1.trimester tehotenstva - všetko, čo by ste mali vedieť

MUDr. Marek Brenišin | 16. Oct 2020
Tehotenstvo prvý trimester

Na čo treba dbať a čo, naopak, môže dieťatku, či žene uškodiť?

Čakáme bábätko!

Okamih, keď žena objaví na tehotenskom teste dve čiarky, býva vo väčšine prípadov čarovný a dych vyrážajúci. Začína sa totiž obdobie, na konci ktorého je vytúžené bábo (niekedy je ich aj viac). Medzi tým sa ale udeje množstvo zmien.  

Prvé dva týždne de facto žena tehotná ešte nie je

Týždne tehotnosti sa rátajú totiž od poslednej menštruácie, väčšinou spätne v prvej poradni. Reálne teda otehotnenie nastáva okolo tretieho týždňa, kedy dochádza k splynutiu vajíčka a spermie.

Približne na šiesty deň po oplodnení dochádza k uhniezdeniu tzv. blastocysty. Bábätko zatiaľ tvorí len zhluk buniek, ktoré vytvárajú základ pre jeho budúce orgány. Proces uhniezdenia väčšinou žena necíti, napriek tomu niektoré môžu pociťovať slabú bolesť v podbrušku.

Občas sa môže objaviť tzv. nidačné krvácanie. Súvisí s tým, že tkanivo, ktoré bude tvoriť placentu, sa musí vnoriť do výstelky maternice, aby zabezpečilo výživu pre rastúce embryo. Krvácanie býva slabšie, pripomína skôr špinenie. Ak má ale žena pochybnosti, je lepšie, aby navštívila lekára. Môže totiž ísť aj o príznaky počínajúceho potratu alebo mimomaternicového tehotenstva.

Telo matky začína prechádzať hormonálnymi zmenami, začínajú typické prejavy tehotenstva – ranné nevoľnosti, naliate a citlivé prsia, únava, časté močenie. Ak má žena pochybnosti, v tomto období je už možné tehotenstvo zistiť testom.

Malá žubrienka - Štvrtý týždeň je pre vývoj bábätka rozhodujúci

Vznikajú základy orgánových systémov – vyvíja sa nervová platnička, vznikajú prvé cievy a formuje sa srdiečko. Výživu zabezpečuje žĺtkový vak, formuje sa pupočník.

Práve teraz by si žena mala dávať pozor na rôzne škodliviny. Mala by sa dôsledne vyhýbať alkoholu, fajčeniu a dbať na dobrú a vyváženú stravu. Čo sa týka fajčenia, je dôležité vyhýbať sa rôznym zafajčeným priestorom, keďže pasívne fajčenie je minimálne také škodlivé ako aktívne.

Tehotenské nevoľnosti môžu občas vyžadovať zmenu stravovacieho režimu. Je ideálne, ak má žena pri sebe vždy nejakú drobnosť, ideálne niečo sladké. Rozhodne sa ale neodporúča zavádzať rôzne diéty či zmeny vo výžive. Môže totiž dôjsť k nedostatku kľúčových živín, čo môže ohroziť vývoj bábätka. Tehotenstvo síce nie je choroba, ale ani čas na experimentovanie.

Ak sa odhodláte k lekárovi okolo 5. až 6. týždňa, môže vás už potešiť záznamom z ultrazvuku, na ktorom možno badať malý „terčík“ veľký asi dva milimetre. Tu ale musíme upozorniť najmä „snažilky“ – ak mešká menštruácia a na ultrazvuku ešte nič nevidno, netreba hneď hádzať flintu do žita. Môžem potvrdiť, niekedy sa embryo zjaví na ultrazvuku „zo dňa na deň“. Niekedy to platí doslova.

Bábo rastie ako z vody, za jeden týždeň narastie prakticky štvornásobok svojej dĺžky. Na ultrazvuku možno vidieť činnosť srdiečka. Na bokoch hlavy sa vyvíjajú oči, bábätko má ešte chvostík, vďaka čomu pripomína malú žubrienku.

Celkovo je vývoj bábätka pomerne búrlivý, rastú mu rúčky a nôžky, už okolo 10. týždňa je schopné vykonávať trhané pohyby končatinami, ktoré ale budúca mamička ešte necíti. Rozvíja sa a posilňuje placenta, ktorá postupne preberie funkciu výživy plodu a zároveň bude odvádzať jeho odpadové látky do krvného obehu matky. V 12. týždni sú prakticky všetky základy orgánov vytvorené, od tejto chvíle bude bábätko hlavne rásť.

Prvých 12 týždňov je z hľadiska udržania tehotenstva kritických

Telo matky niekoľkokrát overuje, či je embryo schopné uchytiť sa a vydržať v maternici. Mnoho tehotenstiev tak môže ostať nepoznaných, respektíve si žena ani nemusí uvedomiť, že „je v tom“. V prípade pochybností sa treba správať tak, ako keby bola tehotná.

Magické obdobie

Mnohým ženám pri týchto slovách asi myklo kútikmi. Síce sa tehotenstvo opisuje ako čarovné obdobie ženy, patria k nemu aj mnohé nepríjemné príznaky.

