Zdravé tehotenstvo a kyselina listová

MUDr. Monika Antošová | 24. november 2019
Zdravé tehotenstvo a kyselina listová

Pri nedostatku kyseliny listovej sa uvádza zvýšené riziko potratu v prvých týždňoch tehotenstva, predčasný pôrod, riziko zníženej pôrodnej hmotnosti u dieťaťa.

Tehotenstvo a kyselina listová

Narodenie zdravého dieťaťa závisí predovšetkým od zdravotného stavu matky, od zníženia vplyvu vonkajšieho prostredia a samozrejme od genetických danosti. Sú však určité postupy, kedy je možné znížiť riziko výskytu vrodených chýba. Jedným z nich je aj užívanie kyseliny listovej pred otehotnením a prvé mesiace tehotenstva.

Čo je kyselina listová

Kyselina listová je jedným z vitamínov zo skupiny B, konkrétne B9. Nachádza sa v prírodnej forme v rastlinách. V opakovaných klinických štúdiách bolo dokázané, že pôrod dieťaťa s vrodenou chybou neurálnej trubice (rázštep chrbtice) sa znížil až o 70%, ak ženy dostavali 400 mikrogramov kyseliny listovej denne pred otehotnením a počas prvých mesiacov tehotenstva.

Kyselina listová sa pred vstrebávaním z čreva musí zmeniť a organizmus ju vstrebáva sa už v zmenenej forme.

Asi polovica žien však nedokáže kvôli enzýmovej aktivite túto zmeny vykonať úplne.

Čo spôsobuje nedostatok kyseliny listovej u plodu

  • Najčastejším prejavom je ľudovo nazývaný rázštep chrbtice. Ide o rázštep nervovej trubice s poškodením miechy a mozgu. Tento stav sa vyvíja medzi 17.- 30. dňom tehotenstva, kedy žena často ani nevie, že je tehotná.
  • Ďalej sa môžu vyskytnúť vrodené chyby srdca, poruchy vývoja močového mechúra, končatín, rázštep perí a podnebia.
  • Pri výraznom nedostatku sa môže vyskytnúť aj chudokrvnosť, pretože kyselina listová je potrebná na tvorbu červených krviniek.
  • Pri nedostatku sa taktiež uvádza zvýšené riziko potratu v prvých týždňoch tehotenstva, predčasný pôrod, riziko zníženej pôrodnej hmotnosti u dieťaťa.

Ako pôsobí kyselina listová

Jej presný účinok na prevenciu vrodených defektov nie je objasnený.

Kyselina listová podporuje rast a vývoj buniek, ako aj v tvorbu tkanív u plodu.

Kde sa nachádza kyselina listová

  • Najviac kyseliny listovej obsahuje zelenina, pečeň (kuracia a morčacia), celozŕnne výrobky, obilniny, niektoré druhy ovocia.
  • Najbohatším zdrojom sú kvasnice.
  • Zo zeleniny najviac kyseliny listovej obsahujú  paradajky, reďkovka, špenát, pór, sója, fazuľa.
  • Z ovocia maliny, melón, čučoriedky.

Vitamín je citlivý na teplo a kyslík prítomný vo vzduchu. Preto je najlepšie konzumovať ovocie a zeleninu tepelne neupravené alebo upravené na pare. Obilniny je vhodné  konzumovať vo forme cereálií. 

Niektoré potraviny sa obohacujú kyselinou listovou, napr. rastlinné maslo Flóra (0,1mg/100g), džúsy, jogurtové nápoje a cereálne výrobky. Obsah kyseliny listovej v strave je potrebné zarátať do celkového príjmu.

zdravé tehotenstvo a kyselina listová

Ako užívať kyselinu listovú

Ak si žena nedokáže zabezpečiť denný prísun potrebného množstva kyseliny listovej stravou, je potrebné doplniť formou tabliet. V lekárňach je vitamín voľne dostupný pod názvom Acidum folicum. Denná dávka pre dospelého človeka je 400mikrogramov (=0,4mg). Tehotným ženám sa odporúča sa denne prijať 0,6 až 0,8mg kysliny listovej 4 týždne pred plánovaným otehotnením, ďalej hlavne prvé tri mesiace tehotenstva je odporúčaná dávka 0,4mg.

V každom prípade je potrebné, aby kyselinu listovú užívala tehotná žena, ktorá už porodila dieťa s vrodenou vývojovou chybou, žena trpiaca cukrovkou a uživajúcou antiepileptiká. U žien stravujúcich sa vegetariánsky 5 rokov je nedostatok kyseliny listovej, preto by je taktiež mali dopĺňat.

Nezabúdajte: 

  • V prípade, že užívate multivitamínové prípravky pre tehotné, poraďte sa so svojím lekárom o nutnosti užívania kyseliny listovej resp. o jej dávkovaní.
  • Rovnako ak užívate akékoľvek iné lieky, o užívaní kyseliny listovej sa poraďte s lekárom.
  • Účinky kyseliny listovej sa môžu vzájomne ovplyvňovať s liekmi na liečbu epilepsie, tuberkulózy, sulfónamidmi.
  • Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalový leták.

späť na začiatok