Nebojte sa povedať NIE: Kedy má mama voľno?

Natália Krížová | 2. Apr 2019
Nebojte sa povedať NIE: Kedy má mama voľno?

Keď sa žena stane matkou, neprestáva byť ženou. Dieťa má život ženy obohatiť, nie jej ho ukradnúť a udupať.

Má naňho vôbec nárok? Nie je materstvo „služba“ a poslanie na 24 hodín denne? Koľko z nich si môžeme ukradnúť pre seba? A je to vôbec „krádež“, či nevyhnutnosť na prežitie?

Možno si aj vy kladiete tieto otázky: ,,Môžem si užiť si chvíľku času len pre seba? Môžem si to vôbec dovoliť? Nedostanem nálepku ,,krkavčia matka“ ?“ Materstvo nemusí predstavovať priestor medzi 4 stenami a obmedzenie sociálnych kontaktov na minimum. Podobne ako pred tehotenstvom aj teraz, keď všade okolo pobehuje malé dieťa, máte právo na voľný čas. Taký špeciálne vyhradený pre len vás.

Žena doma: Som lenivá mama
Prečítajte si tiež:

Žena doma: Som lenivá mama

Voľno bez výčitiek

Každá mamička má nielen právo ale aj povinnosť  dopriať si oddych bez pocitov zlyhania, že sa svojmu dieťaťu nevenuje dostatočne. Tešiť sa z oddychových chvíľ a dovoliť si vysať z nich maximum pre dušu aj telo, je najlepšia cesta k nestresujúcemu materstvu.

V opačnom prípade nemusí trvať dlho a môže sa stať, že nebudete vedieť efektívne pokračovať, materstvo sa stane povinnosťou a každodenné prekážky sa budú zdať ako veľmi ťažko riešiteľné problémy. Nechcete predsa, aby sa vaše negatívne naladenie prenieslo na dieťa a ubralo mu to zo zaslúženej spokojnosti.

Dieťa dokáže prijať a naučiť sa to, čo mu ponúknete. Ak to bude spokojnosť a pocit šťastia, že môžete byť jeho matkou, počítajte s tým, že nielen dieťa, ale aj blízke okolie, vám dopraje mnoho potešujúcich komplimentov.

Koľko voľna je tak akurát pre mamu?

Presne toľko, koľko si ho v momentálnom životnom období viete vytvoriť a dokáže vám zaručiť spokojnosť. Aj ten malý poklad ju určite pocíti a ocení svojím úsmevom s jasným odkazom: ,,Mami, teraz je mi dobre a ľúbim ťa.“ Držte sa hesla: ,,Každé dieťa chce mať pri sebe spokojnú a oddýchnutú mamu.“

S tvrdením, že rodičovstvo nie je jednoduché,  nikdy nebolo a ani nebude, by určite súhlasili aj naše prababičky. Benefitom bude, keď si uvedomíte a stotožníte sa s realitou, že váš čas je žiadaný a prejavuje o neho záujem   už aj vlastná ratolesť. Ak sa zároveň naučíte venovať pozornosť pekným chvíľkam, ktorými materstvo nešetrí, jednoduchšie zvládnete chvíle vyčerpania z neustáleho behania za dieťaťom či stav nevyspatia z celonočnej hry, kto sa bude v noci častejšie budiť a ukáže ako vytrvalo vie plakať.

Myslite pri tom na to, že odvahou dopriať si kúsok voľného času aj keď ste titulovanou matkou, potešíte nielen seba, ale aj blízke okolie. Predstavte si, že voľný čas účinkuje ako vitamíny, potrebné priebežne dávkovať s výsledkom posilnenia imunity. Aj vaša mamičkovská obranyschopnosť si zaslúži bohatú vitamínovú bombu v podobe chvíľ pre seba. 

Vymeňte „musím“ za „chcem“

Pri stotožňovaní sa s rolou hrdej mamy ste si určite uvedomili, že život sa trošku upravil a priniesol viditeľné zmeny. To ešte neznamená, že každodenný plán musí byť zaplavený množstvom povinností a väčšina viet vypustených z vašich úst bude začínať slovíčkom ,,musím“.

Môže sa stať, že vás hon za „musením“ a túžba po dokonalosti zneistí, čím úplne prestanete vnímať príjemné a obohacujúce pocity z  rodičovstva. Predstavy o dokonalo čistom byte, upravenej mame a bábätku ako zo škatuľky sú často ovplyvnené nárokmi okolia. Počúvajte viac seba a  vlastné potreby. Namiesto zoznamu, čo musíte urobiť, rozmýšľajte o tom, čo a ako urobiť chcete.  Sama najlepšie viete, čo potrebujete, po čom túži vaše srdce.        

V momente, keď sa rozhodnete vnímať svoje potreby a poprosíte najbližších, aby vám občas postrážili či zamestnali dieťa, vytvorí sa vám čas  a priestor na regeneráciu. Bolo by nefér, aby si aj ostatní členovia rodiny dostatočne neužili to malé kĺbko radosti.

