ČO cíti, vidí, počuje bábätko v brušku?
Mama podporuje zmysly dieťatka a vôbec to nemusí robiť vedome. Ako?
Avšak keď vieme, že pohladenie bruška drobčeka upokojí, tak je to fajn, nie?
Ako komunikovať s bábom EŠTE PRED JEHO NARODENÍM?
Zmysly bábätka
Hmat je prvým zmyslom, ktorý sa mu vyvíja. Má rado teplučko, ale nie horúco. Miluje dotyky a bude sa tlačiť na hladkajúcu dlaň a vyplavovať pri tom potoky oxytocínu a endorfínov. Už v 6. týždni sa na jeho drobnom jazýčku vytvárajú chuťové poháriky.
Iste uhádnete, akú chuť majú deti najradšej? Áno, sladkú. Pijú potom plodovú vodu dvakrát rýchlejšie. Ale pozor – to neznamená, že sa máte napchávať sladkosťami. Radšej si dajte sladkú mrkvu alebo jablko.
Zrakové nervy zaznamenávajú a reagujú ešte v čase, keď je viečko bábätka pevne zatvorené. Napriek tomu dokážu rozoznať svetlo a tmu. Niektoré deti milujú svetlo a budú kopkať dovtedy, kým si mamka na slniečku neodkryje bruško. Potom v maternici nastane krásne červené intímne svetlo.
Prenatálna komunikácia: dieťatko v brušku vás počúva
Sluch je podľa mňa najintenzívnejšie ovplyvňovaným zmyslom. Okrem toho, že deti počúvajú neustály tlkot srdca mamky, šumenie v cievach či škvŕkanie čriev, vnímajú i zvuky zvonku. Hlas mamky i ocka, súrodencov, domácich zvierat. Zvykajú si na ne, učia sa dokonca melódiu a rytmus materinskej reči. A keďže majú dobre vyvinutú i pamäť, tak vás určite neprekvapí, že deti hudobníkov sú obvykle tiež hudobne nadané. Všetky deti milujú hudbu. A spev mamky, akokoľvek falošný, je pre ne rajom.
Čuch je tajuplný zmysel. Vôňu síce nemôžeme vidieť, ani chytiť, a predsa nás dokáže ovplyvniť. Všetko, čo mamka počas tehotenstva zje, má svoju vôňu. I to, čo si na seba natrie. I jej vlastné telo nejakú typickú vôňu má. A novorodenec ju ihneď po pôrode spozná...