Bojím sa jesť a vždy keď sa najem, musím si ublížiť
Chuť žiť rozbieha chatovú poradňu pre deti s anorexiou a bulímiou. Vek diagnostiky mentálnej anorexie klesá, ochorenie sa objavuje už u šesťročných detí. Nepodceňte volanie o pomoc.
“Mám strach.” To sú slová, s ktorými začalo chat 12-ročné dievča s prezývkou Neli. “Bojím sa jesť,” písala ďalej, “a vždy keď sa najem, musím si ublížiť.” Tieto problémy u dievčaťa pretrvávali už vyše roka, no nikomu o nich nepovedala. Rodičia sú rozvedení, s otcom sa nestýka a vzťah s mamou opísala ako zlý. Neli sa o Chuť žiť dozvedela zo sociálnych sietí, nakoľko tam sleduje rôzne profily zamerané na varenie, fitness či zdravú výživu. Na telefonickú linku volať nechcela. “Nedokážem o tom hovoriť nahlas. Ale teraz o tom môžem aspoň napísať.”
Valentína Sedileková: Za slovíčkom TUČNÁ hovoríme tisíc iných vecí
Linka pomoci Chuť žiť
O chatovú poradňu špecializovanú na témy porúch príjmu potravy a problémov so stravovaním a sebaobrazom je medzi deťmi a mládežou veľký záujem. Počet kontaktov na Linke pomoci Chuť žiť, ktorá zahŕňa aj e-mailovú a telefonickú pomoc, sa zvýšil o takmer 50 %, pričom až 90 % ľudí píšucich na chat potrebuje pomoc s problémami ako vracanie, strach z priberania, negatívny sebaobraz, výčitky po jedle, záchvaty prejedania a podobne. Zvyšné chaty sa týkajú najmä pomoci v kríze pri iných psychických ťažkostiach. Fungovanie chatovej linky je možné podporiť v aktuálnej kampani: Láska niekedy nestačí.
Chat je u detí a tínedžerov najpreferovanejšou dištančnou komunikáciou. Nová chatová linka, ktorú Chuť žiť spustilo začiatkom októbra, poskytuje bezplatný a anonymný priestor, kde sa môžu dievčatá aj chlapci zdôveriť, keď v okolí takúto možnosť nevidia. Dôvodom býva obava z hodnotenia, odsúdenia a bagatelizácie problému, a to zo strany rodičov, rovesníkov aj škôl.
Radšej písať, ako rozprávať
“Deti sa na chat obracajú s pocitmi bezmocnosti alebo v situáciách, kedy sa ich stav zhorší a sú pohltení smútkom, úzkosťou, hnevom alebo potrebou sebapoškodzovať sa, ktorá súvisí s poruchami príjmu potravy. Jeden chlapec písal, že sa nám už dlho odhodlával ozvať, no až vznik chatu mu pomohol prekonať obavy. Pri písaní sa cítil bezpečne a to posilnilo jeho odhodlanie. Cez chat potom spoločne hľadáme riešenie a deti si uvedomia, že na svoje problémy nie sú sami. Často prídeme na to, že pomoc sa dokonca nachádza aj v okolí, chýbalo len upokojenie a povzbudenie po nej siahnuť,” hovorí konzultantka na chatovej poradni Chuť žiť, psychologička Natália.
Anorexiou trpia čoraz mladšie deti
Poruchy príjmu potravy, najmä mentálna anorexia, vzniká počas detstva a dospievania. Vek, kedy býva prvýkrát diagnostikovaná, za posledné roky klesá. Ochorenie sa čoraz častejšie objavuje aj u detí medzi 6. až 12. rokom života. Približne každé desiate dieťa s mentálnou anorexiou má menej ako 12 rokov (Buhren, K. et.al., 2017).
O pomoc na chatovej poradni žiadala aj Monika. Svoje problémy opísala ako strach z každej kalórie. V škole s rodičmi riešila aj šikanu zameranú práve na jej výzor. S rodičmi boli objednaní k detskej psychiatričke, ale na termín museli počkať ešte 3 týždne. Chat tak Monike slúžil ako prvá pomoc pri preklenutí tohto obdobia. “Nárast porúch príjmu potravy medzi dospievajúcimi o približne 30 % až 40 % za posledné roky môžeme pozorovať aj na mladších deťoch. Do ambulancie k nám chodia deti s plne rozvinutou anorektickou symptomatikou, alebo s výraznou úzkosťou, ktorá sa pretavuje do ich stravovania. Pri liečbe je potrebné výrazne zapojiť rodičov, aby dokázali dieťaťu lepšie porozumieť a pomôcť mu,” približuje pedopsychiatrička MUDr. Martina Paulinyová, odborná garantka projektu Chuť žiť.
Podľa pedopsychiatričky sú dôvody nárastu porúch príjmu potravy u detí pod 12 rokov viaceré - od rýchleho tepu doby a množstva zmien, ktorým čelia, cez nízke povedomie medzi rodičmi o príznakoch PPP v tejto vekovej kategórií, ktoré bývajú prehliadané a zamieňané za somatické ťažkosti. Aj preto je dôležité, aby sa rodičia v prípade neistoty alebo podozrenia poradili s odborníkmi, napríklad na Linke pomoci Chuť žiť.
Vyhľadajte pomoc
Rodičia môžu linku využiť telefonicky, e-mailom aj chatom na stránke www.chutzit.sk.
Získajú tak informácie, podporu a edukáciu k vhodnej komunikácii, ale aj priestor na vyjadrenie svojich pocitov a potrieb.
Chuť žiť je celoslovenský projekt, ktorý od roku 2019 pomáha ľuďom a rodinám s poruchami príjmu potravy. Poskytuje priamu pomoc, vzdelávanie aj prevenčné aktivity na školách. Kontaktom prvej pomoci je napríklad bezplatná anonymná linka 0800 221 080, emailová poradňa poradna@chutzit.sk a chat www.chutzit.sk .