6 šikovných stratégií, ako prinútiť deti počúvať bez zvýšenia hlasu
Všimli ste si niekedy, ako uši vášho dieťaťa zachytia každé slovo vašich „súkromných“ rozhovorov, no keď potrebujete, aby počuli, čo im hovoríte, sú záhadne vypnuté? Aj keď deti bežne ignorujú svojich rodičov, existujú spôsoby, ako ich prinútiť počúvať, a to prispôsobením spôsobu, akým odovzdávate správu. Tu je šesť tipov.
1. Vyhnite sa informačnému preťaženiu
Detský mozog dokáže spracovať len istý počet inštrukcií. Ak im odovzdáte priveľa informácií, napríklad: „Vypni televízor, choď hore, prezleč sa, umy si zuby a učeš si vlasy,“ pravdepodobne si nebudú môcť spomenúť na nič z prvého príkazu. Na druhej strane, ak len sucho prehodíte: „Priprav sa do postele,“ dieťa môže preskočiť umývanie zubov a česanie vlasov, proste si ľahne a basta. Tak čo s tým?
Rozdeľte svoju žiadosť na dve časti. Začnite niečím ako: „Keď sa rozprávka skončí, je čas vypnúť televízor a pripraviť sa do postele.“ Potom, keď je televízor vypnutý, môžete pokračovať: „Dobre, zlatko, teraz si umy zúbky a učeš vlasy. Chceš bežať alebo skákať do kúpeľne?“ (moment zábavy vždy zaberie)
Ide to aj bez kriku(?)
2. Stručne a jasne
Keď budete vetu a požiadavku príliš naťahovať a donekonečna vysvetľovať okolnosti a dôvody, dieťa sa rozladí a stratí pozornosť. Napríklad, ak poviete: „Zlato, stretávame sa s Júliusom v parku, tam sa budete naháňať a liezť po preliezkach, pamätáš, ako si sa minule šmykol? Prezuj si šľapky za tenisky,“ je nepravdepodobné, že by sa dieťa prezulo. Namiesto toho buďte struční a predložte žiadosť vopred – môžete povedať: „Obuj si tenisky, pretože ideme na ihrisko.“
3. Zapojte viac zmyslov
Dieťa bude lepšie počúvať, ak zapojíte viac než len jeho sluch. Použitie kombinácie vizuálneho prístupu a hmatového prístupu im môže pomôcť lepšie sa sústrediť na to, čo hovoríte. To znamená udržiavať priamy očný kontakt a zároveň položiť ruky na jeho ramená.
Ako pomôcť deťom zvládať hnev: Čo hovoria najnovšie výskumy
4. Neopakujte tie isté pokyny dookola
5. Trénujte uši
Občas malé ušká potrebujú počúvať aj niečo iné ako len príkazy a zákazy. Dolaďte "počúvacie" schopnosti svojho dieťaťa tým, že ho vystavíte rôznym sluchovým zážitkom. Napríklad, choďte spolu na prechádzku a počúvajte zvuky prírody, ako sú vtáky alebo hmyz, vietor v stromoch a šepotanie trávy. Alebo si spolu pustite pesničky pre deti a porozprávajte sa o obsahu pesničiek a význame textov.
12 fráz pre láskavú a efektívnu komunikáciu s deťmi
6. Venujte dieťaťu plnú pozornosť
Možno si myslíte, že dokážete počúvať svoje dieťa pri sledovaní správ alebo písaní textových správ kamarátom. No dieťa vidí, že ho počúvate jedným uchom dnu a druhým von. Prečo sa potom divíte, keď robí to isté? A ak vy jemu nevenujete pozornosť, prečo by malo venovať pozornosť ono vám? Deti si veľmi rýchlo všimnú, keď nie ste s nimi tak naozaj. A aj ich to raní. Venujte im svoju plnú pozornosť nadviazaním očného kontaktu, uznaním toho, čo hovoria, a kladením otázok. Deti sa cítia ocenené, keď si nájdete čas na to, aby ste ich naozaj počúvali. Vrátia vám to rovnako.