striám

Kolagénne a elastínové vlákna sú v pokožke nevyhnutné pre udržanie jej napnutia pri rýchlom raste. Čím sú silnejšie, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa preruší a vzniknú strie. V tomto ohľade môže pomôcť strava bohatá na vitamíny E a C, zinok a oxid kremičitý, ktorý pomáha formovať kolagén.

  • Vitamín C je dôležitý antioxidant, ktorý chráni tkanivo pred poškodením.
  • O vitamínoch B2 (riboflavín) a B3 (niacín) sa hovorí, že povzbudzujú a udržujú zdravú pokožku.
  • Nevyhnutné je dodržiavanie pitného režimu, aby sa pokožka posilňovala a obnovovala. 

Kde sa vitamíny nachádzajú?

Vitamín C – citrusové plody, paprika, zelené fazuľky, jahody, papája, zemiaky, brokolica, paradajky.

Zinok – červené mäso, hydina, fazuľa, orechy, obilniny, cereálie, ustrice, mliečne výrobky.

Vitamín B3 (niacín) – potraviny s vysokým obsahom bielkovín, cereálie a cereálne pečivo, mäso, ryby, vajcia, arašidy.

Vitamín B2 (riboflavín) – mäso, hydina, ryby, mliečne výrobky, cereálie, vajcia. 

Tehotenské problémy s pokožkou
Prečítajte si tiež:

Tehotenské problémy s pokožkou

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: