Odborník radí: Liečba tehotenskej cukrovky
Liečba tehotenskej cukrovky je dôležitá nielen pre zdravie tehotnej ženy, ale aj pre správny vývoj dieťaťa. Jej základom sú úpravy životného štýlu, najmä v oblasti stravovania a pohybu. Čítať viac..
Liečba tehotenskej cukrovky je dôležitá nielen pre zdravie tehotnej ženy, ale aj pre správny vývoj dieťaťa. Jej základom sú úpravy životného štýlu, najmä v oblasti stravovania a pohybu. Čítať viac..
Dnešná medicína dokáže často aj veci na úrovni zázrakov a v niektorých prípadoch majú ženy deti aj v päťdesiatke, či dokonca neskôr. Tu sa to už ale obvykle bez lekárskej pomoci nezaobíde. Čítať viac..
Strava tehotnej ženy sa vo veľkej miere nelíši od bežnej stravy, ktorú by sme odporučili žene v reproduktívnom veku. Výživa by sa teda mala riadiť troma zásadami – pestrosť, vyváženosť a rozmanitosť. Pri rozmanitosti sa však trochu pozastavíme. Čítať viac..
Pamätáte sa, ako vás gynekológ po pôrode bábätka upozornil na to, že ešte porodíte placentu? Drvivá väčšina článkov okolo tehotenstva sa venuje žene alebo bábätku. Na placentu sa často zabúda, pritom jej správne fungovanie je prakticky nevyhnutné pre bezproblémový priebeh tehotenstva a zdravý vývoj bábätka v brušku. Čítať viac..
V závislosti od zvyklostí pôrodnice a skúseností personálu je možné pri pôrode využiť tieto polohy: polosed, ľah na boku, ľah na chrbte, rovný sed, kľak na kolenách, predklon s oporou, či špeciálnu pôrodnícku stoličku. Čítať viac..
Vedeli ste, že pozitívny výsledok skríningu na Downov syndróm je možné získať z neznámych dôvodov aj pri úplne zdravom plode? Čítať viac..
Za septembrový babyboom môže december a zimné radovánky. "Výroba" bábätka si vyžaduje čas a v tomto ročnom období ho máme. Ak sa snažíte o dieťatko, skúste to v decembri! Čítať viac..
„Som matkou 8-mesačného chlapčeka a plánujeme ďalšie dieťa. Chcela by som vedieť, či je možné dojčiť počas tehotenstva? Ako to ovplyvňuje produkciu mlieka, a je to bezpečné pre obidve deti?” Čítať viac..
Proces zotavenia po potrate môže byť zložitý, a preto je vhodné mať trpezlivosť a pochopenie aj voči sebe samej. Čítať viac..
S opuchmi nôh sa stretne prakticky každá tehotná žena, hlavne k večeru. Pokiaľ je všetko v poriadku, do rána tieto opuchy spravidla vymiznú. Čítať viac..
Ako zabezpečiť, aby mali rodiny motiváciu mať deti v „ideálnom veku“ a čo vlastne núti ľudí mať deti neskôr... ? Nie je to len o mužovi a žene, ale aj o dostatku škôlok, škôl, či tolerantnej spoločnosti, do ktorej sa nebudú ľudia báť priviesť deti. Čítať viac..
Je možné mať pri sebe partnera aj pri pôrode cisárskym rezom? Ako vníma personál prítomnosť partnera, alebo inej sprevádzajúcej osoby pri pôrode bábätka? Odpovedá gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský. Čítať viac..
Čo robiť, ak ste tehotná a vaše dieťa prinesie zo škôlky či školy "detské" ochorenie? Čítať viac..
Výnimočne antikoncepcia zlyhá. Antikoncepčný účinok hormonálnej antikoncepcie, hlavne jej tabletkovej formy, môže byť ovplyvnený užívaním antibiotík či iných liekov. Čítať viac..
Urobme si malú výpravu na tajomné miesto, kde žije nenarodené dieťatko. Pozrieť sa, čo všetko v brušku vníma a cíti. Je toho viac, než by sme čakali. A prenatálne zážitky ho formujú na celý život. Čítať viac..