Pôrodná asistentka radí: Ako zvládnuť najčastejšie problémy v tehotenstve

PhDr. Drahomíra Korpová | 20. december 2021
Pôrodná asistentka radí: Ako zvládnuť najčastejšie problémy v tehotenstve

Vraví sa, že je to najkrajšie obdobie v živote ženy. Niektoré tehuľky by však o tom vedeli povedať svoje, a to najmä kvôli rôznym zmenám a ťažkostiam. Našťastie, mnohým z nich sa dá predísť a verte či neverte, tehotenstvo môžete skutočne prežiť ako jedinečný čas.

Aké zmeny trápia tehuľky najčastejšie?

Zápcha

O nej by mnohé tehotné vedeli rozprávať svoje. Ide o častý problém, ktorý je dôsledkom spomalenej činnosti tráviaceho traktu. Pomalým postupovaním obsahu črevným traktom dochádza k zvýšenej absorpcii vody a výsledkom je tuhšia stolica. Pomôžete si príjmom dostatočného množstva vody – cca 2 litre rovnomerne po celý deň, zvýšeným príjmom vlákniny, najmä ovocia a zeleniny, tehotenskou gymnastikou a prechádzkami každý deň aspoň pol hodiny. Nezabudnite, dôležité je vyprázdniť sa hneď, keď pocítite potrebu.

Pálenie záhy = vlasaté bábätko?

Je zapríčinené návratom už čiastočne natrávenej potravy do pažeráka, ktorého sliznica nie je uspôsobená na pôsobenie tráviacich štiav.  Predísť tomuto stavu môžete častejším jedením menších porcií jedál, čím sa vyhnete preplneniu utlačeného žalúdka, ktorý má spomalenú činnosť. Po jedle si poseďte aspoň pol hodiny, no pred spaním nejedzte dve hodiny. Pomôcť si môžete tak, že vždy, keď máte pocit pálenia záhy, vypijete 2 – 3 hlty čistej vody. A či bude mať vaše bábätko kvôli vášmu páleniu záhy krásne vlásky? Je to skôr povera, ale presvedčíte sa o tom, až keď sa narodí... 

Syndróm dolnej dutej žily 

Vzniká v ľahu na chrbte. Prejavuje sa závratom, studeným potom, zrýchleným pulzom. Príčinou je ťažká maternica, ktorá tlačí na hlavné cievy v brušnej dutine. Tomuto stavu sa vyhnete, ak sa budete vyhýbať polohe na chrbte. Zmenou polohy sa prejavy syndrómu dolnej dutej žily rýchlo zmiernia. Tehuľky sa ma často pýtajú, čo v prípade, keď sa v noci otočia na chrbát. Áno, všetci sa v noci polohujeme tak, ako to potrebuje naše telo. Aj teraz mu dôverujte, v spánku vás upozorní, že sa vám napríklad ťažko dýcha, alebo sa ozve drobec napr. silnejším kopaním a vy automaticky a podvedome zmeníte polohu. Niekedy príde nevoľno maminke, niekedy ona ešte nič necíti, ale dieťatko sa ozve prudšími pohybmi.  

Upchatý nos

Poviete si, banalita... Ale aj takáto „drobnosť“ vie tehotným ženám poriadne znepríjemniť dni. Čo pomôže? Zvýšte vlhkosť v dome pomocou zvlhčovačov, vlhký vzduch udržuje vlhkosť nosovej sliznice, zmierňuje krvácanie. Smrkajte nos opatrne, zabránite tak poraneniu nosových slizníc a ciev. Pri krvácaní z nosa tlačte na nos a na koreň nosa aplikujte ľadový obklad. Podporíte tým stiahnutie ciev a krvácanie sa spomalí. Ak trvá dlhšie ako 5 minút, treba vyhľadať pomoc odborníka.

Zmeny na koži

Stmavnutie niektorých partií tela je dočasné, po pôrode postupne vymizne. Na strie sa odporúčajú rôzne krémy a kozmetické prípravky. Olejčeky sa dobre roztierajú, a teda nehrozí opakovaným trením pri natieraní podráždenie maternice. Dnes ich väčšina maminiek používa ako prevenciu proti striám, ale nie je jasne dokázaný ich účinok. 

Svrbenie kože v oblasti bruška vám môže spôsobovať nadmerné rozpínanie kože spôsobené rastom vášho dieťatka. Vtedy si viackrát denne ponatierajte bruško olejčekom na strie. Ak by sa pocit svrbenia nepríjemne zvyšoval, poprípade sa rozširoval na iné časti tela, je potrebné, aby ste svoj stav konzultovali s gynekológom.

Bolí ma chrbát 

Tento problém rieši takmer každá tehuľka. Nastávajúcim mamičkám odporúčam nosiť nízku a pevnú obuv, alebo s nízkym, max. 3 – 4 cm vysokým a širokým podpätkom. Nezabúdajte, že s rastom maternice postupne stále viac a viac vyrovnávate svoje ťažisko, a to znamená stále väčšie zakrivenie v oblasti bedrovej chrbtice a zvyšovanie bolesti v krížoch a postupne aj v krčnej chrbtici. Dbajte na častú zmenu polohy. V sede si vždy  vytvorte oporu pre chrbát. Pod nohy si dávajte podložku (taburetku...), aby vám nohy neviseli alebo ste nemali stlačené stehná. Zabránite tak opuchu nôh, stagnácii krvi v dolných končatinách a následne vzniku varixov (kŕčových žíl).

ZASA musím na WC

V prvom trimestri tlačí rastúca maternica na močový mechúr, tým sa prechodne znižuje jeho kapacita. A z toho vyplýva častejšie močenie. V treťom trimestri gravidity je však dôvodom častého močenia najmä zostup hlavičky plodu do panvy. Hlavička tlačí na močový mechúr a opäť sa znižuje jeho kapacita. Podstatný je opäť pravidelný príjem tekutín, najlepšie čistá voda, a to v rovnomerne rozložených dávkach. 

Zápal dolných močových ciest sa prejavuje:

  • pálením pri močení
  • zvýšenou frekvenciou a častým nutkaním na močenie
  • normálnou alebo mierne zvýšenou teplotou

Zápal obličiek je mimoriadne závažnou infekciou, najmä v tehotenstve. Prejavuje sa:

  • vysokou horúčkou
  • zimnicou
  • bolesťou alebo citlivosťou v bokoch
  • nutkaním na zvracanie alebo zvracaním
  • celkovou slabosťou

Pre tehotnú ženu je najlepšie predchádzať vzniku zápalu močových ciest. Preto je vyšetrenie moču súčasťou každej vašej návštevy prenatálnej poradne. Mali by ste poznať príznaky infekcie močových ciest, aby ste vedeli, kedy je potrebné neodkladne vyhľadať odbornú pomoc, pretože okamžitá liečba znižuje riziko predčasného pôrodu.

Všímajte si svoje telo a jeho prejavy. Nespoliehajte sa však na rady z internetu. Ak chcete naozaj pochopiť svoje telo, ucelené informácie získate na kurze predpôrodnej prípravy. Oceníte ich nielen pri pôrode, ale i po ňom.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: