Nebezpečné herpesy - ohrozujú tehotnú ženu?

MUDr. Peter Brenišin | 23. február 2022
Nebezpečné herpesy - ohrozujú tehotnú ženu?

Prakticky asi neexistuje človek, ktorý sa počas svojho života nestretol s herpesom. Vyhnúť sa tomuto ochoreniu je prakticky nemožné, preto sa logicky mnoho žien pýta, čo majú robiť, ak sa im to stane počas očakávania ich bábätka.

Hoci označenie „herpes“ zľudovelo najmä pre infekciu v okolí úst a nosa, opar sa vyskytuje aj v oblasti pohlavných orgánov, či dokonca môže vycestovať aj okolo podkožných nervov. Každé z týchto ochorení ale vyvoláva iný typ vírusu.

Zatiaľ čo pľuzgieriky v okolí úst vyvoláva herpes simplex vírus 1, ten v okolí intímnych partií je zasa podmienený herpes simplex vírusom 2.

Ústny herpes

S ústnym herpesom sa väčšina z ľudí stretne už v detskom veku, najčastejšie v období okolo troch rokov (rizikové z tohto hľadiska sú jasličky a škôlky), pomerne veľká časť nakazených ale infekciu prekoná bez toho, aby vedela, že sa niečo deje. Vírus následne cestuje pozdĺž nervových zakončení do zhlukov neurónov a tam obvykle „spí“. Spomínané pľuzgieriky sa vyskytujú pri prebudení infekcie, najmä pri strese alebo oslabení imunity, ktorá tak nedokáže pôvodcu tohto ochorenia držať pod kontrolou. Ak sa ale nedeje nič závažné, telo sa s ním väčšinou v priebehu pár dní vysporiada a opäť ho uvrhne do spiaceho stavu.

Genitálny herpes

Prvotné stretnutie s genitálnym herpesom môže byť o niečo dramatickejšie, keďže priemerný vek ľudí je v tomto prípade vyšší. Obvykle sa ale vyskytuje pálením, bolestivými pľuzgierikmi, či dokonca výtokom u žien. Popisuje sa aj únava a problémy pri návšteve toalety. Priebeh je ale podobný ako pri ústnom herpese, po prekonaní infekcie sa vírus uloží do nervových buniek v oblasti panvy a stáva sa dočasne neaktívnym.

Posledný, najzávažnejší je ale herpes zoster, známy aj ako pásový opar. Vyvoláva ho vírus spôsobujúci ovčie kiahne. Jeho „dospelácka“ verzia sa prejavuje bolestivými výsevmi najmä v oblasti podkožných nervov, môže ale napádať aj očné, či sluchové nervy, občas (a to aj u detí) môže napadnúť mozgové tkanivo. Hoci je výskyt pásového oparu bežný po päťdesiatke, keď výkonnosť našej imunity klesá, za určitých okolností, pri jej oslabení, sa môže objaviť aj skôr.

Herpes v tehotenstve

Opatrnosť je často prítomná nielen u budúcej mamičky, ale aj jej najbližšieho okolia, ktoré sa niekedy bojí aj za ňu. Preto si podrobne rozoberieme, čo treba robiť a kedy.

Ak už žena prekonala v minulosti ústny herpes a ten sa objaví opäť, obvykle nie je dôvod na paniku. Hoci imunita tehotnej ženy je síce mierne oslabená, obvykle ale telo rýchlo začne produkovať protilátky, ktoré zabránia, aby sa infekcia preniesla aj na bábätko. Tieto navyše prechádzajú placentou, takže v prípade, že by vírus dokázal prelomiť bariéry matky, v krvi vašej budúcej ratolesti naňho čaká škaredé privítanie.

Vitamíny a rôzne „overené“ kúry v tomto prípade obvykle neuškodia, ale ani nepomôžu. Odporúča sa oddych, obmedziť stres a sústrediť sa na príjemné činnosti. Voľne dostupné náplasti sa môžu používať takisto, obmedzuje sa používanie antivirotík, keďže tie môžu spôsobiť v tomto prípade viac škody než osohu. V každom prípade ale tehuľka má informovať svojho gynekológa, ktorý môže pomôcť čo najrýchlejšie toto ochorenie zvládnuť.

Horšie je, ak sa (je to však vzácne) budúca mamička stretne s vírusom po prvýkrát počas tehotenstva. Obvykle sa objavujú horúčky, ktoré môžu dosahovať až 40 °C, pridružuje sa celková únava a slabosť. Napadnuté bývajú aj sliznice úst a nosa, čo býva veľmi nepríjemné najmä pri jedení. Pre bábätko sú ale najhoršie vysoké teploty, ktoré môžu ohroziť jeho vývoj. V takomto prípade patrí žena do rúk infektológa, ktorý spolu s gynekológom navrhnú najlepšiu liečbu. Občas sa treba pripraviť aj na krátkodobý pobyt v nemocnici. Pri včasnom zásahu sú ale vyhliadky dobré pre mamičku aj pre bábo.

herpesy v tehotenstve

Genitálny herpes v tehotenstve

Genitálny herpes je už o niečo väčším dôvodom na opatrnosť. Riziko je najmä pri čerstvých léziách a v prvom trimestri. Vírus totiž môže spôsobiť potrat, preto býva tehotná žena počas priebehu infekcie intenzívne sledovaná. Po prekonaní prvého trimestra je už obvykle bábätko v bezpečí, hoci isté riziko je tu vždy. Plodové obaly zabraňujú prechodu infekcie na plod, imunita mamičky takisto väčšinou vírus zvládne bez väčších problémov.

V tomto období je nutná opatrnosť pri intímnej hygiene, takisto je potrebné odoprieť si pohlavný styk. Trhlinky, ktoré môžu vzniknúť, totiž môžu zhoršiť priebeh infekcie a zvýšiť riziko komplikácií. Troška trpezlivosti je v tomto prípade vynahradená krásnym drobcom o pár mesiacov neskôr.

Najväčšie nebezpečenstvo hrozí bábätku počas pôrodu, najmä pri prítomnosti čerstvých pľuzgierikov. Keďže novorodenec ešte nemá tak dobre vyvinutú imunitu, herpetická infekcia môže veľmi ľahko prejsť do celotelovej formy a zo zdanlivo banálneho a nepríjemného problému môže vzniknúť život ohrozujúci stav. Preto sa väčšinou v takomto prípade volí pôrod cisárskym rezom. Rady na internete, že treba nasadiť antivirotiká, sú v tomto prípade postavené na veľmi spornom základe.

Pásový opar v tehotenstve

Vznik pásového oparu počas tehotenstva je veľmi zriedkavý, ale nie vylúčený. V takom prípade sa postupuje podobne ako pri genitálnom herpese, hoci v tomto prípade už novšie odporúčania z roku 2018 pripúšťajú podávanie acykloviru, ale za prísneho sledovania lekárom.

Napriek nepríjemnej bolesti počas najhoršieho obdobia infekcie ale väčšinou nehrozí väčšie nebezpečenstvo ani budúcej mamičke, ani bábätku. Opäť totiž telo rýchlo produkuje protilátky, ktoré reagujú rýchlo, presne a dokážu prejsť aj placentou do krvného obehu rastúceho drobca.

Hoci sa vo svete pri nekomplikovanom priebehu mimo oblasti intímnych partií odporúča vaginálny pôrod, odborníci sa stále sporia o jeho bezpečnosti a mnohí preventívne volia cisársky rez. Najlepšie je v tomto prípade vopred sa poradiť s pôrodníkom. Aj keď totiž má žena termín o mesiac, je lepšie sa pripraviť na všetky možné varianty. Aj tu obvykle platí, že radšej byť zbytočne opatrný ako hrdina ale s krížikom po funuse.

V súčasnosti funguje na trhu vakcína, ktorú je možné podávať približne od prvého roku života. Keďže ale ide o živú vakcínu, v tehotenstve sa neodporúča. Ak aj ženy plánujú otehotnieť, malo by sa tak stať najmenej mesiac po jej podaní. Keďže existuje teoretické riziko prenosu vírusu na bábätko prostredníctvom mlieka, neodporúča sa počas očkovania dojčiť, respektíve ideálnejšie je očkovanie odložiť na neskôr.

Koľko kávy v tehotenstve?
Prečítajte si tiež:

Koľko kávy v tehotenstve?

Zhrňme si všetko o herpesoch

Herpesy sú svojím priebehom podobné mnohým vírusovým ochoreniam. Po búrlivom priebehu sa obvykle vytratia, no v drvivej väčšine prípadov ostanú v organizme v „spiacom“ stave. Pri oslabení imunity sa zvyknú znovu objaviť, no obvykle nehrozia rizikom vážnejších komplikácií, a to ani počas tehotenstva.

Hoci proti nim existujú lieky v podobe antivirotík, tie môžu mať ale takisto škodlivé účinky pre vývoj bábätka, preto sa obvykle nasadzujú len  v prípade vážnejšieho priebehu ochorenia. Výnimkou je už spomínaný acyklovir (ktorý sa ale nesmie nasadiť bez odporúčania lekára!) pri pásovom opare.

Zdravá strava, rozptýlenie a pohoda sú najlepšími liekmi, o zvyšok sa postará telo mamičky. Samozrejme, v prípade akýchkoľvek pochybností je potrebné kontaktovať lekára, ale vyhliadky sú všeobecne dobré pre mamičku aj drobca.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: