Herpes zoster v tehotenstve
Herpes zoster, ľudovo nazývaný „pásový opar“, je ochorenie, ktoré postihuje najmä starších pacientov, nakoľko analogicky s inými vírusmi zo skupiny herpesvírusov sa aj tento aktivuje pri oslabenom imunitnom systéme. Občas sa však herpes môže objaviť aj u tehuľky. Čo v takom prípade?
Čo je to herpes zoster alebo pásový opar?
Ide o DNA vírus s označením humánny herpesvírus 3. Prvý kontakt s ním prebieha ako varicella, teda „ovčie kiahne“. Ako už bolo spomenuté, pásový opar vzniká pri reaktivácii vírusových častíc, ktoré sa pri prvotnej infekcii usídlili v zhlukoch nervových buniek a odtiaľ migrujú pozdĺž vláken naspäť do kože, kde sa pri oslabenej imunite množia v sprievode typických príznakov – pľuzgieriky, bolesť v postihnutej oblasti ap.
Tu však pre tehotné ženy prichádzajú dobré správy. Rôzne štúdie skúmali vplyv vírusu na tehotenstvo, pričom nepreukázali zvýšený výskyt vrodených vývojových chýb, dokonca takáto infekcia nie je indikáciou na prerušenie tehotenstva a žena v takmer všetkých prípadoch donosí zdravé dieťa.
Čítajte tiež: Problémy a problémiky v tehotenstve vs. pohodové tehuľkovanie
Obávané komplikácie ako postherpetická neuralgia (pretrvávanie bolesti v postihnutej oblasti po ústupe infekcie), či očné komplikácie (typické pre starších pacientov) sú veľmi vzácne, takmer vôbec sa vo vekovej skupine tehotných nevyskytujú.
Zvýšená opatrnosť je nutná len u pacientok, ktoré majú dokázanú menejcennosť imunitného systému, kde pri nepodchytení liečby hrozí rozšírenie vírusu do celého tela. Liečbu v tomto prípade riadi infektológ a je skôr symptomatická (tlmia sa príznaky choroby). Pri včasnom zásahu majú aj takéto pacientky veľkú nádej na úpravu stavu a donosenie zdravého dieťaťa.
Neprehliadnite, všetko čo vás o tehotenstve zaujíma, nnájdete v našej tehotenskej Mamapédii.