Všetci určite ocenia, ak budete úprimná a poviete im, že aj vy potrebujete aspoň pár minút oddychu pre seba. Úplne pokojne otvorte tému, že superhrdinky s krídlami, ktoré celé noci nespia, dieťa utíšia mávnutím kúzelnej paličky a ráno sú svieže,  plné energie, neexistujú. Určite ocenia úprimnosť a snahu, že vám záleží na ich pocite spokojnosti, keď sú pri vás.

mama má voľno

Mama na prvom mieste

„V lietadle platí pravidlo: v prípade poklesu tlaku vám vypadne kyslíková maska, najprv ju nasaďte sebe, až potom svojmu dieťaťu. Toto by mala vo svojom myslení a vo svojom živote aplikovať každá mama. Potreby matky sú dôležité, pretože, ak matka nie je v pohode, oddýchnutá, najedená a podobne, nevie správne čítať ani potreby dieťaťa“, upozorňuje psychologička Lenka Uherová.

Príchodom dieťaťa sa život ženy zmení, ale neskončí sa. Keď sa žena stane matkou, neprestáva byť ženou. Dieťa má život ženy obohatiť, nie jej ho ukradnúť a udupať. Väčšina z nás si tým prešla. Po prvých náročných, ale predovšetkým láskou opojených týždňoch a mesiacoch v role matky, keď sme nemysleli na nič iné, len na to, ako porozumieť potrebám svojho bábätka a ako ich čo najdokonalejšie naplniť, prišli mesiace zabehnutej rutiny, každodenného stereotypu.

A tie aj tú najodhodlanejšiu a najoddanejšiu matku privedú do stavu, v ktorom cíti hlavne únavu a túžbu aspoň nachvíľu z tohto sveta vypadnúť! Nasmerovať si to namiesto ihriska do kníhkupectva, za kamarátkou, na masáž, alebo len tak sedieť nečinne doma, vyložiť si nohy a užívať si ticho zabezpečené ochotným partnerom, rodičmi, ktorí na seba nachvíľu prevzali všetky naše povinnosti.

Ale, ruku na srdce, koľké z nás takéto niečo skutočne zrealizovali, aj keď mali tú možnosť? Mnohé ženy, ba, dovolím si povedať, že väčšina z nás počas minimálne prvých troch rokov života dieťaťa nemá to srdce myslieť len na seba! Veď je to rúhanie, prejav zlyhania, znak bezcitnosti, nechať dieťa s niekým iným a myslieť len na seba! Nie dámy, toto je krok k stavu, v ktorom budete oddýchnutejšia, lepšia a spokojnejšia mama ešte šťastnejšieho a vyrovnanejšieho dieťaťa.

Prečo sú otcovia v pohode

„Menej je viac! V tomto prípade určite,“ povedala raz Gabike učiteľka v materskej škôlke, keď sa sťažovala na synovu nevďačnosť, napriek tomu, že má všetkého viac ako potrebuje, na jeho neustálu náročnosť na jej pozornosť a prejavy nudy v momente, keď sa chvíľu venuje niečomu, či niekomu inému ako je on a jeho predstavu o trávení voľného času.

Pričom, Gabrielin život je už dlho poskladaný len z práce a dieťaťa – jeho ihriska, jeho kamarátov, jeho krúžkov, jeho záľub, výletov šitých jemu na mieru. „Keď sa ma nedávno ktosi pýtal, čo dobré som naposledy videla v kine, uvedomila som si, že v posledných rokoch som v kine videla len upútavky na filmy, zato Mimoňov, Dory, Spievankovo poznám naspamäť,“ konštatuje s úsmevom na tvári a so smútkom v hlase. O čo spokojnejší by boli obaja, keby si Gabika občas odskočila do kina aj sama, alebo s manželom na dobrú komédiu.

Na otázku, čo robím vo voľnom čase, som veľmi dlho s hrdosťou a láskou odpovedala, že voľný čas bez môjho syna je pre mňa len strata času. Ale veľmi rýchlo som zistila, že voľný čas je pre každú mamu dôležitý, priam nevyhnutný. Dieťa je spokojné vtedy, keď sa tak cíti aj jeho mama.

Rozmýšľali ste nad tým, prečo sa dieťa, ktorému sa celučičký deň venujete, najviac teší na to, keď príde domov jeho otec? Napriek tomu, že sa s ním zahrá hodinku denne? Nie je to tak len preto, že je preň vzácny, ale hlavne preto, lebo otec je v pohode. Lebo tatko si od dieťatka „oddýchne“, žije si aj svoj pracovný a spoločenský život, a tak má dostatok energie a vnútornej spokojnosti, ktorú môže rozdávať rodine a potomkovi. A ktorí ľudia sú magnetom pre ostatných? Šťastní, usmiatí, s ktorými je veselo, alebo uhundrané, zmračené a večne podráždené bytosti?

Nikdy nemajte výčitky, že si chcete od roly matky oddýchnuť na hodine jogy, vyčítať si môžete akurát to, že svoju únavu a podráždenosť z nenaplnených potrieb prenášate aj na zvyšok rodiny. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: