Neviete sa zbaviť bruška po pôrode? TOTO môže byť príčina

Mgr. Petra Hladká | 21. júl 2022
Neviete sa zbaviť bruška po pôrode? TOTO môže byť príčina

Od vášho pôrodu uplynul už nejaký ten rok, no brucha sa nie a nie zbaviť...

Nepomáhajú „brušáky“ ani diéty. Ak sa upokojujete tým, že bruško je daňou za zdravého potomka, mýlite sa. Na vine môže byť diastáza.

Diastáza je rozostúpenie priameho brušného svalu v mieste linea alba, čo je väzivo, ktoré spája ľavú a pravú stranu svalu. Ako bábätko v brušku rastie, na brušnú stenu vytvára tlak. Ľavá a pravá strana priameho brušného svalu sa rozostúpi a vznikne medzera. Ak je väzivo oslabené a málo elastické, po pôrode sa nedokáže vrátiť do pôvodného stavu. Rizikové sú najmä ženy s veľkým plodom, nižším vzrastom, aj mamičky s viacplodovou graviditou.

Diastáza nie je len estetickým problémom 

Diastáza počas tehotenstva je prirodzený jav. Patológia nastáva až po dvoch – troch mesiacoch od pôrodu, keď sa bruško prestane samovoľne sťahovať. Vtedy hovoríme o popôrodnej diastáze a mali by sme čím skôr začať s komplexnou rehabilitáciou.

Pretože v takom prípade, už nehovoríme len o estetickom probléme, ale predovšetkým o začínajúcej škále rôznych zdravotných komplikácií. Diastáza je miestom oslabenia prednej brušnej steny. A teda je to aj miesto ohrozenia. A to doslova.

Pri prítomnej diastáze sa objavujú bolesti chrbtice – krčnej, hrudnej i driekovej, problémy s trávením, s peristaltikou čriev, s oslabeným panvovým dnom, dokonca aj s inkontinenciou či s bolestivou menštruáciou.

Mám diastázu?

Jedným z najčastejších spôsobov odhalenia diastázy je samovyšetrenie rozostupu svalov pomocou prstov.

Ľahnete si na chrbát, akoby ste chceli urobiť „brušák“ (pokrčené kolená, hlava mierne hore, napnuté brušné svaly). Následne si ukazovákom a prostredníkom zmerajte medzeru medzi brušnými svalmi. Ak je menšia, ako dva prsty, je to v „norme“. Všímajte si tiež, či sa vám nad pupkom urobí tzv. strieška. Ak je prítomná, brušná stena je uvoľnená.

diastaza

Po sekcii prichádza diastáza častejšie

Nech sa na to pozeráme akokoľvek, cisársky rez je operácia a tak, ako pri chirurgických zákrokoch v  brušnej dutine, aj sekcia spôsobí absenciu kontrakcie priečneho svalu a následne  na to aj jeho oslabenie.

„Ak sa nezačne s rehabilitáciou zavčasu, môže táto dysfunkcia pretrvávať aj naďalej. Ak tento priečny sval nebol aktívny ani pred graviditou, cisársky rez ho ešte viac oslabí. Sú mamičky, ktoré si vôbec „necítia“ vlastné bruško, pretože boli poškodené aj senzomotorické vlákna, a niekedy ten pocit necitlivosti majú i niekoľko rokov od pôrodu,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Monika Šrenkelová, ktorá sa ženám s diastázou venuje už niekoľko rokov. No máme dobrú správu – správne cvičenie môže napraviť aj tento problém.

Nesprávne cvičenie diastázu zhorší

Zatvoriť sa do posilňovne a cvičiť do úmoru diastázu nezmierni. Práve naopak. Kým si diastázu nedáte „dokopy“, sú takmer všetky športové aktivity nevhodné. Znie to naozaj kruto, ale je to tak.

V prvom rade je potrebné zmeniť všetky chybné stereotypy a tam patrí hlavne nesprávne dýchanie. Ak ho nezvládnete a pri cvičení budete „zle dýchať“, bruško sa nebude sťahovať a diastáza sa nenavráti do pôvodného stavu, ba práve naopak, brušná stena sa ešte zväčší.

cviky na brucho po pôrode

Ako sa diastázy zbaviť?

Nič sa nedá robiť, ak chcete zredukovať svoje vypuklé bruško, ktoré aj roky po pôrode vyzerá akoby ste boli v štvrtom či piatom mesiaci tehotenstva, musíte cvičiť. Ale správne. A navždy.

Diastáza je  reverzibilná, to znamená, že ak sa „jej“ nebudete správne a primerane venovať, stav sa vráti späť.


Aj keď jednou z možností, ako sa jej zbaviť, je operácia – abdominoplastika, cvičeniu sa aj tak nevyhnete. Abdominoplastika je pomerne veľký chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstraňuje prebytočná koža, ktorá bola pôrodom značne namáhaná a stratou elasticity sa nevrátila do pôvodného stavu.

Súčasťou abdominoplastiky je aj šitie diastázy. Ak je ale rozostup svalov naozaj veľký a pridruží sa k tomu aj pruh, zásah chirurga je nevyhnutný.

Je logické, že brušná stena po operácii nenadobudne svalovú silu. Tú získa len cvičením. Zmeniť totiž treba celý stereotyp dýchania, aby sa vylúčil intraabdominálny tlak do dutiny brušnej, a aby brušné svaly plnili nielen obalovú, ale aj opornú funkciu pre vnútorné orgány.  „Po výkone, ako je abdominoplastika, je veľakrát porušená senzomotorika vlákien a teda mamička bruško necíti. To sa nakoniec deje aj po pôrodoch sekciou. V kurzoch mám 20 % žien, ktoré sú po abdominoplastike. Jedna bola len 5 mesiacov po tomto zákroku, z dôvodu zmeny tvaru bruška a strate citlivosti, ktorá sa stále neobnovila. Sú mamičky, ktoré sú aj 4 roky po operácii a stále bruško necítia. Okrem toho, spomínaná strieška bola u nich diagnostikovaná aj naďalej,“ približuje Monika Šrenkelová.

Na to, aby sa bruško po pôrode „vrátilo“ do pôvodného stavu, je potrebné myslieť skôr. Úplne najlepšou prevenciou je primeraná športová aktivita. Cvičeniu sa teda nevyhneme. Potrebná je vytrvalosť, trpezlivosť a láska k sebe samej. Pretože bruško, ktoré nosilo vaše detičky, je stále vaše, aj keď už nevyzerá ako kedysi. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: