Najprv JA, potom TY! AKO zladiť vlastné potreby s potrebami dieťaťa

Najprv JA, potom TY! AKO zladiť vlastné potreby s potrebami dieťaťa
22.4.2019 v kategórii Mama, autor Alexandra Okálová, foto: istockphoto.com

Pre dieťa všetko, nech sa deje čokoľvek... Aj za cenu vlastného duševného zdravia. To je, zdá sa, údel novodobých matiek a zároveň cesta do záhuby. Aj vy to tak máte? Je čas sa oslobodiť a začať praktizovať „zdravé“ materstvo.

Žijeme v dobe, v ktorej sa od nás vyžaduje dokonalosť vo všetkých ohľadoch. V starostlivosti o dieťa, vo výchove, vo výžive. A tak v tom každodennom zhone za bio zeleninou a teľacím mäsom z voľného chovu, študovaním všetkej dostupnej literatúry o výchove a lietaní z montessori dielničiek na plávanie a z plávania na baby balance a angličtinu, úplne zabúdame na seba.

MAMA je na prvom mieste

Dieťa trocha zamrnká, okamžite sme v pozore, je hladné, všetko necháme tak a bežíme ho nakŕmiť, len aby, nedajbože, neumrelo hladom. Chce hračku, ktorú si nemôžeme dovoliť kúpiť, aj tak mu ju kúpime a radšej si odoprieme kaderníčku...

Výsledok? Sme frustrované, unavené... A dieťa, napriek všetkej našej snahe, aj tak nespokojné a rovnako frustrované. Prečo je to tak? Ako byť dobrou matkou a zároveň neprísť o seba?

 

Ako sa stať šťastnou mamou šťastného dieťaťa?

„Každá matka by si mala uvedomiť, že má najbližšie sama k sebe. Je prvá v rade,“ vraví psychologička a lektorka Marcela Hrapková. „A potrebuje opatrovať aj svoje vnútorné dieťa, nielen svoje „vonkajšie“ deti. Vo svojej praxi sa veľmi často stretávam s tým, že matky utekajú od seba k svojim deťom. Sú empatickejšie k nim ako samy k sebe, a to nemôže dopadnúť dobre. Odrazu totiž zistia, že robia veci, ktoré samy nechcú. Prestávajú vnímať seba, signály, ktoré im vravia, že je toho na ne príliš. Je veľmi vyčerpávajúce žiť život iba pre niekoho iného.“

Zdajú sa vám tieto slová pridrsné? Ak sa na chvíľu zastavíte a začnete premýšľať o sebe, pochopíte, že majú hlavu i pätu. Ak dieťaťu nevyhoviete okamžite, učíte ho, že je to preň bezpečné a zároveň v ňom podnecujete vynaliezavosť poradiť si samo.

 

Byť k sebe ohľaduplná nie je sebectvo

Možno aj vy patríte k tým supermamám, ktoré by obetovali život, len aby ich deti mali všetko, čo im na očiach uvidia. Aj preto sa vám pravdepodobne nebude tento článok čítať ľahko. Možno nadobudnete pocit, že vás nabáda k sebectvu, ale nie je to tak. Ide o to nájsť súlad, zladiť svoje potreby s potrebami dieťaťa. Len tak môžeme byť matkami, ktoré budú šťastné a aj v plnej sile.

na prvom mieste je mama

A ako prvé musí podľa Mgr. Hrapkovej matka uspokojiť SVOJE potreby, aby mohla byť „dobrá mama“. „Hneď ako robíte niečo zo strachu, aby ste nepochybili v starostlivosti o vášho potomka, je to signál, že to nerobíte preto, lebo to chcete vy, ale preto, že to chce vaše dieťa,“ vysvetľuje. Možno si teraz poviete: „Ale veď od toho som mama, aby som žila pre dieťa.“ A práve v tejto chvíli ste si zakoledovali o problém.

Tak po prvé, a to si podrobnejšie rozoberieme neskôr, ste dve rôzne bytosti. A po druhé, kým nepochopíte, že na to, aby bolo šťastné vaše dieťa, potrebuje mať šťastného rodiča, dovtedy bude v rodine panovať nepohoda. Modely správania sa prenášajú z vás na dieťa, aj preto by ste mali byť vyrovnaná a spokojná.

Pretože až potom prestanete cítiť frustráciu z toho, že musíte dieťa ZASE prebaliť, dať mu ZASE jesť a ísť ZASE na ihrisko. Pretože vyhoreté matky to tak z času na čas skutočne môžu pociťovať. Aj banálne činnosti, ktoré je treba rutinne robiť pri dieťati, sú pre ne odrazu obrovskou záťažou. Až keď sa dostanete z tohto stavu, budete sa skutočne úprimne chcieť (nie musieť) starať o svoje dieťa.