MATKY priznávajú: TOTO nás trápilo po pôrode!

Eliška Fričovská, Gabriela Zelinková | 23. Apr 2019
MATKY priznávajú: TOTO nás trápilo po pôrode!

Žijeme život mám a zaujímame sa aj o ten váš. V malom prieskume ste priznali to, čo sa mnohé aj obávame pripustiť.

Trápila vás po pôrode neatraktivita? 

35 % nami oslovených mamičiek v anonymnom prieskume priznalo, že sa počas prvých týždňov po pôrode necítilo atraktívne, nestíhalo sa o seba postarať. Dokonca 15 % priznalo, že niektoré dni strávili po celý deň v pyžame. Ako doplnila respondentka s názvom Minka83: „Asi trikrát som sa narýchlo prezliekla do teplákov predtým, ako mal domov doraziť muž. Hrozné... A toto som fakt nikomu neprezradila.

Ak by ste mohli prvé dni po pôrode zopakovať, čo by ste robili inak? 

  • Vybavila by som si pomocnicu v domácnosti a venovala sa len dieťatku. Abigail dokonca tvrdí: „Našetrím si na profi gazdinky a zaplatím si jednu aspoň na pol roka. Už nechcem zažiť ďalšie náročné dieťa, doma furt bordel, manžel na nervy, že nič nezvládam a ja hrdá, neochotná prijať akúkoľvek pomoc...!“
  • Netrápila by som sa pre maličkosti a toľko neplakala do vankúša, keď nebol nikto doma. „Radšej by som si porevala s kamoškami, mamou alebo so svojím chlapom,“ radí Petra N.
  • Trvala by som na tom, na čom moja kamarátka – že deti kúpe výlučne manžel. Aj keď chce ísť s kamarátmi na pivko, môže, ale až keď sú deti v postieľkach.
  • Vyhľadala by som pomoc, možno by mi odborník dal lieky, alebo by sme situáciu iba prebrali a nemusela som sa trápiť sama.
  • Nebrala by som všetko tak vážne, neriešila, že je teraz doma neporiadok, snažila by som sa byť viac v pohode.
  • JA by som bola najdôležitejšia, pretože JA musím dieťa nadojčiť, JA musím k nemu vstávať, JA s ním musím byť celý deň doma.
  • Naozaj by som oddychovala, nebála sa aj cez deň si pospať v duchu pravidla: „Keď odpočíva dieťatko, oddychuje aj mama.“

Mali ste problém s prijatím dieťaťa? 

25 % mám označilo možnosť, že sa do drobčeka zaľúbilo na prvý „kuk“. 37 % priznalo, že boli tak trochu sklamané, pretože čakali bábo ako z časopisu a: Prišlo niečo ružové, pokrčené, čo sa na nás vôbec nepodobalo...“ Úprimne doplnila respondentka s prezývkou Achillion.

20 % respondentiek tvrdilo, že sa z dieťatka tešilo, hoci im veľmi prekážalo, že mu ešte nie celkom „rozumie“. 13 % mamičiek uviedlo, že dieťatko ľúbili hneď od začiatku, ale čím viac dní ubehlo a čím si boli v úlohe matky istejšie, tým bolo i materinské puto väčšie. 5 % opýtaných videlo ako hlavný problém, že boli také unavené z pôrodu, že si to vlastne ani nevybavujú. 

Trápil vás po pôrode vzhľad? 

Kto tvrdí, že nie, tak KLAME!!!“ Zhodnotila túto otázku v našej debate Ema, mama 3-ročnej Simonky a s druhou dcérkou „na ceste“. Jej slová potvrdili aj naše čitateľky, za pravdu jej dalo až 53 % respondentiek. Mnohé prekvapilo najmä to, ako dlho im ostalo väčšie bruško či ovisnutejšie prsia. 30 % respondentiek, dokonca, veľmi výrazne prekážalo, že už nič nie je také, ako predtým. 15 % žien svoj vzhľad absolútne neriešilo, prioritou pre ne bolo dieťatko. 2 % žien neprekážali kilogramy navyše, ale zmeny v oblasti rodidiel. 

Šestonedelie dokáže dať mamám  zabrať

Či už po stránke fyzickej alebo psychickej. Jednu dôležitú radu vám rozhodne môžeme dať – nebojte sa pýtať si pomoc a nebuďte so svojimi trápeniami sama. Ak budete otvorená, uvidíte, koľko ľudí vám bude ochotných pomôcť.

Podeľte sa o svoje bolesti, neistoty, slzy s partnerom, mamou, priateľkou, susedkou, jednoducho, všetkými dôležitými osobami, ktoré vás majú rady a neodmietnu vás. Ak by to bolo vážne, neváhajte vyhľadať odborníka. A v neposlednom rade sme tu my – MAMA a ja.Tu si môžeme povedať FAKT všetko a bez obalu. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: