Problémy s dojčením? Priložte bábätko k prsníku, nie prsník ku bábätku
foto: istockphoto.com
Problémom s dojčením môže predísť aj správne priloženie bábätka.
Správne priloženie bábätka k prsníku
- Zvoľte takú polohu, aby ste sa cítili príjemne – oprite sa chrbtom, nič vás nesmie ťahať, tlačiť... Výbornou pomôckou je tzv. vankúš na dojčenie.
- Dieťatko držte tesne pri tele – kontakt bruško na brucho, dbajte, aby mu nezavadzala spodná ručička.
- Podporte hľadací reflex u bábätka – jemne mu obtrite bradavkou o líčko a pery. Malo by otvoriť ústočká, hľadať prsník.
- Dbajte na to, aby dieťatko neuchopilo len bradavku, ale väčšinu dvorca, viac pod bradavkou ako nad ňou. Dolná pera i jazyk dieťaťa by mali prekryť oblasť pod bradavkou.
- Podopierajte dieťatku hlávku a chrbátik, ale nie líčko. Drobček by to mohol vnímať ako stimul a otáčať sa za ním.
- Pamätajte, že dieťatko prikladáte k prsníku a nie prsník k dieťaťu.
- Podopierajte prsník len zospodu dlaňou, nie prstami v tvare nožníc, ale v tzv. „céčku“ – palec je vysoko nad dvorcom a ukazovák spolu s ostatnými prstami pod prsníkom.
- Sledujte, či voľne dýcha. Neodťahujte prsník od nosa dieťaťa. Dieťa, ktoré je v správnej polohe, teda sa dotýka prsníka nosom, lícom aj bradou, je schopné dýchať bočnou stranou nosných dierok.
- Pri správnom priložení by vás dojčenie nemalo bolieť.
Prečítajte si tiež:
Laktačná poradkyňa odporúča: Ako podporiť tvorbu mlieka?
Dostatok tekutín je pre dojčiacu mamičku veľmi dôležitý. Keďže niektoré detičky sa dojčia dlho, majte vždy poruke pohár s vodou.
Prisilný spúšťací reflex
Ak sa vaše mliečko spúšťa príliš rýchlo, bábätko nemusí dobre zvládať prehĺtanie a začne sa odťahovať od prsníka. Tento problém sa vyrieši, keď sa naučí silný prúd mlieka zvládať. Keďže mliečko najrýchlejšie tečie na začiatku dojčenia, vyskúšajte si ten najsilnejší prúd odstriekať rukou a až potom priložiť bábätko.
Môžete skúšať experimentovať s pozíciou na prsníku – takzvaná futbalová pozícia, dojčením v ľahu na chrbte (bábätko leží bruškom na vašom bruchu a pije z prsníka „smerom dohora“), pomôcť môže i pozícia v sede.