Zásady úspešného DOJČENIA: 8 tipov pre mamičky

Zásady úspešného DOJČENIA: 8 tipov pre mamičky
22.8.2019 v kategórii Bábätko, autor MUDr. Katarína Vicianová, foto: istockphoto.com

Poznáte ich? Pomôžu vám zorientovať sa v mnohých mýtoch, ktoré o dojčení kolujú medzi mamičkami. Čítajte...

Mnohé pôrodnice prijali program iniciatívy Baby Friendly Hospital Iniciative  (BFHI) „Nemocnice priateľské deťom“, ktorý rozhodne prispieva k vysokému percentu dojčených detí pri prepustení z pôrodnice. Práve táto iniciatíva uvádza do života  zásady dojčenia. Ich nedodržiavanie skracuje dĺžku dojčenia.

Zásady úspešného dojčenia

1. Mamička  (a jej najbližšie okolie) má byť vopred poučená

O význame prirodzenej výživy, správnej technike dojčenia a pevne rozhodnutá dojčiť. To je zásadný predpoklad pre úspešné dojčenie. 

2. Dieťa treba priložiť k prsníkom v priebehu prvej polhodiny až hodiny po pôrode

Výrazne tým pomôžeme úspešnému štartu laktácie.                                                                           

3. Dojčenie je o správnej technike 

Ukazuje sa, že minimálne 85 %  problémov s dojčením je spojených práve s neznalosťou techniky. Nesprávna poloha pri dojčení, chybné priloženie dieťaťa výrazne zhoršujú nástup laktácie, štart dojčenia a neskôr skracujú jeho dĺžku. 

4. Dojčiť treba podľa záujmu dieťaťa 

Takže žiaden harmonogram, ani nastavený budík. Dieťa má piť vtedy a tak často, ako samo chce. Neexistujú jednoznačné pravidlá, ako často by malo dieťa jesť – niektoré pijú 6-krát, iné aj 15-krát za deň. Je to aj preto, že materské mlieko sa strávi rýchlejšie, preto dojčené dieťa pije častejšie ako dojča na umelom mlieku.

Nepokoj a krik dieťaťa nie je iba známkou hladu a nedostatku výživy. Je to jedinečný sociálny prejav dieťaťa. Krikom sa dožaduje spoločnosti, oznamuje chlad, smäd, bolesť bruška, tlak plienky či oblečenia  ap.

Matky často reagujú na plač dieťaťa jeho priložením k prsníku a to i vtedy, keď je sýte. Detský lekár má matku poučiť, ako rozlíšiť viaceré prejavy hladu – vrtenie hlavičky zo strany na stranu, otváranie ústočiek, slinenie a cmúľanie vlastných rúčok. Satie vlastných prstov je u detí prirodzeným vývojovým prejavom a často slúži k úľave pri bolestiach bruška alebo je zdrojom potešenia. Satím prstov sa dieťa upokojovalo už počas vnútromaternicového života od 8. – 10. týždňa veku. 

5. Dieťa má piť dovtedy, kým sa dostatočne nenasýti 

Táto zásada je často rôzne interpretovaná. Časové limity – dojčenie so stopkami v rukách sú už  prekonané. Treba sa riadiť záujmom dieťaťa.  Niektoré dieťa sa nasýti za desať minút, iné za štyridsať.  Sú deti, ktoré vypijú celú dávku bez zastavenia, iné potrebujú prestávky. Je nesprávne odložiť dieťatko od prsníka, len čo prvýkrát prestane piť. Treba ho nechať na prsníku oddýchnuť si. O chvíľu bude v pití pokračovať, alebo pustí bradavku, prípadne zaspí.

6. Dojčené dieťa nemá poznať cumlík

Technika satia z cumlíka je úplne iná ako pri pití z prsníka. Z fľaše sa pije nielen inak, ale i ľahšie. Väčšina detí je z toho zmätená. Ak treba dojčenému dieťaťu (z medicínskeho dôvodu) podať tekutinu inak ako z prsníka, je vhodné použiť lyžičku, striekačku alebo malý pohárik. 

zásady dojčenia

7. Dojčené dieťa sa nemá zbytočne dokrmovať

Je to jedna z najčastejších príčin predčasného odstavenia dieťaťa a zlyhania dojčenia. Prvou, a veľmi častou chybou je podávanie čaju plne dojčeným deťom. Bežne odporúčané čaje sú sladené inými cukrami ako laktózou, ďalej negatívne ovplyvňujú vstrebávanie železa z materského mlieka a majú vplyv na imunologické vlastnosti materského mlieka. Čaj tiež znižuje množstvo vypitého materského mlieka.   

Druhou, zdá sa závažnejšou chybou, je predčasné dokrmovanie umelým mliekom na základe nesprávne posúdeného „ nedostatku“ materského mlieka. Treba myslieť na tzv. laktačné krízy medzi 6. – 8. alebo neskôr medzi 12. – 14. týždňom po pôrode. Fázu prechodného oslabenia laktácie treba prekonať pokračovaním v dojčení, častejším prikladaním. Ak sa dieťa prikladá zriedkavejšie, menej aj vypije, menej mlieka sa dotvorí a laktácia sa utlmí. Ak dieťa dokrmujeme zbytočne, menej sa budí, slabšie saje z prsníkov a stimuly pre uvoľnenie oxytocínu a  prolaktínu sú slabšie.

8. Pozor na falošné prekážky dojčenia

Bolestivo naliate prsníky (retencia mlieka), upchatie mliekovodov s hromadením mlieka (sterilná mastitída) ba ani mastitída (bakteriálny zápal) nie sú dôvodom na ukončenie dojčenia. V súčasnosti máme na trhu antibiotiká, ktoré nie sú počas dojčenia kontraindikované. Je naozaj málo patologických stavov zo strany matky či dieťaťa, ktoré sú kontraindikáciou dojčenia. Dôvodom na ukončenie dojčenia  nie sú ani ochorenia matky, ako napr. bežné virózy či angína, infekcie uropoetického či gastrointestinálneho traktu.