Vyhnite sa problémom s dojčením: TAKTO vyzerá správne prisatie bábätka

Vyhnite sa problémom s dojčením: TAKTO vyzerá správne prisatie bábätka
12.8.2019 v kategórii Bábätko, autor MUDr. Katarína Vicianová, foto: istockphoto.com

Správne prisatie sa musí bábätko naučiť a mamička mu musí vedieť pomôcť.

Mamička sedí s podopretým chrbtom, dieťa drží v náručí tak, že je k nej otočené celým telíčkom. Priloží si ho tak, že ústočká má bábo oproti dvorcu. Mamička si drží prsník v tvare písmena C. Následne si palcom a ukazovákom stlačí dvorec a vytlačí zopár kvapiek  mlieka.

Aby sa bábätko prisalo správne

Krúživým pohybom dvorca a bradavky dráždi pery dieťatka. To uňho po chvíľke vyvolá tzv. hľadací (pátrací) reflex – dieťatko pootvorí ústa a začne hľadať prsník. Takto treba dieťatko stimulovať dovtedy, kým naširoko neotvorí ústa. Vtedy si ho mamička pritiahne k sebe a vloží mu do úst celý dvorec. A to tak, aby  bradavka smerovala do stredu úst. Bábätko má mať v ústach čo najväčšiu časť dvorca, a to viac pod bradavkou ako nad ňou.

Treba skontrolovať, aby sa telíčko a kolienka dotýkali brucha matky. Tým sa vlastne mierne odkláňa noštek dieťatka od prsníka a uľahčí sa dýchanie počas satia. Špička nošteka sa má dotýkať prsníka. Správne priložené a prisaté dieťa dokáže bez problémov dýchať. Mamička mu nemá odtláčať prsník od nošteka, pretože mu tak vyťahuje  prsník z úst.

Takto skontrolujete, či dieťatko je prisaté správne

Pri správnom priložení je dolná pera vyvrátená navonok, brada a tvárička sa tiež opiera o prsník. Bradavka i s dvorcom je vždy uložená na jazyku. Jazyk presahuje cez dolnú peru. Pri pití nesmú byť líčka vpadnuté, ušné boltce sa pohybujú. Je počuť, ako dieťatko hltá.

Pri dojčení nepozorovať pohyby prsníka. Rýchle satie v úvode dojčenia prejde do dlhého a pomalého pitia (znak dobre fungujúceho uvoľňovacieho reflexu).Dieťa nepije z bradavky, ale z dvorca. Preto musí do úst uchopiť nielen bradavku, ale aj väčšiu časť dvorca. 

Ak si nie ste si isté tým, či je vaša poloha pri dojčení správna,  požiadajte o zhodnotenie pediatričku alebo laktačnú poradkyňu. Často sa tak problém s dojčením vyrieši a prinesie to upokojenie do celej rodiny.