Od približne 4. až 6. týždňa sa totiž objavujú tehotenské nevoľnosti. Existuje niekoľko teórií ohľadom ich výskytu, ani jedna z nich však uspokojivo nevysvetľuje, prečo tehuľka máva nevoľnosti, nutkanie na vracanie. Jedna hypotéza tvrdí, že za tieto zmeny môže prudký nárast tehotenského hormónu beta-HCG, ktorého „vedľajšie účinky“ spočívajú práve v dráždení mozgových centier pre zvracanie.

Omnoho zaujímavejšia teória tvrdí, že telo takto chráni budúci mamičku aj jej ratolesť pred teratogénnymi látkami, čiže pred takými, ktoré môžu spôsobiť poškodenie plodu. Nakoniec ale bude zrejme odpoveď niekde uprostred – u tehotných žien sa pozorovali rýchle poklesy hladiny cukru v krvi, keďže ten si bude čerpať bábätko a telo matky musí spaľovať tuky. Pri tom vznikajú ketolátky a v tele vzniká podobná situácia, ako keď dlho a intenzívne športujeme alebo hladujeme.

Čo sa týka únavy alebo častého močenia, či zmien nálad, aj tu platí, že intenzita týchto prejavov tehotenstva sa líši od ženy k žene. Kým jedna môže prežívať najkrajšie životné obdobie, pre druhú môže začiatok tehotnosti pripomínať nočnú moru. Väčšinou ale pomáha mať niečo malé a sladké pri sebe, odporúča sa aj dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, približne tridsať minút denne. Úplne postačuje pokojná prechádzka.

Tieto ťažkosti bývajú často bagatelizované ako samotnými ženami, tak aj okolím, či dokonca niektorými lekármi. Iste, zvracanie na začiatku tehotenstva nemusí znamenať problém, no môže byť predzvesťou tzv. gestózy „hyperemesis gravidarum“. V tomto prípade sa už nadmerné zvracanie dopĺňa strata tekutín, iónov a rozvrat organizmu.

Obvykle sa stav zvykne upraviť po krátkodobej hospitalizácii a aj takého tehuľky v drvivej väčšine prípadov donosia zdravé bábo.

1. trimester tehotensva

Aké vyšetrenia musím v prvom trimestri tehotenstva absolvovať?

Prvé vyšetrenie žena obvykle absolvuje v 8. až 12. týždni, dnes už ale nie je vylúčené, že sa bábätko potvrdí už v 6. týždni, kedy ho obvykle možno badať na ultrazvuku.

Práve v 8. až 12. týždni už ale je pomerne jednoznačné, že žena čaká bábätko. Navyše, vo väčšine prípadov už aj pominulo najkritickejšie obdobie z hľadiska spontánneho potratu. Okrem ultrazvuku sa žene vyšetrí aj krček maternice. Odoberá sa krv aj moč. Z krvi sa stanovuje prítomnosť HIV vírusu, syfilisu, žltačky, rubeoly a toxoplazmózy. Zároveň sa stanoví krvná skupina, Rh faktor a vyšetruje sa, či v sére budúcej mamičky nekolujú protilátky proti Rh faktoru.

Pozornosť treba zbystriť najmä, ak je mamička Rh-negatívna a bábätko má šancu byť Rh-pozitívne po ockovi. Prvé tehotenstvo býva obvykle bezpečné, každé ďalšie už ale môže byť rizikové. Väčšinou sa tomu predchádza podaním protilátok proti Rh-protilátkam. Musí sa tak učiniť do 72 hodín po pôrode, cisárskom reze, či potrate.

Z moču sa zisťuje prítomnosť cukru, bielkovín, ketolátok a zároveň sa posiela na kultivačné vyšetrenie. U prvorodičiek sa ešte zvyknú merať rozmery panvy pelvimetrom, aby sa zistilo, či náhodou nemôže dôjsť ku komplikáciám z titulu príliš úzkych pôrodných ciest. 

A aby sme nezabudli, je tu čas aj na vystavenie najdôležitejšieho preukazu každej mamy – tehotenskej knižky. S tým súvisí aj vyrátanie termínu pôrodu podľa poslednej menštruácie.

A čo domáci miláčikovia a tehotensvo?

V spoločnosti ešte stále prevláda názor, že ak žena čaká bábätko, tak pes a mačka, či iní chlpáči musia buď preč z domu alebo aspoň do miestnosti, kde žena nebude. V súčasnosti sa ale zisťuje, že prítomnosť domácich miláčikov dokáže žene pomáhať prekonávať počiatočné negatívne príznaky tehotenstva.

Rovnako sa zboril mýtus, že mačka zákonite ženu nakazí toxoplazmózou, ktorá patrí k rizikovým faktorom vrodených vývojových chýb plodu. Vo väčšine prípadov ale žena už toxoplamózu prekonala (veľmi často prebieha bezpríznakovo) a v krvi jej kolujú ochranné protilátky. Ak si ale žena nie je istá, je dôležitá opatrnosť, keďže nakaziť sa možno najmä z mačacích výkalov pri vynášaní toalety. V takomto prípade možno džentlmensky zveriť túto delikátnu záležitosť partnerovi.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: