Anorexia: Keď sa jedlo stáva nepriateľom

Redakcia | 5. Oct 2020
Anorexia

Zaoberá sa vaše dieťa svojou hmotnosťou? Zbystrite pozornosť!

Sleduje potraviny, množstvo, ktoré zje, porovnáva sa s kamarátmi, či s kamarátkami? Odmieta určité jedlá preto, aby nepribral/-a?

U vášho dieťaťa sa môže  rozvíjať porucha príjmu potravy...

Výskyt anorexie sa odhaduje na 1 % dospievajúcich dievčat s prevahou v stredných a vyšších socio-ekonomických vrstvách. Existujú aj vysoko rizikové skupiny.

Napríklad, medzi profesionálnymi tanečnicami a baletkami počet postihnutých narastá dokonca na 20 i viac percent. Vysoký výskyt v tejto skupine nie je spôsobený nie iba intenzívnym tréningom, ale skôr dôrazom na udržiavanie nízkej, tzv. štandardnej hmotnosti.

Hoci ochorenie postihuje prevažne dievčatá, vyskytuje sa aj u chlapcov. Pomer postihnutých žien a mužov je 1:9 až 1:20. Incidencia v jednotlivých vekových skupinách má dva vrcholy, a to vo veku 13 – 14 rokov a vo veku 17 – 18 rokov.

Čo je to mentálna anorexia?

Anorexia  je psychologická a potenciálne život ohrozujúca porucha stravovania. Tí, ktorí trpia touto poruchou stravovania, zvyčajne trpia extrémne nízkou telesnou hmotnosťou v pomere k ich výške a typu postavy.

Často označovaný ako BMI (Body Mass Index) je nástroj, ktorý poskytovatelia liečby často používajú na posúdenie vhodnosti telesnej hmotnosti pre jednotlivca zápasiaceho s poruchou stravovania. Pozorovanie stravovacích návykov, cvičenia a osobnostných vlastností môže navyše naznačovať anorektickú diagnózu. Tí, ktorí bojujú s anorexiou, sa často obávajú priberania a majú skreslený obraz tela. Často veria, že vyzerajú oveľa objemnejšie, ako v skutočnosti sú.

Ženy a muži, ktorí trpia touto poruchou stravovania, sú príkladom fixácie na štíhlu postavu a neobvyklé stravovacie návyky. Tieto osoby okrem prísnych diét môžu napríklad prehnane športovať, zneužívať preháňadlá alebo zvracať. Často obmedzujú množstvo jedla, vyhýbajú sa jedlám s vysokým obsahom cukru alebo tuku, sú to experti na zloženie potravín. Konzumujú oveľa menej kalórií, ako je potrebné na udržanie zdravej hmotnosti. Trpia iracionálnym strachom z priberania.

Príčiny anorexie

Hovorí sa, že genetika „nabíja zbraň“ a životné prostredie je „spúšťou“ poruchy príjmu potravy. Táto porucha stravovania je založená na genetickej predispozícii, osobnostných vlastnostiach a faktoroch prostredia.

Príklady environmentálnych faktorov, ktoré prispievajú k výskytu tejto poruchy stravovania, sú:
 • Účinky kultúry štíhlosti v médiách, ktoré neustále prezentujú štíhlych ľudí ako ideálne stereotypy
 • Profesie a kariéry podporujúce chudnutie a štíhlosť, napríklad balet a modeling
 • Rodinné a detské traumy: sexuálne zneužívanie v detstve, ťažké traumy
 • Tlak rovesníkov medzi priateľmi a spolupracovníkmi, aby schudli alebo aby boli sexi.
Príklady biologických faktorov zahŕňajú:
 • Nepravidelné fungovanie hormónov
 • Genetika (väzba medzi anorexiou a génmi človeka sa stále intenzívne skúma, ale vieme, že genetika je súčasťou príbehu).

Známky a príznaky anorexie

Jedinca trpiaceho mentálnou anorexiou môže odhaliť jeden alebo niekoľko príznakov a prejavov, ako sú:
 • Chronické obmedzujúce stravovanie sa alebo diéty presahujúce normu
 • Rýchle chudnutie alebo výrazná podváha a chudnutie
 • Posadnutosť kalóriami a obsahom tuku v jedle, sledovanie svojej telesnej hmotnosti, ako aj sledovanie hmotnosti konzumovaných porcií
 • Rozvíjanie rituálnych stravovacích návykov, ako je napr. krájanie jedla na malé kúsky, samostatné stravovanie a / alebo skrývanie jedla, váženie porcií
 • Pokračujúca fixácia jedlom, receptami alebo varením; jednotlivec môže variť zložité jedlá pre ostatných, ale nepridá sa pri ich konzumácii
 • Amenorea: abnormálna absencia menštruácie alebo strata 3 po sebe nasledujúcich menštruačných cyklov
 • Depresia alebo letargické štádium
 • Vývoj lanuga (jemné ochlpenie, ktoré rastie na tvári a tele)
 • Časté pocity chladu, najmä na končatinách
 • Strata alebo rednutie vlasov
 • Vyhýbanie sa sociálnym funkciám, rodine a priateľom. Môže sa stať izolovaným a uzavretým

Diéta verzus anorexia

Aj keď sú reštriktívne stravovacie vzorce, ktoré charakterizujú túto anorektickú poruchu stravovania, podobné ako pri diéte, existujú medzi nimi výrazné rozdiely. Účinky extrémneho správania spôsobeného touto chorobou sú oveľa ničivejšie a dôslednejšie ako akékoľvek iné nepriaznivé účinky stravovania.
anorexia

Aj keď niekto môže držať diétu v snahe regulovať váhu, mentálna anorexia je často pokusom o získanie kontroly nad vlastným životom a emóciami, najmä vo svetle traumatických udalostí alebo chaotického prostredia.

Aj keď niekto môže držať diétu v snahe schudnúť ako primárny cieľ, pri anorexii môže držať diétu, pretože chudnutie vníma ako spôsob, ako dosiahnuť šťastie a sebaovládanie.

Liečba anorexie

Odporúča sa vyhľadať kvalifikovaný tím odborníkov na poruchy stravovania, ktorý sa skladá z terapeuta, lekára a výživového poradcu. 
Účinná liečba  anorexie zahŕňa tri nevyhnutné komponenty:
 • Zdravotné hľadisko:
  Najvyššou prioritou pri liečbe mentálnej anorexie je riešenie akýchkoľvek závažných zdravotných problémov, ktoré môžu vyplynúť z poruchy správania pri stravovaní, ako je podvýživa, nerovnováha elektrolytov, amenorea a nestabilný tlkot srdca.
 • Výživa:
  Táto zložka zahŕňa obnovu hmotnosti, vykonávanie a dohľad nad stravovacím plánom na mieru a vzdelávanie o bežných stravovacích návykoch.
 • Terapia:
  Cieľom tejto časti liečby je rozpoznať základné problémy spojené s poruchou stravovania, riešiť a liečiť sa z traumatických životných udalostí, osvojiť si zdravšie schopnosti zvládania a ďalej rozvíjať schopnosť vyjadrovať a zvládať emócie.

Zdroj: www.eatingdisorderhope.com ,www.beateatingdisorders.org.uk

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: