VYSOKÝ vs. NÍZKY TLAK: Čo je pre tehuľku nebezpečnejšie?

MUDr. Marek Brenišin, PhD. | 3. január 2022
Tlak v tehotenstve

Mnohé ženy v gravidite o tom vedia svoje... Oboje vie poriadne skomplikovať život. Čo sa ale stane, ak začne tlak počas tehotenstva „skákať“?

Zatiaľ čo o škodlivých účinkoch vysokého tlaku počas tohto obdobia sa už vie, nízky tlak – hypotenzia je zatiaľ opradený množstvom mýtov. V tomto článku sa na niektoré z nich pozrieme a vysvetlíme si, čo sa dá robiť, aby všetko dopadlo čo najlepšie.

Točí sa mi hlava, asi mám nízky tlak

Hypotenzia na rozdiel od zvýšeného tlaku krvi nie je až tak presne definovaná, v medicíne sa ale všeobecne berú hodnoty systlického („horného“) tlaku krvi pod 100 mmHg a diastolického („dolného“) pod 65 mmHg ako určujúce pre znížený tlak krvi.

Vo väčšine prípadov dokážu ľudia s týmto tlakom krvi bez problémov fungovať. Najväčšie problémy obvykle nastávajú pri náhlych zmenách polohy – postavenie sa zo sedu alebo ľahu. Vtedy sa väčšinou dostavia závraty, potenie, búšenie srdca, ojedinele i krátkotrvajúca strata vedomia.

Samotné obdobie, keď žena čaká bábo, je náchylné na kolísanie tlaku krvi, a preto nie sú ojedinelé aj prípady jeho zníženia. Tieto zmeny sú typické najmä pre prvý trimester tehotenstva, keď stúpajú koncentrácie progestrónu, ktorý prispieva k uvoľneniu napätia stien ciev. Navyše sa vytvára sústava ciev zásobujúcich placentu, čo vedie k ďalšiemu presmerovaniu toku krvi.

Najmä u mladých žien sa ale môže stať, že celé tehotenstvo prežijú s nízkym krvným tlakom. Príznaky sú podobné ako u netehotných žien – búšenie srdca, mdloby, môže sa pridať aj bledosť. Tehuľka sa môže cítiť ospalo, môže sa pridružiť neschopnosť koncentrovať sa. Nízke hodnoty tlaku krvi môžu zhoršovať i tehotenské nevoľnosti. Vo vážnejších prípadoch sa pridružuje aj ospalosť a celková slabosť.

V prípade pochybností treba čo najskôr vyhľadať lekára. Hoci v drvivej väčšine prípadov  nejde o nič vážne, najmä ak žena už pred otehotnením mala nižšie hodnoty, tento stav môže naznačovať aj jednu z najhorších komplikácií – mimomaternicové tehotenstvo. Preto aj tu platí, radšej zbytočne ako neskoro.

Čo môžete urobiť, ak máte nízky tlak

Doterajšie dáta nenaznačujú, že by hypotenzia počas tehotenstva mala nežiaduci vplyv na bábätko. Tok krvi k placente má totiž prioritu, akurát to nepríjemne pociťuje práve budúca mamička. Aj keď niektoré štúdie popísali súvislosť medzi potratom či narodením mŕtveho plodu, celkovo sa toto riziko nelíši od bežného tehotenstva.

Lieky na „zvýšenie krvného tlaku“ počas tehotenstva v podstate nie sú, určite nie na bežné užívanie. Ak sú problémy príliš obťažujúce, odporúčajú sa najmä režimové opatrenia.

Žena by mala dbať na opatrnosť pri vstávaní, najmä po dlhšom sedení alebo ležaní. Určite pomáha dodržiavať pitný režim a pobyt na čerstvom vzduchu takisto môže len a len pomôcť. Občas sa môže lekár odporučiť zvýšiť príjem soli, ale u nás sa tento spôsob používa veľmi zriedka. Výsledky sú sporné, nálož soli akurát zvýši nároky na prácu obličiek. Navyše, je veľmi ťažké ustrážiť „správny“ príjem kuchynskej soli.

tlak v tehotenstve

Pomoc, mám vysoký tlak! 

Definíciu vysokého tlaku krvi dnes ovláda už skoro každý. Napriek tomu si ale pripomenieme, že v tomto prípade je systolický tlak krvi vyšší ako 140 mmHg alebo diastolický viac než 90 mmHg, najčastejšie sú ale zvýšené oba súčasne.

Čo v prípade, ak žena už vysoký tlak má a snaží sa otehotnieť? Jednoznačne sa odporúča dostať tlak pod kontrolu. Už pri snahe o bábo totiž hypertenzia znižuje šancu na úspech. Takisto počas prvých týždňov tehotenstva výrazne stúpa riziko spontánneho potratu.

Celkovo sa vysoký krvný tlak vyskytuje približne v 2 – 8 % tehotenstiev. Ak ním žena netrpela v období pred otehotnením, zvykne sa objavovať zhruba po 20. týždni. Na rozdiel od nízkeho tlaku sa ale obvykle nezvykne prejavovať výraznejšími príznakmi. To ale neznamená, že sa nič nedeje. Práve naopak. 

Vysoký krvný tlak škodí budúcej mamičke aj bábätku. Zatiaľ čo u ženy môže viesť k rozvoju rôznych komplikácií, ako je preeklampsia, eklampsia či predčasný pôrod, bábätko býva ohrozené tiež. Zvyšuje sa riziko, že napriek vyššiemu tlaku krvi sa placenta nebude prekrvovať dostatočne, čo, paradoxne, môže viesť k zníženej hmotnosti bábätka pri narodení následkom spomaleného rastu v maternici. Cievy placenty navyše nie sú stavané na taký prudký prietok krvi, takže môže dôjsť k jej odlúčeniu a indukcii predčasného pôrodu či potratu.

Preeklampsia a eklampsia 

Vysoký tlak nemusí byť len príčinou komplikácií, ale aj ich priamou súčasťou. U žien, ktoré pred tehotenstvom mali normálny tlak, môže totiž jeho zvýšenie sprevádzať omnoho vážnejšie stavy.

Jedným z uvedených ochorení je aj preeklampsia. Kombinácia zvýšeného tlaku krvi spolu so stratami bielkovín močom a opuchmi sa takisto vyskytuje najmä v druhej polovici tehotenstva, avšak začína už počas prvých týždňov. Najnovšie údaje totiž naznačujú, že u týchto žien dochádza k chybnému vývoju placenty a kvôli hrozbe ohrozenia zásobovania rastúceho bábätka potrebnými živinami dochádza k nárastu krvného tlaku. O možných následkoch sme už písali.

Navyše hrozí, že tento stav sa prevalí až do eklampsie, ktorej záchvat môže pripomínať epilepsiu a vážne ohrozuje matku, aj dieťa.

Objavujú sa aj náznaky, že vysoký krvný tlak zvyšuje riziko objavenia sa tehotenskej cukrovky, či zhoršenej adaptácie bábätka po narodení. Aj preto je krvný tlak sledovaný počas každej poradne, keďže môže byť prvým varovným znakom niečoho horšieho. Ak sa totiž zasiahne včas, aj pri týchto stavoch sa dá donosiť bábätko v poriadku.

Čo môžete urobiť, ak máte vysoký tlak

Napriek hrozivo znejúcim informáciám sa dá vysoký tlak zvládnuť za spolupráce ženy a lekára. Pri miernejších formách stačí obvykle úprava režim, pokoj, dostatok primeraného pohybu. V niektorých prípadoch naordinuje lekár horčík vo forme tabletiek. Ak tieto opatrenia nestačia, musí sa siahnuť po účinnejšej liečbe, v niektorých prípadoch občas žena musí aj krátkodobo do nemocnice, aby sa stav upravil.

Rozhodne môže pomôcť aj rodina, keďže už samotná situácia môže tehuľku stresovať, čo môže samotný stav zhoršovať. Žena by sa nemala preťažovať, na druhú stranu, najmä príliš starostliví manželia, partneri či rodičia by si tiež mali uvedomiť, že tým žene nepomôžu. Aj tu platí, všetko s mierou.

Rada na záver

Nízky, no najmä vysoký krvný tlak vedia byť zdrojom mnohých problémov nielen počas tehotenstva, ale aj pred ním, počas pôrodu či šestonedelia.

Zatiaľ čo pri hypotenzii sa odporúča najmä opatrnosť a úprava životného štýlu, vysoký krvný tlak si vyžaduje komplexnejší zásah. Najväčšie komplikácie totiž vznikajú práve pri jeho podcenení. Ak sa totiž zistí včas a lieči sa adekvátne a dôsledne, vyhliadky pre budúcu mamičku a jej bábätko sú veľmi dobré.

Po internete kolujú zaručené rady, ako s vysokým krvným tlakom zatočiť. Je ale potrebné mať na pamäti, že každá žena môže mať mierne odlišnosti v priebehu a vnímaní tehotenstva, preto to, čo funguje u jednej, nemusí účinkovať u inej  alebo v horšom prípade môže napáchať viac škody než úžitku. Ak už tehuľka chce siahnuť po „babských receptoch“, mala by ich skonzultovať so svojím gynekológom, prípadne internistom dohliadajúcim na liečbu vysokého tlaku. Vyhne sa tak nielen nepríjemným prekvapeniam, ale aj možnej interakcii liekov s bylinkami, či čajmi.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: