Detské choroby a tehotenstvo: Kašlík, soplík či vyrážka - môžu vás ohroziť škôlkarske choroby?

MUDr. Marek Brenišin | 15. marec 2021
Detské choroby a tehotenstvo

Čo robiť, ak ste tehotná a vaše dieťa prinesie zo škôlky či školy "detské" ochorenie?

V súvislosti s celou škálou ochorení, typických najmä pre detský vek, používame často označenie „bežné detské choroby“. A hoci ich vo väčšine prípadov zvládajú naši malí pacienti úplne bez problémov, obzvlášť nebezpečné môžu byť pre  tehotné ženy, aj keď ide iba o ojedinelé situácie.

Do akej miery je tehotná žena ohrozená detskými chorobami?

Drvivá väčšina tzv. bežných detských chorôb sú vírusového pôvodu a označujeme ich tak preto, že sa objavujú najmä u detí v predškolskom veku a na prvom stupni základnej školy. Patria medzi ne najmä osýpky, šarlach, rubeola, či infekčný exantém (tzv. piata choroba) a exantema subitum (šiesta choroba). Obvykle sa prejavujú teplotami, dýchacími ťažkosťami či vyrážkami na koži. Ich priebeh býva obvykle mierny a v priebehu niekoľkých dní, pár týždňov zvyknú odznieť bez následkov.

Vysvetlenie tohto fenoménu spočíva v nastavení detskej imunity. Okolo prvého až druhého roku života sa totiž imunitný systém dieťaťa špecializuje najmä na boj s vírusmi. Niekedy počas základnej školy sa opäť do popredia dostáva obrana proti baktériám a tak to ostáva až do dospelosti. Preto to, čo naše deti „vybehajú“, nás spoľahlivo skolí do postele s horúčkami a slabosťou.

Našťastie, proti mnohým z týchto ochorení, ako sú napr. osýpky, šarlach, mumps, či rubeola sa už v dnešnej dobe dá očkovať. Dôležitosť očkovania spočíva nielen v ochrane detí, ale aj rizikových skupín obyvateľstva, medzi ktoré patria starší ľudia či ľudia s oslabenou imunitou. V neposlednom rade ale zabraňujú nákaze tehotných žien a možným následkom pre bábätko v brušku.

Čo hrozí tehotnej mamičke?

Imunitný systém budúcej mamičky prechádza počas obdobia čakania bábätka určitými zmenami. Cielene potláča niektoré svoje schopnosti, aby sa mohol plod v lone matky nerušene vyvíjať. Toto opatrenie ale môže znamenať oneskorenú, či slabšiu odpoveď voči niektorým ochoreniam, kam patria aj spomínané infekcie.

Placenta do veľkej miery bábätko chráni, pričom cez ňu postupne do krvného obehu prechádzajú protilátky. Niektoré vírusy sú ale schopné takisto prekonať túto bariéru a môžu rastúci plod nakaziť. Niektoré prebehnú bez následkov, no môžu vznikať aj vrodené vývojové chyby, či dokonca v ojedinelých prípadoch môže dôjsť aj k potratu.

Imunita bábätka sa totiž rozvíja postupne a až do narodenia závisí práve na dodávkach protilátok od matky. Vo väčšine prípadov je nebezpečný najmä prvý kontakt s pôvodcom ochorenia, keďže materský organizmus proti nemu začne tvoriť protilátky, ktoré placentou neprechádzajú (IgM). Až po pár dňoch, respektíve pri opätovnom strete s daným ochorením, sa vytvárajú špecializované protilátky, ktoré už placentou prejsť dokážu (IgG).

Hoci vo väčšine prípadov dokážu tehotné ženy tieto ochorenia prekonať bez väčších ťažkostí, neznamená to, že ich môžeme zľahčovať. Niekedy totiž stačí málo a zo zdanlivo banálneho problému sa môže rozvinúť komplikované ochorenie, ba až život ohrozujúci stav.

Preto netreba podceňovať situáciu. Dôležitá je najmä prevencia a ak už ochorenie prepukne, treba urýchlene navštíviť lekára, ktorý nasadí najvhodnejšiu liečbu s ohľadom na bábätko aj budúcu mamičku. Rozhodne by si žena nemala nasadzovať lieky sama a to ani voľnopredajné prípravky bez konzultácie s lekárom vedúcim poradňu, či všeobecným lekárom pre dospelých. V dobrej viere totiž môže napáchať viac škody než úžitku.

Tehotenský život ako v bubline?

Z uvedeného by sa mohlo zdať, že budúca mamička by vlastne ani nemala vystrčiť nos z domu a sedieť celých deväť mesiacov doma. Našťastie, opak je pravdou. Rovnako sa ani nemusíte báť, že by vaše alebo iné deti predstavovali hrozbu pre vaše nenarodené dieťatko. Prirodzene, opatrnosť je na mieste, ale ako sa vraví, všetko s mierou.

Mnohé z detských ochorení sú totiž najnebezpečnejšie pri prvom kontakte s nákazou. Väčšina z nás ich ale buď prekonala, alebo je proti nim zaočkovaná. Keďže v tehotenstve teda dochádza k opakovanému stretu s daným vírusom, či baktériou, imunita mamičky pomerne rýchlo zasiahne a do krvného obehu bábätka sa dostanú už iba vytvorené protilátky.

Napriek tomu sú v rámci detských ochorení také, pri ktorých treba zvýšiť opatrnosť. Je ňou práve najmä infekčný exantém, respektíve spomínaná „piata choroba“. Najviac ohrozené sú ňou deti v kolektívnych zariadeniach, ako sú škôlky a školy. Najúčinnejšou prevenciou je práve dôsledná hygiena a ako vieme, naše ratolesti sa s ňou nie vždy zaťažujú. Preto je vysoká šanca, že väčšina z nás ju už prekonala, dokonca pri tom človek nemusí pociťovať žiadne príznaky. Na druhej strane, môže to vzbudzovať falošné zdanie imunity, ktorú žena mať nemusí.

Vírusové infekcie všeobecne majú horší priebeh v dospelosti, počas tehotenstva sa môže piata choroba dokonca rozvinúť do vážneho priebehu s nebezpečenstvom pre ženu aj bábätko.

V prípade akýchkoľvek pochybností je preto nevyhnutné vyhľadať lekára a poradiť sa s ním ohľadom ďalšej liečby. V takomto prípade by mala rodina rátať aj s krátkodobou hospitalizáciou, ak si to vyžaduje stav budúcej mamičky.

Dobrou správou je, že aj napriek hroziacemu nebezpečenstvu môže včasný zásah zabrániť rozvoju komplikácií a aj žena, aj budúca ratolesť to môžu prekonať bez akýchkoľvek následkov. Dodáme len to, čo sme spomínali už mnohokrát – radšej prísť k lekárovi zbytočne ako neskoro.

COVID-19 vs. tehotenstvo
Prečítajte si tiež:

COVID-19 vs. tehotenstvo

Očkovanie

Zatiaľ sme proti týmto ochoreniam nevymysleli lepší spôsob, ako sa brániť. Aby sme boli ale presní, tí, ktorí by sa najmä mali dať proti týmto ochoreniam zaočkovať, sú práve naše deti.

Možno si poviete, že lepšie by bolo očkovať priamo ohrozené skupiny, no pri tehotných sa to nie vždy dá. Logicky teda ostáva len možnosť, aby to budúca mamička nechytila od ľudí vo svojom okolí.

Napriek masívnej antiočkovacej kampani možno povedať, že vakcíny chránia nielen zaočkovaných, ale aj ich okolie, ktoré od nich toto ochorenie nemôže chytiť. Tým sa teda chránia aj ľudia, ktorí zaočkovaní byť nemôžu. V prípade tehotných žien sa totiž nemôžu používať živé či oslabené vakcíny.

V prípade pochybností vždy pomôže odber krvi, z ktorého sa určí hladina protilátok. Napriek rozšírenému názoru o doživotnej imunite po očkovaní v detskom veku môže u dospelých hladina protilátok kolísať a o desať či dvadsať rokov neskôr už nemusí stačiť.

Detské choroby a tehotenstvo

A ešte niečo...

Deti sprevádzajú od útleho veku ešte iné zdravotné problémy, napríklad také hnačky. Príčina môže byť neinfekčná, napríklad prerezávanie sa zubov, no môže byť aj bakteriálneho či vírusového pôvodu.

Aj tu platí, že vo väčšine prípadov sa budúca mamička nemusí obávať, no dôležitá je zvýšená opatrnosť a dôsledné dodržiavanie hygieny. Tehotná je totiž ohrozená viac dehydratáciou, ako žena, ktorá nečaká bábätko, preto aj mierna hnačka môže gravidnú ženu vyčerpať.

Rozhodne to ale neznamená, že by teraz ste sa mali izolovať. Takýto postup má opodstatnenie len vtedy, ak naozaj hrozí prenos z dieťaťa na budúcu mamičku.

Tipy pre tehotné:

  • Stále platí, že najlepšie je dávať na seba pozor, dbať na zdravú životosprávu a dostatok pohybu. V týchto časoch je vhodnejšie vyhýbať sa aj miestam, kde sa zdržiava veľa ľudí, prípadne po ratolesť do škôlky či školy poslať otecka alebo niekoho z rodiny.
  • To, že spomíname ochorenia nazývame „bežné detské“, síce značí, že vo väčšine prípadov prebiehajú mierne, ba dokonca bez príznakov, no stále platí, že osoby so zmenenou alebo oslabenou imunitou môžu vážne ohroziť. Preto je zdravá opatrnosť viac než na mieste.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: