Epidurálna analgézia

MUDr. Monika Antošová | 12. marec 2019
Epidurálna analgézia

Je veľmi populárna. Aké sú výhody a nevýhody jej podania?

Epidurálna analgézia

Epidurálna analgézia pri pôrode, bežne nazývaná epidurálka, spinálka, je jedným zo spôsobov tlmenia pôrodných bolestí. Až na malé množstvo žien sa môže podať u každej ženy, ktorá má neprekonateľné obavy z pôrodu alebo nedokáže tolerovať bolesť. Avšak, tak ako každé podanie liekov, má aj svoje riziká.

Podstata epidurálnej analgézie

Pri epidurálnej analgézii sa tenkou cievkou  podávajú lieky na znecitlivenie alebo aj lieky proti bolesti do miechového kanála, medzi stavce chrbtice. Znecitlivujú sa nervy, ktoré vedú k orgánom malej panvy, teda maternice ale aj močového mechúra. Približne o 10 minút po podaní žena pocíti úľavu.

Kedy sa nesmie robiť

  • Pred týmto výkonom musí vyšetrená zrážanlivosť krvi. Výkon sa totiž nemôže robiť u žien trpiacich vrodenou alebo získanou poruchou zrážanlivosti krvi, ani liečených pre takúto poruchu.
  • Výkon sa nerobí u rodičiek s horúčkovitým stavom.
  • Taktiež ho nemožno urobiť ženám s kožnými infekciami v oblasti vpichu, pre možné zanesenie infekcie do priestorov miechového  kanála.

Výhody epidurálnej analgézie

Epidurálna analgézia veľmi dobre tlmí pôrodné bolesti. Výhodou je hlavne necitlivosť pôrodných bolestí, krajší pocit z pôrodu, väčšie sústredenie sa na bábätko.

Možné komplikácie epidurálnej analgézie

  • Zníženie krvného tlaku. Je to najčastejší vedľajší účinok. Ten môže ovplyvniť prietok krvi placentou a cievami vedúcimi k plodu, čím sa zníži prísun kyslíka k dieťatku.
  • Môže spôsobiť spomalenie kontrakcií a tým aj dlhšie trvanie pôrodu.
  • Keďže rodička necíti bolesti, môže prestať spolupracovať s pôrodníkom.
  • Ak sa pôrod spomaľuje, pôrodník je častejšie nútený  nastrihnúť hrádzu.
  • Pri epidurálnej analgézii sú znecitlivené aj iné orgány nachádzajúce sa v malej panve, napr. močový mechúr. Tým, že je znecitlivený, žena nemá pocit potreby močenia, preto v tretej dobe pôrodne  je potrebné ženu vycievkovať. Viac Pôrod,
  • U niektorých žien sa objaví nutkanie na zvracanie, zvracanie, nevoľnosť, svrbenie, afty v ústach. Vedecké vysvetlenie na afty neexistuje.
  • U niektorých žien, ale aj iných pacientov, ktorí dostali tento druh analgézie sa vzácne vyskytnú pretrvávajúce bolesti hlavy.
  • Veľmi vzácnou  komplikáciou je dlhotrvajúce  znecitlivenia miechových obalov alebo niektorej časti tela.

Komplikácie pre dieťa

Pri veľmi skorom podaní epidurálnej analgézie sa nemusí spustiť vylučovanie adrenalínu, ktorý sa zúčastňuje na prirodzenom tlmení bolesti nielen u rodičky ale aj u dieťatka. Potom rodička síce nezažíva bolesť, ale dieťatko áno. Preto je lepšie nepodávať epidurálnu analgéziu hneď na začiatku prvej pôrodnej doby, ale až keď kontrakcie prebiehajú a rodička istú bolesť zažíva, čo prirodzene spúšťa adrenalínový tok. (Terence Dowling, , M.A. PhB. B.A. - sympózium Brno 2007).

Záver

Vzhľadom na to, že rodičke sa nepodáva epidurálna anelgézia hneď pri začatí pôrodných bolesti, to znamená na začiatku prvej doby pôrodnej, istý čas a niekedy nie krátky žena musí tieto bolesti prekonať. Stojí za zváženie, či síce silnejšie bolesti ku koncu pôrodu, ale trvajúce kratšiu dobu stoja za pocit, ktorý nastáva po narodení dieťatka.

Úľava od pôrodných bolesti s pohľadom na narodené dieťa je totiž pocit nenahraditeľný.  Je to iný druh spojenia medzi matkou a dieťaťom, ktorý pri analgézii môže chýbať.

späť na začiatok